صفحه اصلی / علم و دانش / آیا اسامی با مفهوم توهین آمیز  مکان ها و تیم های ورزشی باید تغییر کند؟

آیا اسامی با مفهوم توهین آمیز  مکان ها و تیم های ورزشی باید تغییر کند؟

هالی اندرسون، استاد رشته فلسفه در دانشگاه Simon Fraser کانادا، کمپینی را برای تغییر اسم تیم فوتبال دانشگاه به راه انداخته است. تیم فوتبال دانشگاه مورد اشاره با نام  Clan شناخته می شود. نامی که در واقع به نشانه گرامیداشت میراث اسکاتلندی این دانشگاه انتخاب شده است. اما اندرسون می گوید: این اسم هیچ اشکالی ندارد ولی  شبیه Klan در نام گروه نژادپرست Ku Klux Klan شنیده می شود.

نویسندگان نشریه National Post، با الهام از این کمپین لیست مکان ها و تیم های کانادایی با نام های توهین آمیز را تهیه کرده اند.

 

تیم فوتبال McGill Redmen

نام این تیم، در وهله اول، به منزله توهین به سرخپوستان تلقی می شود. اما تحقیقات پژوهشگران این دانشگاه واقع در مونترال نشان داد که سابقه این اسم به سال های 1920 باز می گردد و با الهام از رنگ قرمز موهای سلتیک ها و همچنین رنگ قرمز لباس تیم انتخاب شده است. زیرا جیمز مک گیل، بنیانگذار این دانشگاه نیز ریشه و تبار سلتیک داشت.

 

 

Slave Lake – Alberta

شهر Slave Lake در آلبرتا واقع شده و هیچ ارتباطی با بردگی سیاهپوستان ندارد. اما گفته می شود که به نوعی با به بردگی گرفته شدن اعضای قبیله Dene توسط سرخپوستان Cree باز می گردد. گویا آلکساندر مکنزی (کاوشگر) در سال 1973 در حین کاوش در منطقه از راهنمای اش، نام دریاچه ای که در قلب آلبرتا واقع شده است را پرسید و راهنما نیز آن را به دلیل اینکه محل زندگی مردمان Dene بود،  Slave Lake خواند.

 

Homo Milk

کانادا تنها کشور جهان می باشد که به شیرهای هموژنیزه شده ، با نام اختصاری homo اشاره می کند. کلمه homo  اصطلاحی غیر رسمی و بعضا توهین آمیز برای اشاره به یک فرد همجنس گرا می باشد.

 

Fagot Street – Quebec

این خیابان در یکی از مناطق مسکونی شهر Levis  در حومه کبک سیتی واقع شده است و نام آن به احترام مرد فرانسوی با نام خانوادگی Fagot انتخاب شده است. اما این واژه نیز، اصطلاح غیر رسمی و توهین آمیز برای اشاره به یک مرد همجنسگرا می باشد.

 

Swastika – Ontario

علامت صلیب شکسته یا Swastika قبل از اینکه به عنوان سمبل حزب نازی انتخاب شود، نشانه بخت و اقبال بود. به همین دلیل نیز برای شهری در انتاریو انتخاب شد. شهری که توسط جویندگان طلا ساخته شد.

 

Fagottini

یکی از محصولات غذایی مارک President’s Choice به نام Fagottini نیز، به دلیل اینکه Fagot را در ذهن تداعی می کند، می تواند توهین آمیز تلقی شود.

 

Tisdale – Land of Rape and Honey

Rape یا Rapeseed گیاهی با گل های زردرنگ است که از آن روغن کانولا گرفته می شود و هیچ ارتباطی با rape  / تجاوز، ندارد. نام گیاه Rape از واژه لاتین rapum آمده است. در حالی که rape / تجاوز از واژه انگلیسی – فرانسه  repere و seize  گرفته شده است.

شهر Tisdale استان ساسکاچوان، به دلیل وجود مزارع گیاه  Rape و همچنین پرورش زنبور عسل، خود را به عنوان Land of Rape and Honey معرفی می کند.

 

ISIS – Immigrant Settlement & Integration Services

مخوف ترین گروه تروریستی جهان نام ISIS یا Islamic State of Iraq & Syria را برای خود انتخاب کرده است. اما نام اختصاری سازمان ارائه کننده خدمات به مهاجران در نووا اسکوشیا  یا Immigrant Settlement & Integration Services نیز  ISIS  بود.

خوشبختانه مسوولین این سازمان برای اصلاح این تشابه اسمی دردسر ساز، در سال 2014 نام سازمان را به Immigrant Services Association of Nova Scotia تغییر دادند

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *