صفحه اصلی / علم و دانش / آیا می دانید چرا کوکائین، هروئین و ماری جوانا غیرقانونی هستند؟

آیا می دانید چرا کوکائین، هروئین و ماری جوانا غیرقانونی هستند؟

 

با توجه به ویرانی و کشت و کشتاری که اپیدمی هروئین از خود به جا گذاشته، تصور اینکه زمانی نه چندان دور می شد آن را به راحتی از یکی از کاتالوگ های Sears سفارش داد، دشوار می باشد. هروئین اواخر سال های 1890 توسط شیمیدان آلمانی خلق شد و توسط شرکت Bayer به بازار عرضه شد. یعنی شرکتی که بیشتر به خاطر تولید و عرضه آسپرین مشهور می باشد. زنان خانه دار برای چند دهه می توانستند تبلیغات پر زرق و برق شرکت بایر که هروئین را داروی  گلودرد، سرفه، سردرد، اسهال، استرس و یائسگی معرفی می کرد، ببینند. درصد آمریکایی هایی که از داروهای مشتق از مواد مخدر استفاده می کردند، بسیار بالا بود.

اکثر مواد مخدری که امروز با آن سر و کار داریم، روزی قانونی و محبوب بوده و برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گرفتند. کوکائین اولین بار در قطره مسکن دندان درد برای کودکان به بازار عرضه شد. ماری جوانا نیز به دلیل توانایی تسکین درد و حالت تهوع مورد استفاده قرار می گرفت. آگاهی از تاریخچه این داروها و سیر تحول آن از دارو به تهدیدی بزرگ، بسیار مهم می باشد. در واقع، دلیل اینکه مواد مخدری مانند هروئین، کوکائین و ماری جوانا امروز غیرقانونی هستند، بیشتر اقتصادی و ناشی از تعصبات فرهنگی است تا اعتیادآور بودن آنها.

هروئین اولین ماده مخدری بود که از داروی محبوب داروسازان و داروخانه ها به منبع شر و ماده مخدر خیابانی تبدیل شد و از بازار سیاه سر در آورد. ماده مشتق از تریاک که زمانی به عنوان مسکن از آن استفاده می شد، پس از ورود مهاجران چینی به آمریکا برای کار در معادن و راه آهن، به عنوان یک ماده خطرناک تلقی شد. مهاجران آمریکایی از ورود چینی ها که با خود سنت کشیدن تریاک برای استراحت و کسب آرامش را آورده بودند، راضی نبودند و چینی ها را به تصاحب فرصت های شغلی خود متهم کردند. شایع شد که مردان چینی زنان سفیدپوست را به شیره کش خانه ها می کشانند و آنها را معتاد می کنند. این شایعات به ترس و وحشت تبدیل شد و سیاستمداران را وادار کرد که تدبیری بیاندیشند. در سال 1875، کالیفرنیا، اولین قانون ضد تریاک را به اجرا گذاشت. اولین قانون فدرال در مورد هروئین نیز در سال 1914 به تصویب رسید.

کوکائین هم به همین دلیل غیرقانونی اعلام شد. اما این بار هدف، آمریکایی های سیاهپوست بودند. در اوایل سال های 1900، نیواورلئان اولین شهری بود که استفاده از کوکائین را ممنوع کرد.

پس از آن نوبت به ماری جوانا رسید. در سال های 1920، تنش بین آمریکایی ها و مهاجران مکزیکی که به آمریکا آمده و با دستمزد بسیار پایین کار می کردند، بالا گرفت. با وقوع رکود اقتصادی سال های 1930، آمریکایی هایی که از شغل خود بیکار شده بودند، خشم خود را متوجه کارگران مهاجر کردند. رسانه ها نیز به داستان پردازی درباره مکزیکی ها و ماده عجیبی که دود می کردند (ماری جوانا) پرداختند. اولین قانون ممنوعیت مصرف ماری جوانا در سال 1937 تصویب شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *