فرهنگ و هنرموزیک

اسطوره هایی که امتیاز آثار موسیقی خود را در ازای میلیون ها دلار واگذار می کنند

در میان اهالی قدیمی تر موسیقی موجی شکل گرفته که آنها را واداشته است در زمان حیات، نسبت به انتقال حقوق آثار خود اقدام کنند تا پس از فوت شان مشکلی پیش نیاید. برای مثال، در ماه می سال 2019، دیو استوارت حق فروش بیش از 1000 قطعه موسیقی خود را به شرکت Hipgnosis واگذار کرد؛ شرکتی برای اداره حقوق موسیقی در انگلستان که یک سال قبل توسط دو نفر از اهالی موسیقی تاسیس شده بود. این شرکت می گوید مبلغی تا معادل 25 سال حق امتیاز را به ترانه نویسان پرداخت می کند. اما فهرست کسانی که تصمیم به فروش آثار خود گرفته اند بسیار بلند و بالا است که در اینجا به بعضی از آنها، به روایت وبسایت MSN اشاره می کنیم.

شکیرا.

شکیرا هم با Hipgnosis وارد معامله شده است. او در ژانویه امسال کل کتاب ترانه اش را، شامل 145 ترانه، به این شرکت فروخت و بی شک مبلغی میلیونی را که معادل 25 سال حق امتیاز بود از آنها دریافت کرد.

کیلرز.

کیلرز در ماه نوامبر 2020 کل ترانه های پیش از سال 2020 خود را به شرکتی به نام Eldridge فروخت، اما مبلغ آن را که قطعا قابل توجه است، اعلام نکرد.

نیل یانگ.

نیل یانگ، که قبلا از تجاری کردن موسیقی اش امتناع می کرد، در ماه ژانویه 50% حقوق کاتالوگ 80 آهنگی اش را به Hipgnosis فروخت. مبلغ دریافتی او حدود 150 میلیون دلار برآورد شده است.

بیچ بویز.

بیچ بویز حقوق برند خود را به 200 میلیون دلار فروخت، که ضبط های اصلی، سهمی از حق امتیاز انتشار ترانه ها، و حقوق مربوط به نام و محبوبیت این بند کالیفرنیایی را شامل می شود.

رایان تدر.

رایان تدر در ماه مارس با دریافت 200 میلیون دلار، امتیاز انتشار آهنگ هایش را به شرکت سرمایه گذاری KKR واگذار کرد.

تیمبلند.

تیمبلند لیست بلندبالایی از تولیدات مختلف دارد و با افراد سرشناسی از جمله مدونا کار کرده است. بنابراین، شرکت Hopgnosis احتمالا در اکتبر 2019 مبلغ کلانی برای خرید کل کارهایش پرداخته است.

لا رید.

لا رید کاتالوگ 162 آهنگی خود را در اکتبر 2020 به Hipgnosis فروخت، و مبلغ دریافتی او نیز افشا نشد. 

پل سایمون.

شرکت ضبط بیگ تری سونی در ماه مارس کل کارهای سایمون را که بیش از 400 آهنگ است در حرکتی عجیب خرید، و هر دو طرف این معامله حرفی از شرایط آن نزده اند. می توان حدس زد که شاید مبلغ خرید این آهنگ ها به 300 میلیون دلار برسد.

تیلور سوئیفت.

تیلور سوئیفت در سال 2005  توافق کرد که حقوق شش آلبوم اولش را بفروشد، اما بعد به سختی پشیمان شد، به ویژه پس از فروش رفتن آن به مبلغ 300 میلیون دلار در سال 2020، بدون رضایت او. 

باب دیلان.

شرکت موسیقی بیگ تری یونیورسال مهم ترین توافق انتشار موسیقی را انجام داد و در پایان سال 2020، کل آهنگ های باب دیلان را، که بیش از 600 آهنگ بود، خرید. گفته می شود این معامله با مبلغ 300 میلیون دلار برای مسترها انجام شده است.

ژاک آنتونوف.

ژاک آنتونوف ترانه هایی برای برخی از بزرگترین موسیقیدان های جهان نوشته است. او در سال 2019 کاتالوگش را به Hipgnosis فروخت، اما مبلغ آن افشا نشد.

تام دلونگ.

او در سال 2020 کارهایش را به قیمتی نامعلوم به Hipgnosis فروخت و این شرکت اکنون 100% کپی رایت کاتالوگ او را با 157 آهنگ در دست دارد.

رد هات چیلی پپرز.

گفته می شود رد هات چیلی پپرز نیز می خواهد ترانه هایش را به 140 میلیون دلار به Hipgnosis بفروشد.

تینا ترنر.

تینا ترنر آخرین هنرمندی بود که کاتالوگش را فروخت. او در ازای 50 میلیون دلار، حقوق کارهایش را به BMG واگذار کرد. 

کرت کوبین.

فروش آثار از سوی هنرمندان کار جدیدی نیست. کورتنی لاو، همسر بیوه کرت کوبین، 50% حقوق انتشار آثار شوهر مرحومش را به 50 میلیون دلار فروخت.

استیون تایلر.

استیون در سال 2008 بخشی از آهنگ هایش را به شرکت Primary Wave واگذار کرد. او در ازای این کار 150 میلیون دلار دریافت کرد.

دف لپارد.

دف لپارد نیز آهنگ هایش را در سال 2009 به Primary Wave فروخت.

جورنی.

استیو پری، پیشکسوت جورنی، در سال 2012 با UMPG قراردادی برای واگذاری حقوق ترانه های خود و باندش بست. نیل شون و جاناتان کین نیز در سال های 2019 و 2020 حقوق خودشان را به Hipgnosis فروختند.

اوزی اوزبورن.

لیست هنرمندانی که حقوق کارهایشان را می فروشند طولانی تر می شود. گفته می شود اوزی اوزبورن تصمیم دارد کارهایش را به مبلغی چشمگیر بفروشد، اما نگران این است که چه استفاده هایی قرار است از ترانه هایش بشود.

دالی پارتون.

دالی پارتون هم دسامبر سال گذشته گفت به فروش آثارش فکر می کند و به زودی تصمیم خود را در این باره اعلام خواهد کرد.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست