مقالاتمقالات اجتماعی

ابتلای یک سوم دانشجویان به ناراحتی های روانی

یکی از مهمترین و جدی ترین مسائلی که دانشجویان در زندگی روزمره خود با آن روبرو هستند، ناراحتی های روانی می باشد. بگونه ای که در واقع به نظر می رسد، که این امر در مورد دانشجویان همه کشورهای جهان مصداق دارد. کمااینکه نتایج پژوهش اتحادیه روانشناسان آمریکا که اخیرا منتشر شده، نشان می دهد یک سوم دانشجویان تازه وارد به ناراحتی های روانی مبتلا خواهند شد.

آمارهای ناراحتی های روانی

پژوهش پرفسور رندی اوئرباخ استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه کلمبیا هم که به همراه پژوهشگران سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته و در آن بیش از 14 هزار دانشجوی دانشگاههای آمریکا، اسپانیا، آفریقای جنوبی، ایرلندشمالی، مکزیک، آلمان، بلژیک، و استرالیا شرکت داشته اند، آشکار ساخت که حدود 35 درصد از این شرکت کنندگان با نوعی ناراحتی و یا بیماری روانی دست به گریبانند.

به گفته این پرفسور وقتی پای سلامتی روانی به میان می آید، این یافته ها نشانگر یک مشکل بزرگ جهانی هستند.

بر اساس پژوهش مورد اشاره افسردگی رایج ترین ناراحتی روانی در بین دانشجویان می باشد. کمااینکه 20 درصد از آنان عوارض درازمدت آن را تجربه کرده بودند. ناهنجاری اضطراب، دومین مورد به شمار می رود. چراکه 18.6 درصد شرکت کنندگان هم گفتند، این ناراحتی بر آنها تأثیر داشته است.

نبود مراکز روان درمانی کافی در دانشگاه ها

برغم اینکه در سراسر جهان بسیاری از نهادهای دانشگاهی برای سلامتی روانی و پیامدهایش سرمایه گذاری گسترده کرده اند و می کنند، اما پژوهشگران دریافته اند که هنوز شمار زیادی از مراکز آموزش عالی دنیا از ابزارها و مستلزمات سلامتی روانی برخوردار نیستند. کمااینکه براساس اظهارات پرفسور اوئرباخ برغم وجود مراقبت های مؤثر و گسترده در پیوند با ناراحتی های روانی، شمار دانشجویانی که به درمان اینگونه ناراحتی ها نیاز دارند از ظرفیت مراکز مشاوره و منابع موجود مربوطه بیشتر می باشد. به عبارت دیگرتعداد چنین دانشجویانی، از ظرفیت این مراکز و منابع پیشی گرفته است.

از دیگر سو اینکه نقش دانشجویان در موفقیت های اقتصادی کشورها بسیار مهم و حیاتی می باشد، در واقع به این معنی است که دانشگاه ها هم باید در هنگام مدنظر قرار دادن این مسئله، نقشی بسیار مهم و حیاتی بازی کنند.

نقش مثبت کمک های آن-لاین در پیوند با سلامتی روانی

از دیگر سو وقتی پای سلامتی روانی به میان می آید، پرفسور اوئرباخ در مورد پیشرفت های اخیر و همچنین نوآوری های مربوطه خوشبین است. زیرا باور دارد، سبب بهبود وضعیت دانشجویان مورد اشاره می شوند. این امر به ویژه در باره دانشجویانی صدق می کند، که به آسانی به منابع درمانی دسترسی ندارند.

به باور وی ابزار نوین مربوطه که به صورت آن-لاین ارائه می شوند، بی تردید سبب بهبود وضعیت موجود می گردند. زیرا به دانشجویانی خدمات درمانی ارائه می کنند، که در مورد برخورداری از کمک های موجود در بهداری ها و مراکز درمانی دانشگاه های خود تردید دارند.

شری بنتون مدیر پیشین مرکز مشاوره دانشگاه فلوریدا هم بر این باور است که وقتی پای سلامتی روانی به میان می آید، موارد زیادی وجود دارد که دانشجویان می توانند به سراغ آنها بروند، تا از اینکه در بهترین وضعیت ممکن قرار دارند، احراز اطمینان کنند. درادامه به دو مورد از این دست اشاره می شود:

 

  • خودداری از استفاده از موادمخدر

 

از دیدگاه خانم بنتون برداشت غلط از زندگی دانشجویی و به ویژه تصویری که در این مورد از سوی هالیوود ارائه می شود، می تواند به آسیب های جدی روانی منجر گردد. کمااینکه اکثریت دانشجویان باور دارند مشارکت در کارهایی مانند نوشیدن افراطی مشروبات الکلی و استفاده از موادمخدر قوی، اقدامات باحالی هستند. چنین باوری به دانشجویان این برداشت غلط را می دهد که به دانشگاه آمده اند، تا به همراه دوستان از موادمخدر و رفتارهای مخاطره آمیز لذت ببرند. مسئله ای که به نوبه خود نه تنها بر سلامتی کلی شان تأثیر منفی می گذارد، بلکه سلامتی روانی آنها را هم تخریب می کند.

 

  • اهمیت دادن به سلامتی کلی

 

فعالیت های بدنی و ورزش جزئی حیاتی از زندگی هستند. بااینهمه شمار اندکی از دانشجویان در فعالیت های ورزشی ثبت نام می کنند. زیرا بیشتر آنها نگران مقولاتی مانند پیدا کردن دوستان جدید، کوچ به مکانی دیگر، و اوضاع درسی خود هستند. امکان دارد اینگونه دلنگرانی های توأم با فشارهای روانی به نوشیدن افراطی مشروبات الکلی، تبدیل شدن به فرد معتاد به مهمانی های آنچنانی و یا ندیده گرفتن درس خواندن به طور کلی، منجر شوند.

در مقابل توصیه شری بنتون به همه دانشجویان این است که غذای سالم و خوب خوردن، انجام فعالیت های بدنی و ورزش مستمر و فاصله گرفتن از دوستان ناباب، سبب بهبود سلامتی روانی می گردند. به این ترتیب نمرات دانشجویان هم خوب می شود و در بهترین وضعیت ممکن برای آینده ای موفقیت آمیز قرار می گیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0