علم و دانش

آلوده ترین پایتخت های جهان کدامند؟

آلودگی هوا تنها در آمریکا سالانه سبب مرگ زودهنگام 200 هزار نفر می شود. بر اساس گزارش ماه می سازمان بهداشت جهانی 9 نفر از هر 10 انسان، هوای آلوده تنفس می کنند.

اگرچه آلودگی هوا اغلب کمتر از سایر انواع آلودگی قابل مشاهده است، اما این بدان معنا نیست که خطر مرگ و میر ناشی از آن کمتر است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) معتقد است که سالانه 4.2 میلیون نفر در جهان در نتیجه تنفس هوای آلوده جان خود را از دست می دهند.

پایین بودن کیفیت هوای مناطق شهری، با سکته مغزی، بیماری قلبی، سرطان ریه و بیماری های تنفسی از جمله آسم مرتبط است. هوای آلوده دارای ذرات کوچکی به نام PMs  است. برخی از این ذرات به قدری کوچک هستند که از سیستم فیلتر طبیعی ریه ها عبور می کنند و وارد جریان خون می شوند. این ذرات در دو سایز PM10 (بزرگتر) و PM2.5 (کوچکتر) بوده ولی هر دو به یک اندازه خطرناک می باشند. PM10 می تواند به عمق ریه نفوذ کرده و باعث بیماری های تنفسی بشود. ذرات PM2.5 در واقع می توانند از ریه ها عبور کرده و با جریان خون به اندام های دیگر، از جمله مغز برسند.

در رتبه بندی PM2.5، 9 شهر از آلوده ترین 10 شهر دنیا در هند قرار دارند ( به استثنای Bamenda در کامرون که در مکان هفتم قرار گرفته است.) آلوده ترین شهرهای ایالات متحده آمریکا، بیکرزفیلد و Visalia-Porterville هستند که هر دو در کالیفرنیا قرار دارند.
در اینجا، 15 پایتخت جهان با آلوده ترین هوا، به ترتیب از مکان پانزدهم تا نخست معرفی می شوند. لازم به ذکر است که تهران در جدول جهانی با PM2.5  28 و PM10 72 مکان سی و چهارم را به خود اختصاص داده است.

15- برازیلیا (برزیل) 14- داکا (بنگلادش) 13- ابوظبی (امارات) 12- منامه (بحرین) ، 11- اسلام آباد (پاکستان) 10- پکن (چین) 9- ریاض (عربستان سعودی) 8- بغداد (عراق) 7- کویت (کویت) 6- کابل (افغانستان) 5- اولانباتور (مغولستان) 4- دوحه (قطر)  3 – کامپالا (اوگاندا) 2- قاهره (مصر) 1- دهلی (هند)

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان