صفحه اصلی / علم و دانش / آیا <اپل> با قابلیت تشخیص چهره <آیفون اکس>، قصد ایجاد بانک اطلاعاتی از چهره میلیون ها انسان را دارد؟

آیا <اپل> با قابلیت تشخیص چهره <آیفون اکس>، قصد ایجاد بانک اطلاعاتی از چهره میلیون ها انسان را دارد؟

Razi-Clinic

Apple روزانه چهره میلیون ها انسان را اسکن می کند و این مساله سبب وحشت همه شده است. فن آوری Face ID جدید در آیفون X بسیاری را نگران کرده است. آنها معتقدند که شرکت به صورت مخفیانه در حال ایجاد پایگاه اطلاعاتی عظیم از چهره میلیون ها انسان می باشد.


Face ID چیست؟ این فناوری بیومتریک جدید که از اندازه گیری بسیار دقیق چهره شما استفاده می کند تا ثابت شود فردی که سعی در ورود به گوشی را دارد، مالک واقعی آن است. درست مانند اسکن اثر انگشت برای ورود به گوشی، Apple هم اکنون چهره شما را اسکن می کند. فقط کافی است به تلفن نگاه کنید، اگر شما مالک تلفن باشید، به شما اجازه ورود به گوشی را می دهد. Face ID با استفاده از طیف وسیعی از فن آوری های شناخته شده تحت عنوان True Depth camera system، که در قسمت بالای صفحه گوشی کار گذاشته شده، کار می کند. وقتی برای باز کردن قفل گوشی تان اقدام می کنید، صورت شما را با استفاده از حسگرها و دوربین های مختلف اسکن می کند تا تشخیص بدهد آیا مالک تلفن هستید یا خیر.

اما علت نگرانی و وحشت مردم چیست؟

Face ID یا شناسه چهره، چهره شما را با جزئیات دقیق اسکن کرده و نمایه ریاضی از آن می سازد. اما این فن آوری می تواند ترسناک باشد، بخصوص با توجه به حجم اطلاعات شخصی که از ما به سرقت می رود. بنابراین باید مراقب اطلاعاتی باشیم که به شرکت اجازه جمع آوری آن را می دهیم.

از سوی دیگر، Apple همواره بر تعهد خود نسبت به حفظ حریم خصوصی تاکید کرده است و حتی از تاکیدات خود به عنوان یک ابزار بازاریابی موثر استفاده کرده است. البته بدین معنا نیست که Apple هرگز حریم خصوصی کاربران خود را نقض نمی کند، بنابراین نیازی به مراقبت از حریم خصوصی مان وجود ندارد.

اما پاسخ این سوال که آیا اپل در حال ایجاد بانک اطلاعاتی از چهره ما می باشد، منفی است!

چرا؟ چون اطلاعات چهره شما هرگز از گوشی خارج نمی شود. بلکه در بخشی به نام Secure Enclave ذخیره می شود. این بخش غیرقابل دسترس ترین قسمت گوشی است. شما می توانید به این قسمت به دید گاوصندوق عظیم زیرزمینی یک بانک بزرگ، نگاه کنید. تمام داده ها برای شناسه چهره، از جمله نمایه های ریاضی چهره شما رمزگذاری شده و محافظت می شوند. Apple حتی این اطلاعات را به iCloud  نیز اضافه نمی کند.
توجه داشته باشید که استفاده از قابلیت Face ID روی تلفن، اختیاری است و می توانید به جای آن، از کد رمز استفاده کنید.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *