مقالاتمقالات اقتصادی

آیا کفگیر واتیکان به ته دیگ خورده است؟

آلبرتو پیزولی- خبرگزاری فرانس پرس

روز بیست و دوم اکتبر کاردینال اسکار مارادیاگا بلندپایه ترین مقام کلیساهای هندوراس در گفت وگو با روزنامه ریپابلیکا گزارش های منتشره در مورد اینکه امکان دارد واتیکان در معرض عدم توانایی مالی قرار داشته باشد را، تکذیب کرد. وی که در عین حال رئیس گروه شش نفره بلندپایگان مشاور پاپ در اصلاحات اقتصادی در هیئت حاکمه کلیساهای کاتولیک است، همچنین گفت اینگونه اظهارات برای بی اعتبار کردن واتیکان بیان می شوند. کمااینکه افزود: اینکه گفته می شود واتیکان در معرض عدم توانایی مالی قرار دارد، دروغ است. برای من اینگونه به نظر می رسد، که راهبردی جهت بی اعتبارسازی در کار می باشد.

سخنان مارادیاگا واکنش به ادعاهای جیانلوئیجی نازی روزنامه نگار ایتالیایی است. وی در آخرین کتاب خود مدعی شده اسناد درونی ای را مشاهده کرده، که نشان می دهند وضعیت مالی واتیکان افتضاح می باشد، و این والاترین نهاد دینی کاتولیک ها در معرض عدم توانایی مالی قرار دارد.

مارادیاگا همچنین به خبرنگار روزنامه مورد اشاره گفت: آنها می خواهند زیر آب پاپ و سایر مقامات بلندپایه کلیسا را بزنند. برای این کار ابتدا گفتند، که روحانیون مسیحی را عمدتا بچه بازها (مردانی که به کودکان دست درازی جنسی می کنند) تشکیل می دهند. و حالا می خواهند نشان دهند، واتیکان غفلت مالی دارد. اما این واقعیت نیست.

جیانلوئیجی نازی از طریق انتشار یک سری کتاب در باره رسوایی های اقتصادی واتیکان سرشناس شده است. او در آخرین کتاب خود که روز بیست و یکم اکتبر منتشر شد، اسناد حسابرسی و حسابداری سال 2018 واتیکان را تجزیه و تحلیل کرده است. وی در این پیوند از جمله نوشته، اوضاع اقتصادی این والاترین نهاد دینی کاتولیک رو به وخامت می رود. کمااینکه از جمله آورده اداره میراث مقدس مسیحیان (ای پی اس ای) که بر ملک و املاک و سرمایه گذاری های واتیکان نظارت دارد، در سال 2018 تقریبا 44 میلیون یورو (معادل 49 میلیون دلار آمریکا) کسر بودجه داشت. حال آن که این میزان در سال پیش از آن (2017) 32 میلیون یورو بود. 

 

 

بنا بر اظهارت جیانلوئیجی نازی ارزش ملک و املاک واتیکان معادل 2 میلیارد و 700 میلیون یورو می باشد.اما بد مدیریت شده، و می شود. زیرا از جمله 800 ملک خالی رها شده اند. همچنین 3 هزار و 200 واحد استیجاری به رایگان در اختیار مستاجرها قرار دارند. بقیه هم با مبلغی زیر اندازه واقعی اجاره داده شده اند. 

وی در کتابخود به نقل قول از یکی از مشاوران پاپ آورده، که به واتیکان هشدار داده: کسر بودجه دوباره خود را نشان می دهد، بنیادین می باشد، و به سطوح نگران کننده رسیده است. بنابراین اگر اقدامات لازم به سرعت انجام نشوند، واتیکان در معرض عدم توانایی مالی قرار می گیرد. 

اما اسقف اعظم نانزیو گالانتینو رئیس ای پی اس ای مندرجات کتاب مورد اشاره را تکذیب کرده است. کمااینکه به خبرنگار روزنامه اونایر گفته: به هیچ روی مساله ورشکستگی و یا عدم توانایی مالی وجود ندارد. بلکه برای خودداری از (برخی از) مخارج، تنها یک طرح پس انداز مورد نیاز است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *