علم و دانش

می دانید چرا سگ‌ ها سرشان را کج می‌کنند؟

بر اساس مطالعه ‌ای جدید، سر کج کردن بامزه‌ برخی از سگ‌ ها هنگام صحبت کردن انسان‌ های همدم‌ آن‌ ها، می ‌تواند با نحوه پردازش و به خاطر سپردن دستورها مرتبط باشد.

در حالی که گاهی اوقات ممکن است سر کج کردن نشانه‌ ای از گیجی یا سردرگمی به نظر برسد، محققان دانشگاه ائوتووس لوراند (Eotvos Lorand) در مجارستان گفته ‌اند که این در واقع ممکن است نشانه ‌ای باشد که سگ سعی می ‌‌کند تمرکز کند و به پیام‌ های انسان همدم‌ خود بیشتر توجه کند.

این مطالعه که 26 اکتبر در نشریه انیمال کاگنیشن (Animal Cognition) منتشر شد، با ارزیابی توانایی 40 سگ از نژادهای مختلف در حفظ کردن نام اسباب ‌بازی‌ های مختلف و آوردن آن‌ ها در واکنش به دستور کلامی برای انجام آن، به فهم ما از رفتار سگ‌ ها کمک می کند.

محققان همچنین ویدیوهای حاصل از مطالعه دیگری را تجزیه ‌و تحلیل کردند که نشان می ‌داد همه سگ ‌ها نمی ‌توانند پس از سه ماه آموزش فشرده نام اسباب ‌بازی‌ ها را یاد بگیرند.

در مطالعه قبلی، اسباب بازی‌ ها در یک اتاق قرار گرفتند؛ در حالی که انسان‌ های همدم سگ‌ ها و محققان در اتاق دیگری بودند. سپس از سگ ها خواسته شد پس از آن که صاحب شان نام آن‌ ها را صدا زد، اسباب ‌بازی خاصی را بیاورند.

آن‌ ها دریافتند که برخی از سگ‌ های دارای استعداد واژه‌ آموزی می‌ توانند بدون تلاش زیاد، نام چند اسباب‌ بازی را یاد بگیرند؛ در حالی که به طور معمول بسیاری از سگ‌ ها نمی ‌توانند حتی نام دو اسباب بازی را یاد بگیرند.

آندریا سومسه، نویسنده اصلی این مطالعه، در بیانیه ای گفت: کج کردن سر یکی دیگر از حرکت نامتقارن در سگ ‌هاست که هرگز مطالعه نشده بود.

در طول این دو مطالعه، محققان دریافتند که هفت سگ از 40 سگ استعداد واژه ‌آموزی داشتند؛ در حالی که بقیه از این نظر معمولی بودند.

هنگامی که دانشمندان بیشتر سر کج کردن سگ ‌ها را بررسی کردند، دریافتند که سگ‌ های دارای استعداد واژه‌ آموزی در مقایسه با سگ ‌های معمولی، با شنیدن فرمان کلامی برای آوردن اسباب‌ بازی اغلب سر خود را کج می‌ کنند.

دانشمندان در بیانیه ‌ای گفتند، طرفی که سگ‌ های دارای استعداد واژه ‌آموزی سر خود را به سمت آن کج می‌ کردند، در طول آزمایش برای هر کدام از آن ‌ها ثابت بود و موقعیت همدم‌ انسانی در آن تاثیری نداشت. در بخشی از بیانیه آمده است: به نظر می ‌رسد بین موفقیت در آوردن اسباب‌ بازی در واکنش به دستور کلامی و سر کج کردن مکرر رابطه وجود دارد. به همین دلیل ما این فرضیه را مطرح می ‌کنیم که بین کج کردن سر و پردازش محرک‌ های مرتبط و ارتباطی معنی ‌دار وجود دارد.


برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. اردشیر زاهدی مردی که ملاهای روسی ، فدایی ، توده ای ، باند امنیتی ک گ ب عبدالله شهبازی و تقریبا همه رسانه های فارسی که تحت کنترل توده ای ها ، فدایی ها و اپوزیسیون قلابی روسی ملاها قرار دارند ، از او تجلیل میکنند
  عجیب نیست ؟
  این اقا داماد شاه ، وزیر خارجه شاه ، اخرین سفیر شاه در امریکا بوده !
  چرا باید این
  1) امریکا ستیزان ،( اتحاد جمهوری خواهان ، تحکیم وحدت ، ققنوس ، فرشگرد ، کانون نویسندگان ، ، ملی مذهبی ، شورای جبهه ملی اروپا ، 14 معصوم ، بخشی ، هفت تپه ، رسول اف ، فرهادی ، من و تو ، ایران اینترنشنال … ..)
  2) ملاهای روسی ، (هسته اصلی روسی نظام , و سه دم اصلاح طلب ، اصول گرا ، ارزشی ان )
  3) مارکسیست های روسی ، ( فدایی . توده ای , کمونیست کارگری ، راه کارگر ، …)
  4) رسانه های فارسی که ادعای اپوزیسیون بودن ملاها را دارند ( کیهان لندن ، مشروطه ، کانال وان ، ایران پرس نیوز , ایندیپندنت فارسی … )
  همه اینها به اضافه همین زاهدی دشمن خونی مجاهدین خلق تنها اپوزیسیون واقعی رژیم باشند ،
  اینقدر به این مردک خیانت کار به شاهنشاه ، شهبانو ، شاهزاده ، اعتبار بدهند که مزدور این موسویان است ، که خودش از مزدوران ملاهای روسی و از امنیتی های رفسنجانی است و مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات اتمی در زمان رفسنجانی و خاتمی همین مزدور بوده ( البته به عنوان نماینده رژیم ، مثل ظریف که خودش گفت از لاوروف دستور می گرفته و کارشکنی برای روسیه می کرده ، حتی متن را هم نخوانده امضا کرده ، یا جلیلی و باقری و روحانف و لاریجانی اب نبات … مزدوران روسیه و قذافی در همین ملاهای روسی , که دهانشان به کون لاوروف و اولیانف است)
  جز اینکه همه اینها گله ای مزدور و کیر ساک زن روسیه هستند .
  ببینید ایزوستیای ملاها به قلم عبدالله شهبازی چی میگه :
  https://www.pyknet.net/1400/04azar/02/page/zahedi.htm
  حسین موسویان دیپلمات پیشین ایران (سفیر جمهوری اسلامی در آلمان) که اکنون چند سالی است استاد دانشگاه پرینستون آمریکاست در گفتگویی که خبر آنلاین منتشر کرده نقطه نظراتی را در باره اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران شاه که هفته گذشته در سوئیس درگذشت مطرح کرده است. او در این مصاحبه می گوید:

  من سابقه آشنایی با زاهدی نداشتم، منتهی در مدت اقامتم در امریکا، بارها و بارها بخاطر مقالات و مصاحبه هایم در دفاع از ایران، مخالفت با فشارهای امریکا، مخالفت با تحریم ایران، مخالفت با توطئه جنگ علیه ایران و دفاع از حقوق هسته ای ایران؛ پیام های تقدیر و تشکر و تشویق از ایشان دریافت کردم. منهم متقابلا هرمصاحبه و مقاله ای که ایشان در دفاع از برنامه هسته ای، مخالفت با تحریم‌ها، حمایت از شهید سردار سلیمانی و مخالفت با ضد انقلاب برانداز داشت، پیام تقدیر و تشکر برایش میفرستادم.

  ایشان از من دعوت کرد که اگر سفری به سوییس داشتم، با او دیداری داشته باشم. لذا یک بار که به سوییس رفته بودم به منزل ایشان رفتم. شش ساعت گفتگو کردیم، همراه با ناهار. از خاطراتش پرسیدم، از تجربه اش در روابط با امریکا و سیاست خارجی دوره شاه. پاسخ هایی بسیار صادقانه داشت. برای من هم بسیار مفید بود.

  او انتقادهای تند و مفصلی از درباریان، خواهر شاه، فرح زن شاه و اطرافیان شاه داشت، منتهی برای شاه و دختر شاه که همسر سابق وی بود، احترام قائل بود و میگفت که شاه خودش واقعا قصد عظمت ایران را داشت. او هیچ اعتباری برای رضا پسر شاه قائل نبود و بشدت منتقد بود. او سیاست های اشتباه دوره شاه را برایم تشریح کرد و گفت اگر این اشتباهات نبود، انقلاب نمیشد.

  گفت میخواهد کتابی در مورد تجاوز عربستان به یمن بنویسد. از من خواست یک فصل این کتاب را من بنویسم. پذیرفتم و کتاب ایشان هم منتشر شد که سراسر انتقاد از عربستان و حمایت از ایران و جنبش حوثی ها ی یمن است.

  مطلبی به من گفت که خیلی ناراحت و شرمنده شدم. گفت: آقای موسویان! کتابخانه بسیار عظیم و بی نهایت کم نظیر و با ارزشی داشتم. بارها به مسئولین ایران پیام دادم که اجازه دهید که این کتابها را به دانشگاه تهران هدیه کنم. جواب ندادند. بعد از چند سال ناچارا بخشی از این مجموعه عظیم را به دانشگاه استانفورد هدیه کردم و در آنجا یک کتابخانه مستقل از کتابهای اهدایی من ایجاد کردند. الان هم نیمی بسیار ارزشمند از این مجموعه را هنوز نگه داشته ام که دلم می خواهد به وطنم بفرستم. خواهش میکنم با مسئولین صحبت کنید تا قبل از مرگم بتوانم باقیمانده این مجموعه را به دانشگاه تهران و یا هر دانشگاهی که خودشان میخواهند، هدیه کنم.

  به من گفت که نفرت عمیقی از سازمان مجاهدین خلق دارد. من آنها را سازمان مزدوران خارجی و خائنین به ایران خطاب می کنم. اینها با صدام جنایت کار علیه مردم کشورشان متحد شدند و به ایران تجاوز نظامی کردند، اینها الان هم نوکر اسراییلی ها و سعودیها هستند و علیه مردم و کشور خودشان کار می‌کنند.

  به تلگرام پیک نت بپیوندید
  https://telegram.me/pyknet @pyknet

  پیک نت ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱

  sounds familiar ? All Farsi Media work for Russian Mullahs intelligence service which is under control of KGB( FSB) of Russia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست