صفحه اصلی / اخبار / ابداع شیوه جدید تشخیص باکتری مرگبار ای کولا در مواد غذایی توسط محققین کانادایی

ابداع شیوه جدید تشخیص باکتری مرگبار ای کولا در مواد غذایی توسط محققین کانادایی

banner-niazmandiha2

همیلتون- پژوهشگران دانشگاه مک مستر واقع در همیلتون انتاریو موفق به ساخت تست پچی شده اند که می تواند وجود باکتری های مرگبار مانند E.coli در محصول غذایی را تشخیص داده و مصرف کننده و دست اندرکاران صنعت خواروبار فروشی را از ایمن بودن محصول مطمئن نمایند.

این پچ شفاف که Sentinel Wrap  نامگذاری شده، در مورد وجود باکتری که محصولاتی نظیر گوشت، آب معدنی یا شیر را آلوده کرده، سیگنال مولکولی می دهد. توحید دیدار، مهندس مکانیکال-بایومدیکال که یکی از ابداع کنندگان این وسیله می باشد، می گوید: در حال حاضر، اگر می خواهید از آلوده بودن نمونه مواد غذایی آگاه بشوید، باید آن را به آزمایشگاه بیاورید. به طور معمول یک تا دو روز طول می کشد تا وجود پاتوژن در نمونه ماده غذایی، تشخیص داده شود. دیدار که از همیلتون با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: هدف ما این بود که بتوانیم احتمال آلودگی را در محل، یا در خانه و قبل از استفاده از محصول غذایی یا در فروشگاه، تشخیص بدهیم، تا مدیر سوپرمارکت یا فردی که محصول را حمل و جابجا می کند نیز از آن آگاه شود.

این پچ، حاوی قطره های کوچک مولکول های DNA است و توسط چاپگر ink-jet ساخته شده و می تواند باکتری خاص -در این مورد باکتری Escherichia coli یا E.coli- را تشخیص بدهد. این باکتری عوارض جدی و مرگ آور ایجاد می کند. در ماه مه 2000، پس از آلوده شدن آب شهری به این پاتوژن، 2 هزار و 500 نفر در شهر واکرتون/انتاریو بیمار شده و 7 نفر جان خود را از دست دادند.

E.coli بیشتر در روده گاو زندگی می کند، اما این باکتری در مرغ، گوزن، گوسفند و خوک نیز دیده شده است. مدفوع آلوده به این باکتری می تواند به آب های زیرزمینی نفوذ کرده و آن را آلوده کند.

توحید دیدار می گوید که این پچ بایستی به بسته بندی مواد غذایی اضافه شود، به طوری که در تماس با محصول باشد. اگر محصول آلوده باشد، قطره ها روشن می شوند. این واکنش توسط دوربین گوشی هوشمند مجهز به فیلتر خاص و یا توسط دستگاه قابل حملی که فلورسانس را می گیرد، قابل مشاهده است. (فلورسانس، خاصیت فیزیکی است که برخی مواد شیمیایی آن را دارند. این یکی از زیرمجموعه های خاصیت تابناکی است.) بنابراین به محض آلوده شدن محصول به باکتری، این حسگرها روشن می شوند. شما همانطور که یک bar code را اسکن می کنید، می توانید نمونه را اسکن کنید تا ببینید آیا به E.coli آلوده است یا خیر.

حسن این تست پچ این است که بر محصول داخل بسته بندی اثر نمی گذارد.

هانی یوسفی، از دانشجویان این دانشگاه و یکی دیگر از دست اندرکاران طرح مطالعاتی می گوید که این وسیله می تواند جایگزین best-before date روی بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها باشد.

در حال حاضر این فن آوری برای تشخیص آلودگی به E.coli به کار می رود. پژوهشگران آن را روی گوشت قرمز، گوشت مرغ، آب معدنی، شیر، سیب قاچ کرده و آب سیب آزمایش کرده اند.

سازندگان آن می گویند که از این وسیله می توان در آینده برای تشخیص باکتری های بیماری زای دیگر از جمله سالمونلا و لیستریا نیز استفاده کرد.

تولید انبوه این وسیله و عرضه آن در بازار، نیازمند تایید مقامات دولتی و شریک مالی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *