مقالاتمقالات اجتماعی

آموزش لذت کتابخوانی به کودکان

شریل سانگ- مربی و کارشناس آموزش پیش دبستانی
به کودکان تنها آموزش خواندن ندهید، بلکه لذت کتابخوانی را هم به آنها بیاموزید
همه والدین بر این تمرکز دارند، که به کودکان خود کتاب خواندن را بیاموزند. اما کمتر والدی پیدا می شود، که لذت کتابخوانی را هم به آنها یاد بدهد. این امر به ویژه در مورد والدین نومهاجر صدق می کند، که فرزندان شان باید یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه را بیاموزند، تا بتوانند در کانادا به مدرسه/ دانشگاه بروند. بنابراین اینگونه والدین وقت کمتری برای آموزش لذت مطالعه به کودکان خود دارند.
از دیگر سو برای برخی از کودکان کتاب خواندن به خودی خود کار مشکلی است. بنابراین تلاش در جهت آموزش آن به ایشان با فشاری منفی همراه می شود. برای اینکه این فشار به حداقل ممکن کاهش پیدا کند، چشیدن لذت کتابخوانی می تواند کارساز باشد. در عین حال زمانی می شود این لذت را احساس کرد، که از مزایای کتابخوانی آگاهی یافت. زیرا یاد گرفتن کتاب خواندن به جز رهایی از بی سوادی مزایای دیگری هم دارد، که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.
آماده کردن برای خواندن کتب درسی
کودکانی که بگونه ای مستمر کتاب می خوانند، دایره لغاتی را که می دانند گسترده تر، و همچنین هجی کردن و نوشتن کلمات شان بیشتر است. در هنگام شنیدن و خواندن کلمات نیز، درک بهتری دارند. در عین حال در کلیه مفاد درسی از مهارت تمرکز بهتری برخوردار می باشند.
آموزش زبان
هیچ چیز به اندازه بلند کتاب خواندن برای کودکان، به مهارت یادگیری زبان آنها کمک نمی کند. هر قدر در دوران کم سن و سالی آنها چنین کاری بیشتر صورت بگیرد، احتمال یادگیری و گسترش مهارت زبان شان در سنین پایین تر هم افزایش پیدا می کند. چنین اقدامی برای کودکان نومهاجر پیامدهای مفید چندگانه دارد. زیرا همزمان این مهارت ها را در زبان های گوناگون از جمله مادری و انگلیسی یا فرانسه می آموزند، و گسترش می دهند.
افزایش روابط
بلند کتاب خواندن یک فعالیت اجتماعی و همچنین ایجاد کننده الفت و محبت است. زیرا صدا یکی از نیرومندترین ابزار والدین برای آرام کردن فرزندان به شمار می رود. همچنین کتابخوانی راهی عالی برای سرگرم شدن، تمدد اعصاب و ایجاد ارتباط با یکدیگر می باشد.
ایجاد و گسترش قوه تخیل و نوآوری
غنای زبان و تصاویر کتاب ها پیچیده تر از زبان گفت و گو و تلویزیون است. زیرا خوانندگان خود را به دنیاهای تخیل و نوآوری می برد.
ایجاد و گسترش علاقه شدید به کسب دانسته ها
دانسته ها/ معلومات یکی از ارزشمندترین منابعی هستند، که ما می توانیم داشته باشیم. خواندن طیف گوناگونی از کتاب ها در مورد درونمایه های مختلف، جهانی از دانسته ها را در اختیار کودکان قرار می دهد. زیرا زمانی که پای آموختن و کشف دنیا از طریق کتابخوانی به میان می آید، امکانات بی نهایت هستند.
از دیگر سو کتاب خواندن قابل دسترس ترین، و یکی از ارزشمندترین راه های ارتباط با فرزندان می باشد. از طریق تبدیل این کار به یک فعالیت خانوادگی لذت بخش می توان الهام بخش فرزندان شد، و در آنها انگیزه ایجاد کرد.
روش الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه عشق به کتابخوانی در فرزندان
ایجاد محیط مناسب کتابخوانی در محیط خانه، احراز اطمینان از بودن نور کافی و مناسب، محل نشستن راحت، و گزیده ای از کتاب های مناسب و با کیفیت!
آشنا کردن فرزندان با کتابخوانی از سنین کودکی از طریق آغاز بلند کتاب خواندن برای آنها!
شرطی کردن کودکان به پیوند دادن کتابخوانی با لذت از طریق تبدیل خواندن کتاب به بخشی از روند زندگی روزمره خانوادگی!
تبدیل زمان کتابخوانی به وقتی برای پیوند باکیفیت و ایجاد ارتباط عمیق تر با فرزندان، و داشتن مباحث معنی دار از طریق درونمایه کتاب ها!
الگو شدن برای فرزندان از طریق کتابخوانی منظم، چراکه کودکان مقلدهای خوبی هستند. بنابراین اگر مشاهده کنند بزرگسالان بگونه ای منظم کتاب می خوانند، آنها هم همین روش را در پیش می گیرند.
آشنا کردن کودکان با انواع گوناگون کتاب های جذاب و مناسب با سن و سالشان، از طریق پرسش از کتابدارها و آموزگاران و یا خواندن نقد کتاب ها در اینترنت برای دیدن پیشنهادهای مناسب مربوطه / مراجعه مداوم به کتابخانه های عمومی (دولتی) موجود در محله ها، نمایشگاه های کتاب و کتاب فروشی ها!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان