صفحه اصلی / اخبار / آیا تغییر فرمولاسیون داروی مخدر متادون عامل بحران مواد مخدر است؟
AppleMark

آیا تغییر فرمولاسیون داروی مخدر متادون عامل بحران مواد مخدر است؟

ونکوور- اخیرا مصرف کنندگان مواد مخدر در تلاش برای ترک اعتیاد به هروئین در ونکوور گرد هم آمدند. هدف آنها حمایت از یکدیگر در حین استفاده از داروی درمانی است که با فرمولاسیون جدید ارائه شده است. آنها معتقدند که داروی اصلاح شده متادون، نه تنها به آنها کمک نکرده است، بلکه باعث بدتر شدن اپیدمی مواد مخدر شده است.
برد ویلیامسون 34 ساله و دیگر اعضای انجمن B.C. Association of People on Methadone، می گویند که اجباری شدن مصرف متادون باعث شده بسیاری از معتادان مصرف هروئین را از سر بگیرند. او می گوید فرمول جدید 10 برابر قوی تر بود، اما اثر آن طولانی نیست و به سرعت علائم خماری در وی بروز کرد و به شدت بیمار شد.

ویلیامسون می گوید که در نتیجه 15 سال کار به عنوان نصاب کفپوش، دچار پادرد و زانودرد شدید شد و به هروئین روی آورد. اما از سال 2011 تا 2013 با متادون تحت درمان قرار گرفت. وی از 2013 به این سو مجددا مصرف هروئین را از سر گرفته است. هنگامی که درمان خود را در سال 2014 دوباره شروع کرد، بریتیش کلمبیا داروی دیگری به نام Methadose را جایگزین داروی قبلی کرده بود که تاثیر کمتری داشت. وی می گوید: قبل از آن حتی اگر سه روز متادون قدیمی را مصرف نمی کردم، دچار مشکل نمی شدم. اما حالا اگر فقط یک روز متادوز مصرف نکنم، حالم به شدت خراب می شود. مصرف داروی قبلی به من اجازه می داد که کار کنم و کرایه خانه ام را تامین کنم. اما حالا نمی توانم کار کنم.

لورا شارور 39 ساله، رئیس انجمن، می گوید تاثیر منفی داروی اصلاح شده نمی تواند نادیده گرفته شود، زیرا به پیش بینی مقامات بهداشتی، تا پایان سال، 1 هزار و 500 نفر در بریتیش کلمبیا در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر (overdose)  جان خود را از دست خواهند داد. از ژانویه تا ژوئن امسال، 780 نفر جان خود را از دست داده اند. شارور نیز می گوید که اثر داروی متادوز 16 ساعت بیشتر دوام ندارد و زندگی اش را بر هم زده است.

رایان مک نیل، یکی از محققین دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید که برخی از مصرف کنندگان متادوز، در عرض 14 ساعت علائم عدم دسترسی به ماده مخدر را بروز می دهند. به همین دلیل برای خارج شدن از این حالت به مواد مخدر غیرقانونی روی می آورند.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت بریتیش کلمبیا، 17 هزار و 751 نفر در حال حاضر تحت درمان با متادوز قرار دارند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *