مقالاتمقالات اجتماعی

مشکل جهان با مخالفان واکسن: با آنها چگونه رفتار کنیم؟

هر فرد ضد واکسن را باید به چشم علامت هشدار برای جامعه دید. برخی از این افراد به دنبال بی اعتمادی به ارگان های مختلف به این مسیر کشیده شده اند- تفکری که با گذشت سال ها یا چند نسل شکل گرفته است- بعضی افراد نیز در نتیجه اطلاعات نادرست و ناکافی، ترس های بی پایه و اساس و از دست دادن ارتباط با جهان واقعی در این مسیر قرار  گرفته اند. اما در حال حاضر مساله اصلی این است که با این افراد چگونه باید برخورد کرد؟

جمعیت ضد واکسن در کانادا چندان بزرگ نیست، اما همین تعداد هم می توانند مشکل آفرین باشند. از آغاز پاندمی در سراسر کشور مراقبت هایی صورت گرفته اما اکنون کادر درمان، کارکنان مراکز بهداشت، بیمارستان ها، رستوران ها و… از رفتارهای موافقان نزدن واکسن به ستوه آمده اند. آمارنا آماراسینگام- دانشیار دانشگاه کویین می گوید: نگران سخنان خشمگینانه اخیر در تجمعات ضد واکسن هستم. مشکل اصلی نحوه برخورد با این تجمعات است و اینکه نمی دانیم باید به آن ها فضا بدهیم تا اعتراضات خود را بیان کنند یا مقابل آن ها بایستیم. او به گروه افراطی QAnon اشاره کرده و می گوید این گروه افراطی از طرفداران خود خواسته کسانی که به کودکان واکسن می زنند را بکشند.

آماراسینگام در این باره ادامه می دهد: ابعاد بزرگ این فاجعه هنوز ناشناخته است. هنگامی که برای دیدن مسابقات المپیک به برزیل مسافرت کردم، با بومیان زیادی برخورد کردم که از خشونت های خیابانی در ریو شکایت می کردند و می گفتند تا زمانی که این درگیری ها و این افراد نباشند همه چیز رو به راه است. جنبش های افراطیون ضد واکسن نیز همین مسیر را می پیماید. این افراد هم مانند دیگر افراد جامعه هستند و توانایی های زیادی دارند. مهم نیست از بهره هوشی کمتری برخوردارند، مساله اصلی اینجاست که ریشه گرایش درونی آن ها به خشونت در چیست؟. و اینکه چرا فضا را برای بیان تفکرات خود چنین آرام و مناسب می بینند؟ مفهوم تروریسم احتمالی از همین جریانات فکری نشات می گیرد، اگر تعداد بیشتری از مردم جامعه با این جریانات فکری همراه شوند تعدادی از افراد با روحیات خشن و مساله ساز از دل جریان بیرون آمده و دست به اقدامت جبران ناپذیری می زنند. 

با گسترش درصد واکسیناسیون و واکسیناسیون کودکان 5 تا 11 ساله اعتراضات نیز گسترده تر شد. در حالی که بسیاری از والدین با زدن واکسن به کودکان موافقند، عده ای دیگر به واکسن ها اعتماد ندارند و سوالات بسیاری ذهن آن ها را مشغول کرده است. با این حال هر دو گروه محق هستند و چون مساله به کودکان مربوط می شود از حساسیت بیشتری برخوردار است.

نمی توان گفت همه طرفداران جنبش های اصیل ضد واکسن اطلاعات ناکافی دارند؛ این گروه ها به عقاید مرگباری پایبندند که با معیارهای امروزی جامعه در تضاد است. اقدام این افراد در ورود بدون ماسک به رستوران های بزرگ و مراکز خرید به رفتار کودکانی شبیه است که در بازی با هدف نامرئی جنگیده و تسلیم نمی شوند. این چنین تفکراتی تلخ و دردناک است. به اعتقاد کارشناسان، ریشه این خشم حقیقی است، و خواه ناشی از مسموم شدن ذهن ها تحت تاثیر پروپاگاندا باشد خواه ناشی ازعصبانیت زودگذر فردی از جامعه، باید ریشه یابی و درمان شود. 

از زمان شیوع پاندمی کرونا کادر درمان با تهدیدات و آزارهای بسیاری مواجه شده است. تورنتو برای پانصد کلینیک تحت پوشش خود و دیگر واحدهای ارائه دهنده خدمات بهداشتی تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته است. اما دولت نمی تواند در هر کلینیک یک پلیس مستقر کند. شناسایی افراد مبتلا به کووید به یافتن زامبی ها در سطح شهر تشبیه شده است. به گفته یک متخصص بیماری های واگیر، وقتی وارد جمعیت ضد واکسن می شوید که معتقدند واکسن ها روح شیطانی دارند و تمامی افراد حاضر در این جمع واکسینه نشده اند، عمق فاجعه را درک می کنید. 

گروه های ضد واکسن به تلفن ها پاسخ نمی دهند، اگر هم پاسخ دهند به سوالات مراقبان سلامت جواب نخواهند داد. درباره بیماری خود، علائم بیماری و افرادی که با آن ها در تماس بوده اند اطلاعات نادرست می دهند. بعضی از این افراد ابتلای خود به کووید را انکار می کنند، در مواردی دیده شده نفس آن ها به شمارش افتاده به طوری که مامور سلامت، اورژانس برای آن ها فرستاده است ولی آن ها حاضر به قبول بیماری خود نیستند. 

بعضی از این افراد قدرت استدلال خود را از دست داده اند. آن ها قربانی اند، ترسیده اند و خشم بر آن ها غالب شده است. این افراد نشانه وجود بیماری های روحی و روانی در جامعه هستند. نشانه روحیات بیمار در جامعه که نیازمند دلسوزی و درمان هستند. 

اما چه باید کرد؟ چگونه باید با افرادی که ضد جامعه فکر می کنند و با حقایق سر و کار ندارند زیست؟ ایالات متحده همچون آینه ای در برابر ماست که به ما نشان می دهد اگر نتوانیم بر این مشکل فائق آییم چه بر سر ما خواهد آمد. برای شروع بهتر است اقدامات قانونی به کار گرفته شود. به گفته آماراسینگام تغییر اندیشه در توییتر رخ نمی دهد. با مسخره کردن این افراد هم راه به جایی نمی بریم. تجمعات اعتراضی نیز راه گشا نخواهد بود. هیچ کدام از این راه ها جوابگو نبوده و نیست. به اعتقاد کارشناسان، این تحولات باید در درون جامعه رخ دهد، توسط شهروندان و پزشکان. فریب خوردگان جنبش های ضد واکسن باید ببینند افراد مورد قبول آن ها واکسن زده و هیچ مشکلی برای آن ها پیش نیامده است، و کودکان، با دریافت واکسن، میزبان هیچ روح شیطانی نشده اند. 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست