Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / اتکا به بازار مسکن، اقتصاد کانادا را در دو سال آینده به رکود خواهد کشاند

اتکا به بازار مسکن، اقتصاد کانادا را در دو سال آینده به رکود خواهد کشاند

پیش‌بینی بازار :

بانک مرکزی کانادا در گزارش تازه‌ای که منتشر کرده، افزایش بدهی‌های مسکن و همچنین عدم تعادل در بازار املاک در سطح ملی را، به عنوان دو بخش آسیب پذیر ساختار مالی کشور، در صورت بروز رکود اقتصادی معرفی کرده است.

اما چه عامل یا عواملی ممکن است جرقه این رکود اقتصادی را بزند؟ بنیاد سرمایه‌گذاری Macquarie برای این پرسش یک پاسخ ساده و سرراست دارد: بازار مسکن. کارشناسان این بنیاد می‌گویند که در حال حاضر سهم اشتغال در بخش ساخت و‌ساز و همچنین بخش امور مالی و معاملات املاک، تقریبا به اندازه‌ دو واحد، از میزان میانگین درازمدت خود بالاتر است.

قوانین سرسختانه‌ دریافت وام مسکن (مورگیج) و افزایش نرخ بهره بر سطح فعالیت بازار مسکن – که پیشتر در یک اوج غیرعادی بوده– تاثیر منفی گذاشته است و باعث شده که وضعیت فروش مسکن را در سال جاری، به بدترین حالت خود از سال 2009 برسد.

روز پنجشنبه، <دیوید دویل> تحلیلگر مسایل اقتصادی، در یادداشتی خطاب به مشتریانش نوشت: <تنها راه ملموس‌شدن خطرات این ضعف بازار مسکن و تاثیر آن بر اقتصاد، آن است که ضعف این بازار به بخش اشتغال نفوذ کرده و خود را به صورت کاهش اشتغال‌زایی، نمودار کند. در حالی که افزایش نرخ بهره، تنها بر مصرف‌کنندگان فشار وارد می آورد؛ افزایش بیکاری به ناتوانی در بازپرداخت و همینطور کاهش قدرت اعتباری منجر می‌شود که نتایج اقتصادی شدیدتری به همراه خواهد داشت>. این کارشناس اقتصادی می‌گوید که نوسان در سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، مسئول حدود نیمی از ضعف اقتصادی در رکودهای بازار مالی بوده که از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال، در کشور اتفاق افتاده است. او همچنین تاکید می کند که در تاریخ کانادا سابقه نداشته که میزان عرضه در بازار و همچنین اشتغال، تا این حد بر بازار مسکن متکی باشد.

کارشناسان بنیاد Macquaire معتقدند که عوارض این رکود اقتصادی از آغاز سال 2020 پدیدار خواهد شد. این کارشناسان مالی، دو سناریو را برای شکل و شدت این رکود ارائه داده‌اند:

بهترین حالت ممکن:

هنگامی که این رکود اقتصادی به بدی بحران اقتصادی کانادا در فاصله‌ی سال‌های 2008 و 2009 باشد. و یا بدترین حالت ممکن؛ وقتی نرخ بیکاری به بالاترین حد ممکن از زمان رکود اقتصادی جهانی در دهه 1930 برسد، بحرانی که به Great Depression یا <رکود بزرگ> معروف است.

در مورد تمرکز اشتغال بر صنایع وابسته به ساخت‌و‌ساز، می توان گفت که این وابستگی به صورت ویژه در <انتاریو> و <بریتیش کلمبیا> قابل لمس است، گرچه نشانه های حضور آن در بقیه‌ مناطق کشور را، نیز می‌توان مشاهده کرد. <دویل> می‌گوید: <رشد اشتغال‌زایی در این مناطق، در میانه‌ کاهش دستمزدها در بخش‌های متحرک و گردان اقتصاد، مانند بخش تولید اتفاق افتاده و باعث شده که مسکن، به مهم ترین نیروی رانشی در چرخه‌ تجاری کانادا تبدیل شود>. این تحلیلگر، در عین حال معتقد است که قدرت آغاز پروژه‌های جدید ساخت و ساز و همینطور شاخص هزینه‌ای که مصرف‌کننده حاضر است برای خرید و یا ساخت مسکن بپردازد، نشان می‌دهد که احتمال اینکه وابستگی به بازار مسکن در آینده‌ نزدیک به رکود اقتصادی منجر شود، آنقدرها بالا نیست.

کارشناسان Macquarie اما می‌گویند تا پایان سال 2019، ارزش دلار آمریکا نسبت به همتای کانادایی خودش، تا یک دلار و 36 سنت رشد خواهد داشت. به اعتقاد این کارشناسان، به علاوه کاهش ارزش دلار کانادا، وجود ریسک در صنایع مرتبط با ساخت و ساز، بانک مرکزی را وادار خواهد کرد که از طرفی اتکای درآمدی‌اش را بر بخش‌های بدنه‌ای بازار سهام (مربوط به شرکت‌های بخش انرژی، تکنولوژی و صنایع) بیشتر کند و از طرف دیگر، تکیه‌اش بر بخش‌هایی که پیوندهای بنیادین با اقتصاد داخلی دارند مانند بانک‌ها، مصرف‌کنندگان و ارتباطات، کاهش دهد.  

اما علیرغم پیش‌بینی این کارشناسان در مورد یک بحران غریب‌الوقوع اقتصادی، برخی معتقدند شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود می‌رود. برای مثال <سازمان حمایت از صادرکنندگان کانادا> یا EDC در گزارش سالانه‌‌ خود در مورد اقتصاد جهان، پیش‌بینی کرده که در سال 2018 و 2019 افزایش سرمایه‌گذاری و رشد سرمایه در بازارهای جهان به وقوع خواهد پیوست، و این مورد به نوبه‌ خود، فرصت‌های اقتصادی بسیاری در کانادا ایجاد خواهد کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *