علم و دانش

خطر سرایت سرطان پستان به دیگر اندام‌ ها در زنان جوان بيشتر است

بر اساس گزارش پژوهشی که در ششمین نشست بی ‌المللی سرطان پیشرفته پستان ارائه شد، خطر گسترش سرطان پستان به دیگر اندام‌ ها در مراحل نخست بیماری، بین 6 تا 22 درصد است. اما این خطر در زنان زیر 35 سال، بین 12.7 تا 38 درصد و در زنان 50 سال به بالا بین 3.7 تا 28 درصد است. 

دکتر الین مورگان، از سازمان بین ‌المللی پژوهش ‌های سرطان، گفت احتمالا علت تفاوت میزان خطر این است که زنان جوان بیشتر به نوع مهاجم سرطان پستان مبتلا می ‌شوند، یا تشخیص بیماری در آن‌ ها دیرتر صورت می‌ گیرد. او افزود: در بسیاری از زنان (این بیماری) وقتی تشخیص داده می‌ شود که سرطان در محدوده سینه باقی مانده یا فقط به بافت‌ های اطراف سرایت کرده است. اما در برخی زنان، سرطان به دیگر قسمت‌ های بدن نیز گسترش می‌ یابد و رشد می‌ کند، یا سال‌ ها پس از تکمیل درمان ‌های اولیه، در سایر اندام ‌های بدن عود می‌ کند. در این مرحله، درمان سرطان بسیار مشکل‌ تر و خطر مرگ بیشتر است. 

دکتر شانی پالوچ شیمون، مدیر بخش بیماری ‌های پستان در بیمارستان آموزشی هداسا در اسرائیل، که در این پژوهش مشارکت نداشته است، می ‌گوید: اطلاعات کافی در مورد تعداد مبتلایان به سرطان پیشرفته پستان در جهان در دست نیست. این پژوهش گامی برای جبران این خلا اطلاعاتی است.

سالانه حدود 2.3 میلیون مورد ابتلا به سرطان پستان در جهان تشخیص داده می ‌شود، اما این نخستین پژوهشی است که شمار بیمارانی را که به سرطان پیشرفته پستان مبتلا می ‌شوند، بررسی می کند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست