صفحه اصلی / مقالات / آیا کانادا در خطر حملات تروریستی شدید قرار دارد؟

آیا کانادا در خطر حملات تروریستی شدید قرار دارد؟

behzad-azizi

تعقیب و گریز پلیس ادمنتون با متهم همزمان با مسابقات ورزشی ویژه

برنامه شامگاه سی ام سپتامبر ورزشگاه موسوم به متحدالمنافع شهر ادمنتون به مناسبت قدردانی از ارتش اجرا می شد. به همین سبب با شیر یا خط انداختن تیمسار جاناتان ونس رئیس ستاد مشترک، دو تیم اسکیموها و آبی وینی پگ به رقابت پرداختند. اما حوالی 8:15 شامگاه یک شورلت سفید در بیرون ورزشگاه به مامور راهنمایی و رانندگی مربوطه و اتومبیل او زد، راننده اش پیاده شد، این پاسبان را هدف چند ضربه چاقو قرار داد، و در نهایت پای پیاده از محل گریخت.

در حدود نیمه شب ماموران دیگری تلاش کردند راننده ون سفیدی را متوقف نمایند، که با سرعت در حرکت بود، و در جریان تعقیب و گریزعمدا می کوشید، عابران پیاده را زیر بگیرد. این ماموران پس از پرس و جو دریافتند نام وی به راننده نخست تحت تعقیب، شباهت زیادی دارد. اما او هم با سرعت فرار کرد. سرانجام پس از واژگونی این اتومبیل، راننده 30 ساله دستگیر شد.

در همان شامگاه راد کنکت رئیس پلیس ادمنتون در کنفرانسی خبری گفت، که پاسبان مایک چرنیک مامور آسیب دیده به بیمارستان منتقل شده، و (خوشبختانه) زخم هایش خطرناک و مرگبار نیستند. آسیب های وارده به چهار عابر پیاده نیز از شکستن دست، تا خونریزی مغزی می باشند.

براساس اخبار بعدی دو تن از این افراد از بیمارستان مرخص شدند، وضعیت یکی از حالت بحرانی به باثبات تغییر یافت، و چهارمی هم که ضربه به جمجمه اش خورده، هشیاری خود را مجددا به دست آورد. پاسبان نامبرده هم از بیمارستان مرخص شد، و انتظار می رود سلامت کامل خود را بازیابد. به گفته آقای کنکت این مامور در حالی که سلاحش را در یک دست داشت، تلاش می کرد با دست دیگر در برابر ضربات چاقوی متهم از خود دفاع کند.

گرچه این نیروی انتظامی نامی از مظنون نبرده، اما چند منبع جداگانه به بخش خبر شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا/ سی بی سی گفته اند، نام او عبداللهی (عبدالله) حسن شریف است.

آیا کانادا در خطر حملات تروریستی شدید قرار دارد؟

روز اول اکتبر نخست وزیر ترودو با انتشار بیانیه ای، رخداد خشونت آمیز مورد اشاره را حمله ای تروریستی دانست. همچنین در این بیانیه آورد: دل ما پیش زخمی ها، خانواده ها و دوستان آنان، و تمامی کسانی است، که از این حرکت خشونت آمیز بی معنی آسیب دیده اند… در حالی که تحقیقات ادامه دارد، اما گزارشات اولیه نشان می دهند که این نمونه دیگری از نفرت است، که ما همچنان باید در قبالش هشیار باشیم… ما نمی توانیم اجازه دهیم و نخواهیم داد، تندروهای خشونت طلب در جوامع مان ریشه بدوانند. ما می دانیم که نیروی کانادا از گوناگونی مان نشأت می گیرد، و از کسانی که می خواهند بین مان جدایی بیندازند و یا ترس را اشاعه دهند، هراسی به دل راه نمی دهیم.

 

 

رالف گوددیل وزیر امنیت عمومی دولت مرکزی نیز در سی ام سپتامبر در یک کنفرانس خبری گفت، که گروه ادغامی امنیت ملی نیروی انتظامی(INSET)  در تحقیقات مربوطه با پلیس ادمنتون همکاری نزدیک دارد.

راد کنکت هم در اظهارات مورد اشاره خود از جمله گفته بود، پلیس در صندلی جلوی اتومبیل متوقف شده پرچم داعش پیدا کرده است.

مارلین دی گراند رئیس شاخه استان آلبرتای پلیس سواره سلطنتی کانادا/ آر سی ام پی در ساعات پس از نیمروز اول اکتبر در یک کنفرانس خبری در ادمنتون، حمله مورد اشاره را اقدامی تروریستی دانست. به گفته وی مرد سومالیایی عامل این حمله که درخواست پناهندگی اش در دست اقدام می باشد، برای این نیروی انتظامی و پلیس محلی فردی شناخته شده است. زیرا در سال 2015 پلیس ادمنتون شکایتی مبنی بر این دریافت کرد، که وی علائم تندروی از خود بروز می دهد. به همین سبب(INSET)  درباره اش دست به تحقیق زد. اما بازجویی های اعضای این گروه از وی به شواهد کافی برای دستگیری اش منجر نشد. ولی این بار به چندین اتهام از جمله مشارکت در حمله تروریستی، ارتکاب جرم برای یک گروه تروریستی، پنج بار اقدام به قتل، رانندگی مخاطره آمیز، درگیری بدنی منجر به آسیب، و داشتن اسلحه برای مقاصد خطرناک، دستگیر شده است.

بااینهمه دفتر رالف گوددیل در بیانیه ای به قلم اسکات برادسلی سخنگوی این وزیر، از جمله آورده که در حال حاضر در کانادا میزان خطر تروریسم در سطح ملی متوسط، و در همان اندازه ای است که در پاییز 2014 بود. در این بیانیه از مردم خواسته شده، هرگونه عملکرد مظنونانه را گزارش دهند.

از دیگر سو یکی از همکاران پیشین مظنون که به سبب نگرانی در مورد امنیت خود مایل نیست نامش فاش شود، به سی بی سی خاطرنشان کرده که در مواقعی که با متهم تنها بود، وی می گفت با مشرکان مشکل اساسی دارد، و آنها باید بمیرند.

مورد مشابه در مارسی فرانسه

روز اول اکتبر  دو زن در ایستگاه اصلی متروی مارسی بر اثر ضربات چاقوی فردی 30 ساله به قتل رسیدند، که خود به ضرب گلوله ماموران پلیس کشته شد. این نیروی انتظامی ضمن تخلیه ایستگاه متروی محل جرم، احتمال تروریستی بودن این حمله را مطرح کرد.

روز بعد پلیس گزارش داد که این مرد در بیست و نهم اکتبر به سبب دزدی از فروشگاه ها دستگیر، ولی در سی ام آزاد شده بود. زیرا اتهامش به اندازه ای نبود، که برایش پرونده تشکیل شود. گرچه وی در هنگام رویارویی پیشین خود با ماموران این نیروی انتظامی از هفت کارت شناسایی جعلی استفاده کرده بود، اما به گفته فرانسوا مولین دادستان پاریس، در فرانسه سوء سابقه نداشت.

بدترین حمله تروریستی در تاریخ آمریکا

در شامگاه اول اکتبر که گروهی از مردم در لاس و گاس در جشنواره موسیقی Route 91 Harvest Music Festival شرکت کرده بودند، استیون پداک از اتاقی در طبقه سی و دوم مجتمع تفریحی و قمارخانه ماندالی بی به سوی آنها آتش گشود. تا هنگام نگارش این ستون شمار کشته ها دست کم سر به 59 نفر زده، و بیش از 527 نفر هم زخمی شده بودند.

انتشار عکس های دردناک این حمله که در تاریخ معاصر آمریکا در نوع خود مرگبارترین و بزرگترین به شمار می رود، از جمله نشانگر استیصال افراد بیگناهی بود که در محل به دام افتاده، و تلاش می کردند راه گریزی بیابند.

کشته و زخمی شدن شش کانادایی

در این حمله چهار کانادایی به نام های جردن مک ایلدون اهل میپل ریج استان بریتیش کلمبیا، جسیکا کلیمچاک، کالا مدیگ و تارا رو اهالی ادمنتون، جسپر و ئوکوتوکس هر سه در استان آلبرتا، به ترتیب 23، 34، 28 و 34 ساله نیز، جان باختند. دو زن اهل منی توبا هم که زخم برداشته اند، در بیمارستان بستری هستند.

بر اساس نوشته فیسبوکی هیثر گووز جردن مک ایلدون – که به گفته والدینش تنها فرزند خانواده خود بود- در دستان این خانم چشم از جهان فروبست. جسیکا کلیمچاک که چهار فرزند از او به جا مانده، در مدرسه ولیویو کار می کرد. بیلی هیوبنر همکار پیشین کالا مدیگ در صفحه فیسبوکش از این قربانی بیگناه جوان با عنوان یکی از مهربان ترین و خوش قلب ترین افرادی نام برد، که در عمر خود دیده است. تارا رو مادر دو فرزند در هنگام آتش گشودن قاتل، از شوهر و دوستانش جدا افتاده بود.

ریچل نوتلی نخست وزیر استان آلبرتا که برای شرکت در نشست نخست وزیران در اتاوا به سر می برد، در پیامی که به این مناسبت منتشر کرد، از جمله آورد: به نیابت از همه اهالی  آلبرتا، به شدت از مرگ عزیزان تان اندوهگینیم. شما در فکر، قلب و دعاهای ما، جا دارید. همه آلبرتایی ها در کنارتان هستند.

رخدادهای مشابه در خاور سیاسی

شوربختانه مدت های مدیدی است که در شرق سیاسی نیز رخدادهای مشابه و اغلب شدیدتری پیش می آیند، که به از بین رفتن جان های بیگناه و زخم برداشتن و معلول شدن مردم منجر می گردند.

کمااینکه در بیست و ششم ژوئن 2014 در همین ستون در نوشتاری زیر عنوان جهان در زیر چکمه تندروها، به این معضل پرداخته، و از جمله به کشتارهای دلخراش و سنگدلانه داعش در نقاط گوناگون، پیروزی چشمگیر راستگرایان افراطی در اروپا و…، اشاره شد. بنابراین بی تردید اینک تروریسم افسارگسیخته، معضلی جهانی است.

از دیگر سو گرچه گسترش حملات تروریستی در کل دنیا ابعاد شگفت انگیز و بی سابقه ای به خود گرفته و در نتیجه ریشه کن کردن آن نیز بسیار سخت تر و پیچیده تر شده است، اما کاری غیرممکن نیست. ولی در عین حال راه حلی جهانی می طلبد، و به اراده واقعی و جمعی کلیه کشورها نیاز دارد. آیا چنین اراده ای واقعا وجود دارد؟ به سبب محدودیت جای این ستون، پاسخ به این پرسش مجالی دیگر می طلبد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *