صفحه اصلی / مقالات / آیا برهنه شدن در برابر کودکان اشکالی ندارد؟

آیا برهنه شدن در برابر کودکان اشکالی ندارد؟

والدین باید منافع فرزندانشان را بر منافع خود مقدم بدارند. یکی از کارهای مهم آنها هم این است که به فرزندانشان کمک کنند، تا در مورد بدن و جنسیت خود برداشتی مناسب به دست بیاورند. اما این بدان معنی نیست که والدین باید برهنه شوند و با افتخار اعضای خصوصی بدن خود را در معرض دید فرزندانشان قرار بدهند، تا آنها هم با آلت تناسلی خود مشکلی نداشته باشند. بنابراین در این مورد نیز، حفظ تعادل از اهمیت فراوانی برخوردار است.

در ادامه به چند مورد مهم مربوطه اشاره می کنیم.

  1. کودکان ذهنیت خودشان را می سازند

واقعیت این است که کودکان خودشان در مورد چگونگی احساس باز یا بسته بودن درباره برهنگی، و حد و مرز آن تصمیم می گیرند. البته والدین می توانند، الگوی برداشتی مثبت باشند. اما فرزندان افرادی مجزا هستند. بنابراین احساسات و موضع خودشان را هم، در همه مسایل دخیل می کنند. در نتیجه اگر والدین در مورد بدنشان زیادی باز برخورد کنند، کارشان می تواند درست مانند محتاط و محدود بودن بیش از اندازه، برای فرزندانشان آزاردهنده باشد. دو نمونه زیر به خوبی هدف این بند (یک) را نشان می دهند.

الف: فرض کنیم یک والد برهنه از زیر دوش درآمده، و همزمان فرزندش وارد محوطه حمام/دستشویی شده است. اگر فریاد بکشد و خود را بپوشاند، به فرزندش این پیام را می دهد که انسان باید از اعضای خصوصی بدنش شرمنده شود، و آنها را بپوشاند.

ب: اما در صورتی که برهنه در آشپرخانه این طرف و آن طرف برود و منتظر دم کشیدن قهوه بشود، و فکر کند دارد درس درستی به فرزندش می دهد، اشتباه می کند. زیرا نمی داند ممکن است، او از دیدن اعضای خصوصی بدن والدش دچار وحشت شود.

بنابراین ضرورت دارد والدین فرزندانشان را بشناسند، و از حساسیت های آنها آگاه شوند.

  1. کودکان هم استانداردهای دوگانه دارند

باید دانست، که برخی از کودکان نیز استانداردهای دوگانه دارند. مثلا امکان دارد، دیدن افراد برهنه در رختکن استخر برایشان مساله بزرگی نباشد. اما دوست داشته باشند وقتی خودشان می خواهند لباس شان را درآورند و مایو بپوشند، در محلی دربسته این کار را انجام دهند، تا کسی بدن برهنه شان را نبیند. به عبارت دیگر برای آنها هم دیدن، با نشان دادن فرق می کند.

در عین حال مشاهده یک بیگانه برهنه با دیدن یک دوست لخت، تفاوت دارد. این امر در مورد یک فرد سن و سال دارتر با یک جوان نیز، صدق می کند.

در واقع قوانین خصوصی و هنجارهای اجتماعی زیادی هستند، که باید از آنها بهترین نتیجه ها را گرفت.

 

  1. زمان همه چیز را تغییر می دهد

بدیهی ست که دیدگاه فرزند هم به مرور زمان تغییر کند. مثلا بسیاری از کودکان نوپا برهنه به این سو و آن سو می دوند. اما زمانی که بزرگتر شدند، محتاط تر هم می شوند.

از دیگر سو بلوغ سبب تغییرات زیادی در بدن می گردد. بگونه ای که حتی بااعتماد به نفس ترین فرزندان هم، با روند این تغییرات مشکل پیدا می کنند. بنابراین اکثر آنها ترجیح می دهند تا جایی که امکان دارد، چنین تغییراتی را در حریم خصوصی خود حفظ نمایند.

از دست والدین چه کاری برمی آید؟

با توجه به آنچه گفته شد، بهترین کارهایی که والدین می توانند انجام بدهند، از این قرار است:

  1. برداشت و رفتارشان درباره بدن خود را مثبت نگه دارند.
  2. در مورد بدن فرزندشان اظهارات شرم آور و انتقادآمیز به زبان نیاورند.
  3. درباره بدن باز صحبت کنند، و بگونه ای مستمر اطلاعات در مورد آن را با فرزندشان در میان بگذارند.
  4. کتابی درباره بدن که در عین حال مناسب سن و سال فرزندشان باشد بخرند، تا او بتواند آن را بخواند، و از والدین خود سوالاتی بپرسد.
  5. در این مورد بحث و گفت و گو کنند، که دیدگاه هر یک از اعضای خانواده در مورد برهنگی و حریم خصوصی در خانه چیست؟ اگر والدین فرزندی دارند که ترجیح می دهد بدنش را در حوزه این حریم بداند و حفظ کند، به این دیدگاه وی احترام بگذارند. همچنین به سایر اعضای خانواده اجازه ندهند، بدون اینکه اول در اتاق او و یا دستشویی را بزنند، سرزده وارد این نقاط شوند.

زیرا هر کسی این حق را دارد، که دیگران برای گزینه شخصی اش احترام قایل شوند، و آن را رعایت کنند. بنابراین اگر فرزندی نمی خواهد والد خود را در آشپزخانه برهنه ببیند، والد باید با پوشیدن یک ربدشامبر به این دیدگاه احترام بگذارد. یا اینکه بگوید، در ساعاتی خاص آشپرخانه محل برهنگی است. در این صورت فرزندانی که مایل نیستند در خلال این مدت والدینشان را ببینند، وقت خود را بر اساس آن ساعات خاص تنظیم می کنند.

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *