مقالاتمقالات اجتماعی

آیا دود محیطی ماری جوانا برای کودکان مضر است؟

گرچه اکنون استفاده از ماری جوانا برای هم کاربردهای درمانی و هم استفاده عمومی در بیش از نیمی از خاک ایالات متحده، قانونی شده است، پرشکان همچنان به والدین توصیه می‌کنند که کودکان شان را در معرض دود محیطی این ماده قرار ندهند. دلیل این توصیه این است، که این دود دسته دوم، ممکن است به پدید آمدن عوارضی ذهنی و بدنی در آینده‌ این کودکان منجر شود.

این ماده‌ مخدر، مدتی است که در ایالت <کلورادو> قانونی شده است و یافته‌های یک پژوهش در این ایالت نشان می‌دهد که فرزندان والدینی که از این مخدر استفاده می‌کنند، نشانه‌هایی از عامل THC را در دستگاه گردش خون خود نشان می‌دهند. ماده THC یا <تتراهیدروکانابینول> یکی از 113 ماده موجود در گیاه <کانابیس> است که <ماری جوانا> از آن به دست می‌آید و ماده <فعال‌کننده‌ روانی> اصلی در این گیاه است که حالت نشئه‌گی را در مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. این پژوهشگران که تحت راهنمایی <مرکز ملی کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها>ی آمریکا کار می‌کردند، دریافتند که در ادرار  75 درصد کودکانی که در معرض دود دسته دوم سرپرست شان قرار گرفته بودند، میزان قابل توجهی از THC مشاهده می‌شد. دکتر <کارن ویلسون> پژوهشگر ارشد این گروه، در مورد این یافته‌ها می‌گوید: <ما موفق شدیم ثابت کنیم که میان زندگی کودکان در معرض دود دسته دوم <ماری جوانا> که والدین شان مصرف می‌کردند، و میزان ماری جوانایی که در خون این کودکان یافت می‌شود، ارتباط مستقیمی وجود دارد>.

در طول این سال‌ها که از آغاز قانونی شدن مصرف <ماری جوانا> در آمریکا می‌گذرد، هنوز مدارک کافی به دست نیامده که خطر دود دسته‌دوم این مخدر را به خوبی نشان دهد. برخی از متخصصان بهداشت و درمان معتقدند که حتی کمترین میزان THC در خون کودکان، باعث پدید آمدن اختلالات رشدی در آنها می‌شود. این موضوع، به ویژه در نوزادانی که مادران شان در دوره‌‌ بارداری، به مصرف این مخدر ادامه داده‌اند، به خوبی قابل مشاهده است. دکتر <ویلسون> در این مورد می‌گوید: <ما بر اساس داده‌هایی که در اختیار داریم، می‌توانیم با قدرت بگوییم که این سطح ماری جوانا در خون، برای کودکان خطرناک است. اما هنگامی که پژوهش‌ها به نتیجه برسند، و بتوانیم تاثیرات منفی این ماده در خون کودکان را، به دقت و با جزئیات ثبت کنیم، می‌توانیم وجود این تاثیرات منفی را ثابت کنیم>.

بنا بر گفته این پژوهشگران، یافته‌های این دسته تحقیقات در <کلورادو> تاکنون بیشتر بر این پایه بوده که دود ناشی از مصرف ماری جوانا برای کودکان مضر است، نه خود ماده مخدر. آن طور که برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند، برخی مواد شیمیایی موجود در گیاه <کانابیس> که در مجموع <کانابیود> نامیده می شوند، به صورت طبیعی در شیر مادر وجود دارند. این مواد، برای نوزاد، که سیستم ایمنی بدنش همچنان در حال کامل شدن است، در مقابل ویروس‌ها و میکروب‌ها، یک سپر حفاظتی ایجاد می‌کنند.

کارشناسان بهداشت و درمان می‌گویند از آنجا که بیشتر مردم، <ماری جوانا> را ماده ای بی‌خطر به شمار می‌آورند، از این حقیقت غافل هستند که دود دسته دوم این مخدر، می‌تواند به اندازه‌ دود سیگار مضر باشد. پزشکان می گویند گرچه همچنان مدارک کافی برای اثبات خطرناک بودن دود <ماری جوانا> وجود ندارد، اما شکلی از شعور عرفی جامعه باید در این مورد کار کند. این اعتقاد عرفی، باید استفاده از ماری جوانای دودزا در حضور کودکان را کنترل و محدود نماید، تا زمانی که دولت فدرال امکانات بیشتری برای تحقیقات در این زمینه، در اختیار جامعه‌ پزشکی قرار دهد.

دکتر <دیوید بوتر> استاد علوم پزشکی از مرکز ملی درمانی یهودیان در <دنور> در این باره می‌گوید: <هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم قرار گرفتن در معرض دود ماری جوانا، از قرار گرفتن در معرض دود تنباکو و سیگار، کم‌خطرتر است>. او همچنین می گوید که قرار گرفتن کودکان در این شرایط، خطر ابتلای آنها به بیماری‌های قلبی و ریوی را افزایش داده، و برای آنها در زندگی بزرگسالی‌شان، مشکلات عمده‌ای ایجاد می‌کند. دکتر <بوتر> می‌گوید: <اگر می‌خواهید بکشید، از خانه بیرون بروید و مراقب باشید که دود به سمت کودکان نرود>.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان