مقالاتمقالات اجتماعی

آیا رسم پخت و پز از خانه‌های کانادایی حذف می‌شود؟

برای بسیاری از ما، آشپزخانه همیشه مکانی مقدس بوده که برخی حتی به آن قلب خانه نیز گفته‌اند. اما به نظر می‌رسد که این اتاق پراهمیت، دارد جایگاه خود را در میان شهروندان کانادا از دست می‌دهد. علت این است که شمار فزاینده‌ای از کاندوها و آپارتمان‌ها در حالی به فروش می‌رسند، که فاقد اجاق گاز هستند. برای نمونه، در منطقه‌ یورک‌ویل که یکی از گران ترین بخش‌های تورنتو است، شما اکنون می‌توانید یک واحد 55 متری (600 فوتی) را به قیمتی نزدیک به سه هزار و 200 دلار اجاره کنید؛ تنها مساله این است که این واحدها، معمولا تنها یک نیم‌آشپزخانه در خود دارند. این اتفاقی است که در ایالات متحده و اروپا نیز در حال رخ دادن است. برای بسیاری از ساکنین این واحدهای آپارتمانی، آشپزخانه از حالت محل گرد آمدن اعضای خانواده و دوستان در آمده و بیشتر به یک شبه‌کمد تبدیل شده که در آن خوراک‌ها را نگهداری می‌کنند. 

از زمان آخرین بحران اقتصاد جهانی که یک دهه پیش رخ داد تا کنون، خانه‌دارشدن، به ویژه برای نسل جوان تر، دشوارتر و چالش‌برانگیزتر شده است. نرخ‌های بسیار پایین بهره‌ بانکی باعث شده که قیمت بازار مسکن سر به آسمان بزند و خرید خانه و سر و سامان گرفتن برای جوانانی که تازه وارد بازار کار شده‌اند، بسیار دشوارتر شود. به همین دلیل، خانه‌سازان تصمیم گرفته‌اند که فضای موثر کاندوها را تا حد امکان کوچک تر کنند، تا به شکلی، قیمت‌ها را برای قشر کارگر، به صورتی قابل تحمل تبدیل کنند. در این میان، اتاقی که بیشتر از همه کوچک شده، آشپزخانه‌ این واحدها است. ساختمان‌سازان می‌دانند که خریداران بالقوه‌ این واحدها، زمان زیادی را در آشپزخانه نخواهند گذراند و پیش‌بینی می‌کنند که برای نسل جوان تر کانادا، آشپزخانه کاربردی متفاوت از آنچه برای نسل قدیمی داشت، دارد.  

این کارگران و کارمندان جوان، البته در مورد کاربردی که خانه در زندگی شان دارد نیز، دیدگاه متفاوتی دارند. برای این جوانان – و البته با توجه به اینکه قیمت های بازار مسکن همیشه و تقریبا همه جای دنیا بالا است– خانه، به عنوان مکانی در آمده، که در میان فعالیت‌های دیگر، سری هم به آن می‌زنند. سبک زندگی پرمشغله‌‌ ما در دنیای امروز، باعث شده که ما زمان بسیار کمتری را در خانه بگذرانیم و زمان روزانه و هفتگی خود را، یا به کار کردن بگذرانیم و یا به فعالیت های تفریحی و دیگر موارد جانبی. حتی برای افرادی که در خانه کار می‌کنند، ماندن در خانه، دیگر به عنوان فعالیت مرکزی زندگی به شمار نمی‌آید.

از سوی دیگر، ما داریم آرام آرام به سوی اقتصاد غذایی پیش می‌رویم که اپلیکیشن‌های تلفن همراه، نیروی رانشی آن را تامین می‌کنند. اپلیکیشن‌های مربوط به سفارش و تحویل غذا در منزل، به یکی از هنجارهای فرهنگ مدرن تبدیل شده‌اند و نیاز به پخت و پز، تقریبا دارد موجودیت خود را از دست می دهد. آماری که در این مورد وجود دارد نشان می‌دهد که سفارش خوراک از منزل در میان نسل جوان کانادا، که به نسل هزاره یا Millennial موسومند و همچنین نسل نوجوان کشور، سه برابر بیشتر از پدران و مادران آنها انجام می‌شود. گزارشی که اخیرا توسط کمپانی اقتصادی بین‌المللی UBS منتشر شده، نشان می‌دهد که بازار سفارش و دریافت خانگی غذا که اکنون 43 میلیارد دلار درآمد تولید می‌کند، تا سال 2030 به درآمدی 420 میلیارد دلاری دست خواهد یافت.

مساله‌ دیگر این است که با پیشرفت فن آوری‌ها، سفارش و دریافت غذا در خانه، در مقایسه با پخت و پز در آشپزخانه، به گزینه‌ بهتر و باصرفه‌تری تبدیل شده است. صرفه‌ اقتصادی، از معدود موارد مهمی بوده که باعث افزایش گرایش نسل قدیمی‌تر و نسل جوانان به پخت و پز در منزل بوده است. اما با پیشرفت‌های اخیر، پرسشی که خانه‌دارها از خود می‌پرسند این است که اگر تهیه و پخت خورا ک در منزل، به معنای تولید زباله‌های غذایی بیشتر و افزایش بار مالی شخص و خانواده است، چرا باید به این کار بپردازیم؟ این جریان اجتماعی، می‌رود تا اجاق گازهای خانگی را نیز، به سرنوشتی مشابه چرخ های خیاطی دچار کند؛ یعنی حذف تدریجی آنها از اثاثیه‌ منازل.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان