مقالاتمقالات اجتماعی

اجباری بودن نخستین تجربه جنسی نوجوانی برای بسیاری از زنان آمریکایی

گزارشی از اسوشیتدپرس

براساس پژوهش به عمل آمده در ایالات متحده که گزارش آن در نشریه بین المللی اتحادیه پزشکی آمریکا منتشر شده، نخستین تجربه جنسی بسیاری از زنان این کشور در اوایل دوران نوجوانی اجباری بوده است. تجربه ای که امکان دارد، برای برخی از آنان سبب پیامدهای ناگوار و بیماری های جسمی و روانی شده باشد.

در این پژوهش تقریبا یکی از هر 16 زن مشارکت کننده یعنی 3 میلیون نفر گفته اند، نخستین تجربه جنسی شان ناخواسته بوده، به طور متوسط زمانی رخ داده که 15 سال داشتند، و مرد مربوطه اغلب چندین سال از خودشان بزرگتر بوده است. حدود نیمی از این زنان خاطرنشان کرده اند، در هنگام آن تجربه در حالت ایستاده نگه داشته شدند. اندکی بیش از نیمی از آنها هم گفتند که به طور لفظی تحت فشار قرار گرفتند، تا برغم خواست خود رابطه جنسی برقرار کنند. دکتر لورا هاکس متخصص بیماری های داخلی و پژوهشگر دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: هر رابطه جنسی که برغم خواست فردی صورت بگیرد، تجاوز به شمار می رود. این امر در مورد رابطه جنسی زیر فشار گفتاری نیز، کاملا صدق می کند. 

زنانی از این دست سال ها پس از تجربه رابطه جنسی ناخواسته در مقایسه با سایر همگنان خود که چنین تجربه ای نداشته اند، با طرف های جنسی بیشتر، بارداری ها و کورتاژهای فراوان، مشکلات جسمی بیشتر مانند درد لگن خاصره و بی نظمی در عادت ماهانه، دست و پنجه نرم می کنند. کمااینکه تقریبا 16 درصدشان گفتند دارای مشکلات جسمی هستند، که دو برابر موارد مشابه در بین زنان دسته دوم می باشد. 

سلامت روانی بدتر

 

 

پژوهش های دیگر از جمله تحقیقی هم که در سال گذشته به عمل آمد، نشان داده اند امکان دارد رابطه جنسی اجباری به انزوای اجتماعی، احساس ناتوانی، بدنامی، برداشت حقیرانه از خود و رفتار مخاطره آمیز، منجر شود. یعنی نارسایی هایی که همگی خطر ابتلاء به افسردگی و سایر مشکلات روانی را افزایش می دهند. بنابراین این تجربه ناخوشایند نه تنها مشکلات جسمی به وجود می آورد، بلکه به عوارض روانی نیز منجر می شود.

نبود آموزش کافی مسایل جنسی

براساس اظهارات دکتر هاکس به منظور پیشگیری از اینکه پسرها در پی رابطه جنسی با دختری بروند که تمایلی به این کار ندارد، باید به پسرها مهارت های ارتباطی آموزش داده شود. به گفته وی جنبش من هم همینطور، نشانی امیدوارکننده برای تمایل بیشتر جامعه جهت پرداختن به خشونت جنسی است. 

دن رایس کارشناس آموزش جنسی و مدیر گروهی از نوجوانانی می باشد، که تارنما و مجله زیر نام پاسخ (وابسته به) دانشگاه راتگرز را اداره می کنند. تارنما و مجله ای که به آموزگاران مسایل جنسی آموزش می دهد، و بر اینگونه مسایل نظارت دارد. دن رایس نیز بر این باور است، که نبود یا کمبود آموزش جنسی به مشکل مورد اشاره دامن می زند. کمااینکه می افزاید: فرهنگ ما به مردم آموزش می دهد، هدف تجاوز قرار نگیرند، نه اینکه تجاوز نکنند. 

رد شدن خطر از بیخ گوش

به گفته دن رایس اینگونه نیست، که در روابط جنسی مساله رضایت طرفین همواره مدنظر باشد. همچنین اغلب به پسران آموزش داده نمی شود، که چگونه از راه های درست احساسات خود را نشان بدهند. 

براساس اظهارات سارا امیلی بام 19 ساله، از نویسندگان تارنما و مجله مورد اشاره، و دانشجوی سال دوم دانشگاه هافسترا، گزارش مذکور حقایق موجود را نشان می دهد. کمااینکه تقریبا همه تجربه ای از آن دست که به آن اشاره شد، دارند. یا اینکه چنین خطری از بیخ گوش شان رد شده است. به گفته او معمولا آموزش های مربوطه نیز، تنها دختران را مدنظر قرار می دهند. کمااینکه یک بار که یکی از ماموران پلیس برای بحث و گفت وگو به دبیرستان محل درس خواندن خودش دعوت شده بود، خطاب به دختران خاطرنشان کرد: شما باید احراز اطمینان کنید، که (در برابر خواسته طرف مقابل برای رابطه جنسی برغم تمایل خودتان) پاسخ منفی بدهید. این پاسخ باید به اندازه ای بلند باشد، که دیگران هم آن را بشنوند.

اما این مامور درباره مسئولیت پسران مطلب چندانی نگفت. همچنین به خشونت های جنسی در روابط همجنسگرایان، و یا دختران خشن هیچ اشاره ای نکرد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *