اخباراخبار کانادا

اداره بهداشت کانادا در حال تایید واکسن کووید فایزر برای کودکان است. 

اداره بهداشت کانادا در حال تایید واکسن کوید فایزر برای کودکان است، این یعنی که یکی از بزرگترین تلاش های واکسیناسیون کودکان در تاریخ این کشور به زودی به اجرا در خواهد آمد.

با تایید این اداره که بر اساس بررسی داده های بالینی و نظارت بر روند تولید واکسن صورت می پذیرد، انتظار می رود از روز جمعه، دوز کمتری از واکسنی که هم اکنون در سراسر جهان در حال استفاده برای بزرگسالان است برای کودکان مدرسه ای مورد استفاده قرار بگیرد.

این خبر به این معنی است که فایزر به زودی انتقال واکسن هایی با دوز مخصوص کودکان را به کشور آغاز خواهد کرد.

آنیتا آناند، که تا همین اواخر وزیر تدارکات فدرال بود گفته کانادا پس از تصویب این طرح 2.9 میلیون دوز دریافت خواهد کرد که برای دادن دوز اول به هر فرزند واجد شرایط در یک خانواده کافیست.

واکسن جدید که برای کودکان پنج تا 11 ساله مورد استفاده قرار خواهد گرفت، از همان تکنولوژی mRNA که برای نسخه بالغ استفاده میشود تهیه شده است. اما از نظر دوز حدود یک سوم اندازه واکسن بزرگسالان است.

البته کودکان هم، مانند بزرگسالان دو دوز دریافت خواهند کرد. اما بر اساس گفته دکتر کیران مور، مدیر ارشد پزشکی انتاریو، که این هفته با یک ایستگاه رادیویی مصاحبه می کرد، فاصله بین دوز ها در کانادا برخلاف توصیه اداره بهداشت آمریکا به جای سه هفته، هشت هفته خواهد بود. این در حالی است که بر اساس آزمایشات بالینی حتی یک دوز از این واکسن می تواند در کمتر از یک ماه ایمنی بسیار قوی 91.4 درصدی ایجاد کند.

کارشناسان می گویند در حالی که کودکان به طور طبیعی کمتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی بیماری کووید هستند، اما این بیماری برای آنها کاملا بدون خطر هم نیست. دکتر استفن فریمن یک پزشک اورژانس اطفال در شهر کلگری مطالعات متعددی از تاثیرات کووید بر روی کودکان انجام داده است. او می گوید: انجام واکسیناسیون برای کودکان بسیار مهم است به این دلیل که بعضی از آنها دچار نوع حاد بیماری می شوند که می تواند بسیار خطرناک باشد. در واقع از هر پنج کودک مبتلا به کووید، یک نفر در بخش مراقبت های ویژه به سر می برد.

در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور برنامه های زیادی در حال اجراست تا بتوانند در اسرع وقت سوزن واکسن ها را به دستان کوچک کودکان برسانند. تورنتو گفته است که در حال توسعه یک “استراتژی چند جانبه” برای رساندن واکسن به بیش از 200000 کودک این شهر است و به زودی درمانگاه ها، کلینیک های ایمن سازی انبوه، مدرسه ها و حتی پزشکان خانواده و داروسازان را نیز قادر به ارائه واکسن خواهد کرد.

همه اینها در حالی است که نگرانی مشروع عوارض واکسن همچنان یکی از دغدغه های والدین کانادایی است. مسئله ای که دراین سخن دکتر جیم کلنر، استاد طب اطفال در دانشگاه کلگری و یکی از اعضای هیات ایمنی فدرال به وضوح به چشم می خورد:

“من نمی توانم به والدین بگویم که ریسک عوارض واکسن برای فرزند شما کاملا صفر است، اما آنچه من می توانم بگویم این است که خطر یک واقعه نامطلوب بعد از تزریق واکسن در کودکان بسیار، بسیار نادر است”.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست