علم و دانش

ابداع ژل مخصوص برای جلوگیری از پوسیدگی دندان 

با اینکه دندان ها سخت ترین استخوان های بدن هستند اما میلیاردها انسان در کره زمان به دلیل از بین رفتن مینا، در اثر مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدیک از پوسیدگی دندان رنج می برند. متاسفانه بر خلاف استخوان عضلات و پوست، ترمیم مینای دندان غیر ممکن می باشد. 

گروهی از دانشمندان چینی هم اکنون محلولی را ساخته اند که می تواند با تقلید از فرایند طبیعی، مینای آسیب دیده را ترمیم کند. روش ابداعی در نشریه Science Advances شرح داده شده است. در این روش فرایند کانی سازی زیستی که در آن سلول های ameloblasts سبب ساخته شدن  انامل می گردد، تقلید می شود. 

همانطور که گفته شد سخت ترین عضو دندان انسان رویی ترین قسمت دندان یا مینا می باشد. 96 درصد از مینا را مواد معدنی و 4 درصد باقی مانده را آب و مواد آلی تشکیل می دهند. 

تیم پژوهشگران دانشگاه Zhejiang چین، دو ماده کانی موجود در مینا یعنی ین های کلسیوم و فسفات را با یک محلول حاوی الکل trimethylamine مخلوط کرده و سپس نمونه به دست آمده را روی دندان آسیب دیده استعمال نمودند. آنها با این کار یک لایه جدید مینا با ضخامت 3 میکرومتر را در عرض 48 ساعت خلق کردند. دانشمندان امیدوارند که بتوانند طی یک تا دو سال آینده، اولین آزمایشات بالینی را با ژل ابداعی شان انجام بدهند. 

همانطور که می دانید انواع محصولات برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها وجود دارد، اما این روش جدید قادر است برای همیشه از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0