اخباراخبار جهان

ابداع نانو واکسن سرطان ملانوما توسط دانشمندان اسرائیلی 

اسرائیل- پژوهشگران دانشگاه تل آویو، نانوواکسن ملانوما (خطرناک ترین نوع سرطان پوست) را ساختند. واکسن آنها تا به اینجا در پیشگیری از ابتلا به ملانوما نزد موش های آزمایشگاهی و همچنین درمان تومورهای سرطانی در مراحل اولیه و گسترش آن ها به سایر قسمت های بدن، موفق عمل کرده است. 

توجه پژوهشگران بر روی نانوذره ای که به عنوان پایه واکسن جدید می باشد، متمرکز بود. ریاست گروه تحقیق را دکتر رونیت ساتچی-فاینارو، رئیس دپارتمان فیزیولوژی و فارماکولوژی و مدیر مرکز تحقیقات سرطان و دکتر هلنا فلوریندو از دانشگاه لیسبون، به عهده داشتند. نتیجه تحقیقات آنها در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است. 

دکتر ساچی-فاینارو گفت: ملانوما در سلول های پوستی ایجاد می شود که ملانین یا رنگدانه تولید می کنند. شیوه مبارزه با سرطان پوست، به ویژه ملانوما طی چند سال اخیر با استفاده از روش های مختلف درمانی از شیمی درمانی گرفته تا پرتو درمانی و غیره پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت. اما واکسن برای درمان سرطان چندان به کار گرفته نشده است. ما برای اولین بار نشان داده ایم که می توان یک نانو واکسن موثر علیه ملانوما تولید کرد. 

پژوهشگران در این واکسن، دو داروی جدید آزمایشگاهی سرطان، شامل یک پادتن ضد PD1 و یک پادتن ضد OX40 را درون یک نانوذره ریز قرار دادند. آزمایش های اولیه نشان داد که این روش درمانی می تواند سیستم ایمنی بدن را برای از بین بردن ملانوما تحریک کند و به عنوان یک واکسن پیشگیری کننده، مانع از پیشرفت این نوع سرطان شود. 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 24
  • 0