صفحه اصلی / مقالات / آیا سیاست های ترامپ متحدان آمریکا را به سوی رقبایش سوق می دهند؟

آیا سیاست های ترامپ متحدان آمریکا را به سوی رقبایش سوق می دهند؟

behzad-azizi

 

تعرفه های گمرکی بر فولاد و آلومینیوم از سوی دولت ترامپ

در حالی که گفت و گوهای پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) روند مورد رضایتی نداشته اند، دانلد ترامپ روز اول مارس از برقراری تعرفه های گمرکی 25 و 10 درصدی به ترتیب برای واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا خبر داد. این تصمیم در پی توصیه های تعرفه ای وزارت بازرگانی این کشور جهت محافظت از دو صنعت کلیدی تولیدی مربوطه آمریکا گرفته شد، که از صادرات ارزانقیمت چین آسیب دیده اند.

تعمیم به سایر زمینه ها

فراتر اینکه وزارت بازگانی آمریکا بر واردات انواع کاغذ کانادایی به همسایه جنوبی تا 22.16 درصد حق گمرک برقرار می کند. این تصمیم پس از مناقشه الوار، دومین ضربه به صنایع جنگلداری کانادا محسوب می شود.

زیان کانادایی ها

تعرفه های مورد اشاره که به دلایل گوناگون برای کار و بارهای کانادایی مشکلی اساسی محسوب می شوند، در کنار مذاکرات تقریبا بی نتیجه نفتا، قوز بالای قوز شده اند. چراکه صنعت فولاد و آلومینیوم دو کشور در سطحی بسیار گسترده در هم ادغام شده اند. همچنین برخی از مقامات صنعت فولاد نگران آنند که پس از برقراری تعرفه های مورد اشاره، ورود فولاد ارزانقیمت خارجی به کانادا افزایش یابد.

از دیگر سو موضوع تعرفه ها در زمانی مطرح می شود، که بین دو کشور مناقشه های دیگری مانند الوار و پشتیبانی مالی دولت کانادا از شرکت هواپیماسازی بمباردیه نیز در میان هستند. روندی که سبب شده کانادا در مورد عملکردهای تجاری آمریکا از جمله چندین شکایت به سازمان تجارت جهانی عرضه کند.

مخالفت های داخلی

البته اینگونه نیست، که تمامی جناح های کاخ سفید با برقراری تعرفه های مورد اشاره موافق باشند. مثلا روز چهاردهم مارس دانلد ترامپ لری کادلو چهره تلویزیونی، تحلیلگر پیشین وال استریت، صاحبنظر اقتصادی محافظه کار، و از هواداران پروپاقرص کاهش مالیات ها را، به عنوان مشاور اقتصادی نوین خود و رئیس شورای اقتصاد ملی کاخ سفید برگزید. فردی که گرچه پس از انتصابش از نخست وزیر ترودو به عنوان دیوانه چپگرا یاد کرد، اما دادوستد با کانادا را بسیار دوست دارد، و مخالف برقراری تعرفه های مذکور در قبال این کشور است. کمااینکه چند روز پیش از این انتصاب نیز، حتی پا را فراتر نهاد و خاطرنشان کرد: بزرگترین ترس من این مساله فولاد نیست. بلکه ترک نفتا است، که فکر می کنم تصمیمی فاجعه بار می باشد. چراکه این تصمیم کسب و کارها را با رئیس جمهور مخالف خواهد کرد…. و رک بگویم، بازار سهام را از خشم به حد انفجار خواهد رساند.

شمار دیگری از آن دسته از بلندپایگان پیشین و کنونی آمریکا که عموما با تصمیمات آقای ترامپ موافقند، برخی از اتحادیه های همسو با وی، بعضی از همحزبی هایش، و حتی برخی از شرکت های آمریکایی نیز، با برقرای چنین تعرفه هایی که بخواهد شامل طرف تجاری درجه یک کشورشان بشود، مخالفند. زیرا بر این باورند، که در چنین معامله ای خودشان نیز زیان خواهند دید. کمااینکه نشریه وال استریت/ وال استریت ژورنال در مقاله ای زیر عنوان حماقت تعرفه ای ترامپ، از جمله نوشت: این اقدام به اقتصاد و رأی دهندگان وی آسیب می رساند….. کانادا بیش از هر کشوری فولاد آمریکا را می خرد…. آقای ترامپ دارد در هنگامه مذاکرات نفتا که خودش مدعیست به نتایج بهتری برای ما منجر می شود، بزرگترین طرف تجاری ما را تنبیه می کند. اما در واقع دارد تیشه به ریشه اعتبار دادوستد آمریکا می زند… چرا کانادا باید یک کلمه از حرف های او را باور کند؟

این نوشتار همچنین به نقل از جیمز متیس تیمسار بازنشسته و وزیر دفاع آمریکا نیز آورده که وی ضمن اشاره به مصرف زیاد فولاد در ارتش، ابراز نگرانی کرده که برقراری تعرفه برای آن به روابط دو همپیمان کلیدی آسیب بزند.

کوین بردلی عضو مجلس نمایندگان و سناتور ئورین هچ دو قانونگزار بلندپایه همحزبی آقای ترامپ هم که در کسب دستاوردهای کاهش مالیات های رئیس جمهور در کنگره نقش مهمی داشتند، خواستار تجدیدنظر وی در قبال کانادا شده اند.

 

 

 

دیدگاه های متفاوت در مورد موضعگیری رئیس جمهور ترامپ در قبال چین

اما برغم نقطه نظرات تقریبا یکسان آمریکایی ها در قبال کانادا، درباره چین چنین نیست کمااينکه  انگس کینگ سناتور مستقل بر این باور است که برقراری تعرفه باید سبب محدودیت چین در این زمینه، و نه کل جهان، شود. پیتر ناوارو دستیار رئیس جمهور، مدیر خط مشی تجارت و صنعت، و…. نیز که با اقدام در برابر کانادا مخالف است، در مورد چین دیدگاهی کاملا متفاوت دارد. کمااینکه از جمله گفت: فکر نمی کنم، حتی یک نفر در وال استریت با درهم شکستن سرقت چین از مالکیت فکری ما و انتقال زورکی آنها مخالف باشد.

البته برغم اینگونه اظهارات، تامس دونوهو رئیس اتاق بازرگانی آمریکا به دولت ترامپ هشدار داده، که تعرفه های یکجانبه بر کالاهای چینی می تواند به جنگ مخرب تجاری تبدیل شود. نبردی که به مصرف کنندگان، کار و بارها، کشاورزان، دامداران و رشد اقتصاد آمریکا، آسیب خواهد زد.

البته تصمیمات در مورد چین شدیدتر می باشد. کمااینکه مثلا قرار است بر محصولات آن در حوزه های فناوری اطلاعات، وسایل ارتباط از راه دور، و سایر تولیدات مصرفی، تعرفه های زیادی در نظر گرفته شود. همچنین برای سرمایه گذاری آمریکا در شرکت های چینی، محدودیت اعمال گردد.

واکنش بلندپایگان کانادا

جاستین ترودو در یکی از واکنش های خود ضمن مطلقا غیرقابل پذیرش خواندن برقراری تعرفه‌ های مورد اشاره، افزود که کانادا در قبال این اقدام واکنش نشان خواهد داد.

کریستیا فریلند وزیر امور خارجه نیز با کاملا غیرقابل پذیرش خواندن به اجرا درآمدن چنین تصمیمی، به افزایش تعرفه های گمرکی برای کالاهای آمریکایی در صورت برقراری تصمیم مورد اشاره در قبال کانادا تاکید کرد.

واکنش های جهانی

یک روز پس از اظهارات دانلد ترامپ، ژان کلود یونکر رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: در صورتی که آمریکایی ‌ها برای فولاد و آلومینیوم تعرفه گمرکی وضع کنند، ما نیز همین برخورد را با محصولات آنها خواهیم داشت. زیرا باید نشان دهیم این توانایی را داریم، که در صورت لزوم دست به اقدام متقابل بزنیم. نمی‌خواهم بگویم، انتقام خواهیم گرفت. اما باید اقدامات لازم را انجام دهیم.

یورکی کتاینن معاون آقای یونکر هم هشدار داد جهان در آستانه جنگی تجاری قرار گرفته که همه در آن بازنده اند، و هیچ طرفی برنده نیست. اما در عین حال از کنار نیامدن با اقدامات یکسویه خبر داد. همچنین افزود که اقدامات در جهت مقابله به مثل اتحادیه اروپا در قبال تعرفه‌ های مورد نظر آمریکا، با مقررات سازمان تجارت جهانی همخوان است.

هانس یورگن کرکهوف رئیس اتحادیه‌ فولاد آلمان نیز، اقدام آمریکا را ناقض مقررات سازمان تجارت جهانی دانست. همچنین خواهان واکنش قاطعانه اتحادیه اروپا با استفاده از ابزارهایی شد، که این سازمان در اختیارش گذاشته است (در مقابل آقای ترامپ ضمن تایید تعرفه های گمرکی مورد اشاره، گفت که اگر اروپا در قبال این تعرفه ها با افزایش عوارض بر کالاهای صادراتی آمریکا مقابله به مثل کند، آمریکا نیز برای اتومبیل های وارداتی از اروپا مالیات برقرار می نماید).

استیون چوبو وزیر تجارت و سرمایه‌ گذاری استرالیا تنها تاثیر چنین تعرفه هایی را ایجاد انحراف تجارت جهانی از مسیر واقعی خود، در نهایت افزایش بیکاری، و احتمال واکنش های انتقام‌ جویانه سایر اقتصادهای مهم جهان، دانست.

ژانگ یسویی معاون وزیر امور خارجه و سخنگوی جدید نشست عمومی مجلس نمایندگان خلق چین هم خاطرنشان کرد، کشورش خواستار جنگ تجاری با آمریکا نیست. ولی بی تردید در صورت آسیب دیدن منافعش، واکنش نشان خواهد داد.

از دیگر سو جری رايس سخنگوی صندوق بین‌ المللی پول گفت، این اقدام آمریکا تنها به اقتصاد سایر نقاط جهان آسیب نمی رساند. بلکه برای اقتصاد خود این کشور هم زیانبار خواهد بود…. وی همچنین از این امکان که اقدام آمريکا سبب تحريک کشورهای دیگر به مقابله به مثل و اعمال محدوديت بر واردات شود، ابراز نگرانی کرد.

آیا سیاست های ترامپ متحدان آمریکا را به سوی رقبایش سوق می دهد؟

اما باید دانست گرچه همه طرف های عمده تجاری آمريکا به تصمیم دانلد ترامپ واکنش نشان داده اند، اما بی تردید جایگاه کانادا در این میان منحصر به فرد است. زیرا متحد آمریکا در فرماندهی پدافند هوایی آمریکای شمالی/ NORAD و همچنین پیمان آتلانتیک شمالی/ NATO، می باشد/ تنها در سال 2016 با آمریکا 627 میلیارد و 700 میلیون دلار مبادله کالا و خدمات داشت. و… حتی دارای بالاترین میزان صادرات فولاد به همسایه جنوبی (16.7 درصد، در برابر 13.2، 9.7، و کمتر از 5 درصد، به ترتیب از برزیل، کره جنوبی و چین در رده های بعدی)، است. با این همه نتیجه سیاست های اقتصادی آقای ترامپ این شده، که موضعگیری های کشورهای اروپایی و مهم تر از همه کانادا در راستای چین قرار بگیرد. آیا این سیاست ها متحدان آمریکا و به ویژه کانادا را، به سوی رقبایش سوق نمی دهند؟

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *