اخباراخبار کانادا

حسن سروش؛ سفیر بی سفارتخانه افغانستان در اتاوا 

اتاوا- حسن سروش، سفیر افغانستان در کانادا در یک موقعیت غیرعادل قرار گرفته است. از سقوط کابل به دست طالبان و ساقط شدن دولت در 15 آگوست، ارتباط سروش با کابل قطع شده و در واقع او نماینده دولتی است که دیگر وجود ندارد. 

سروش، همسر و دو فرزندش بازگشت به افغانستان را برای خود مجسم نمی کنند. او در گفتگو با گلوب اند میل گفت: دوران استرس زایی برای همه ماست؛ بسیاری از افراد در معرض خطر قرار دارند؛ بخصوص آنهایی که در دولت سابق خدمت کرده اند.

سروش در تلاش است تا با حداقل امکانات و بودجه سفارت افغانستان در اتاوا را باز نگه دارد؛ به همین دلیل مجبور به تعدیل کارکنان شده است. کنسولگری های افغانستان در تورنتو و ونکوور نیز در وضعیت مشابه قرار دارند. 

سروش گفت: وظیفه اخلاقی ما این است که صدای مردم مان باشیم. 

سفارت برای تداوم فعالیت های خود و ارائه ابتدایی ترین خدمات کنسولی، به ویژه برای نزدیک به 4000 پناهجوی افغان که از درگیری فرار کرده و در کانادا اسکان داده شده اند، بودجه محدودی در اختیار دارد. سفارت می تواند برخی از مدارک لازم مانند گواهینامه رانندگی، شناسنامه و مدارک دانشگاهی را بدون دخالت دولت فعلی در افغانستان، به تازه واردان ارائه دهد. با این حال، کارمندان قادر به ارائه برخی خدمات کنسولی که نیاز به تایید کابل دارد، نیستند.

کانادا می گوید که هیچ برنامه ای برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت افغانستان ندارد و وزارت امور خارجه همچنان آقای سروش را به عنوان سفیر در وب سایت خود معرفی می کند.

سروش گفت که با دیگر دیپلمات های افغان در سراسر جهان برای هماهنگی تلاش ها جهت مقابله با بحران انسانی در افغانستان همکاری می کند. به گفته وی، اکثر دیپلمات های دولت سابق در محل ماموریت خود باقی مانده اند. به گفته وی طالبان تلاش کرده اند با دیگر نمایندگی های افغانستان تماس بگیرند، اما هیچ ارتباط رسمی وجود نداشته است.

کانادا و سایر کشورها از طریق آژانس ها و سازمان ‌های غیر دولتی (NGO) مورد اعتماد، کمک های بشردوستانه ارائه می ‌کنند. سروش گفت که مهم است اطمینان حاصل شود که این کمک ها به آسیب پذیرترین افغان ها می رسد و نه طالبان. 

سفیر گفت که با وزارت امور خارجه در مورد لزوم نظارت بر وضعیت حقوق بشر در افغانستان گفتگو کرده است. او از انتصاب یک گزارشگر ویژه از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد استقبال کرد، اما گفت که اقدامات بین المللی بیشتری لازم می باشد. 

او گفت: طالبان به اعمال محدودیت‌ ها برای زنان و دختران، از جمله در مورد حق اشتغال و تحصیل، ادامه می‌ دهند و همچنین محدودیت‌ های زیادی را برای خبرنگاران، هنرمندان و ورزشکاران زن اعمال کرده ‌اند.

سروش از زمان ورودش به اتاوا در سپتامبر 2019 به افغانستان برنگشته است.

در پاسخ به این سوال که آیا خانواده ‌اش درخواست پناهندگی در کانادا را بررسی می ‌کنند، گفت که در حال حاضر روی کارش در سفارت متمرکز است و امیدوار است که روزی به وطنش بازگردد.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست