اخبار
موضوعات داغ

ابتلای یک دهم زنان آمریکایی به ناهنجاری سردمزاجی

امیلی شیفر- پایگاه اینترنتی ام اس ان

به گفته دکتر لورین استریچر بنیانگذار و مدیر مرکز پزشکی سلامت جنسی و یائسگی نورت وسترن، اختلال سردمزاجی (اچ اس دی دی) نوعی ناهنجاری جنسی رایج است. مبتلایان به این ناهنجاری به رابطه جنسی هیچ علاقه ای ندارند، و یا تمایل شان به آن بسیار اندک می باشد. وی در این پیوند می افزاید: امکان دارد اینگونه افراد حتی به رابطه جنسی فکر نکنند، از آن لذت نبرند، و یا برایشان تجربه ناخوشایندی باشد. ممکن است زنان مبتلا حتی از فکر چنین رابطه ای بترسند، و دستخوش اضطراب و حالت تهوع شوند. سبب این ناهنجاری می تواند، جسمی یا روحی باشد.

بر اساس اظهارات دکتر هیثر بیل متخصص بیماری های زنان بیمارستان مک هنری مرکز مورد اشاره،  ارزیابی های محتاطانه نشان می دهند، که از هر ده زن آمریکایی یکی به این ناهنجاری مبتلاست. اما برخی پژوهش ها نشانگر آنند، که این ارزیابی مساله چنین ابتلایی را کمتر از واقعیت برآورد می کند. زیرا میزان واقعی 33 درصد است.

دلایل ابتلاء به اختلال سردمزاجی

 

  • استفاده از قرص های ضدبارداری

 

برخی از زنانی که از اینگونه قرص ها استفاده می کنند، دیرتر تحریک می شوند، و در نتیجه دیرتر هم به اوج لذت جنسی می رسند. آنها باید با پزشک خود در مورد سایر راه های پیشگیری از بارداری مشورت کنند.

 

  • مصرف داروهای ضدافسردگی

 

این داروها به تدریج میل جنسی و توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی را کاهش می دهند. البته چنین کاهشی از عوارض جانبی اینگونه داروها است. اما از آنجا که یک هشتم آمریکایی ها شبی یک قرص ضدافسردگی مصرف می کنند، اغلب در مورد این عارضه جانبی حرفی زده نمی شود. بنابراین امکان دارد، اینگونه مصرف کنندگان از چنین عارضه ای آگاهی نداشته باشند.

 

  • نزدیکی به برهه یائسگی

 

میل جنسی 90 درصد زنانی که در دوران نزدیک به برهه یائسگی هستند، کاهش می یابد.

 

  • برهه پس از یائسگی

 

به موازات بالا رفتن، سن میزان استروژن کم می شود. مساله ای که به نوبه خود سبب کاهش میل جنسی، و افزایش خشکی آلت تناسلی زنان می گردد.

 

  • تجربیات ترسناک پیشین

 

اختلال سردمزاجی می تواند ناشی از تجربیات ترسناک پیشین مانند دست درازی جنسی، تجاوز، و یا احتمالا بزرگ شدن در خانواده ای بسیار مذهبی باشد، که در آن رابطه جنسی بد تلقی می شده است.

 

  • دردناک بودن رابطه جنسی

 

امکان دارد دردناک بودن رابطه جنسی از جمله به سبب ابتلاء به بیماری التهاب لگن منجر به عفونت دردناک رحم، تخمدان ها و…، یکی از دلایل اختلال مورد اشاره باشد. زیرا سبب ترس از روابط جنسی و نفرت از آنها می شود. دو پزشک نامبرده اکیدا توصیه می کنند، در صورت دردناک شدن رابطه جنسی به متخصص بیماری های زنان مراجعه شود.

چگونگی درمان سردمزاجی

تنها روش درمانی مورد تایید اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا برای این اختلال، استفاده از داروی موسوم به فلیبانسرین است. به گفته دکتر بیل زنان در هنگام مصرف این دارو نباید مشروبات الکلی بنوشند. همچنین این دارو برای زنانی مفید نیست، که یائسه شده اند. او برای اینگونه زنان استفاده دوبار در هفته از کرم های استروژن واژنی را توصیه می کند، که سبب کاهش خشکی آلت تناسلی می شوند.
در عین حال مراجعه به متخصص بیماری های زنان در هنگام بروز این اختلال ضرورت دارد. زیرا این متخصصان با توجه به علل به وجود آورنده سردمزاجی، از جمله زن مبتلا را نزد مشاور و یا روان درمانگر مربوطه می فرستند. این روان درمانگرها می توانند ضمن کمک به زندگی روزمره مبتلایان به سردمزاجی، به حل مشکل ناشی از تجربیات ترسناک پیشین آنها هم کمک کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان