علم و دانش

کودکان همچنان در معرض تبلیغات هدفمند فیسبوک

بر اساس تحقیقات جدید، فیسبوک با وجود تعهد به پایان دادن به جمع ‌آوری اطلاعات شخصی کودکان و پایان هدف ‌گیری نوجوانان با تبلیغات تجسسی (surveillance advertising) در اوایل سال جاری، همچنان در حال اجرای این کار است.

در ماه ژوئیه، فیسبوک اعلام کرد که به تبلیغ ‌کنندگان اجازه می‌ دهد تا تبلیغات برای افراد زیر 18 سال را تنها بر اساس سن، جنسیت و موقعیت مکانی آنان هدف‌ گیری کنند.

در سپتامبر، آنتیگون دیویس، رئیس ایمنی جهانی این شرکت، هنگام ادای شهادت در مقابل مجلس سنای ایالات متحده، مجددا این موضوع را تایید کرد. او گفت: ما تبلیغات بسیار محدودی برای نوجوانان داریم. اکنون فقط می توان نوجوان را بر اساس جنسیت، سن، یا موقعیت مکانی هدف قرار داد.

افشاگری‌ های جدید نشان می ‌دهند که فیسبوک دیگر به تبلیغ ‌کنندگان اجازه نمی ‌دهد مستقیما کودکان را هدف قرار دهند، بلکه از داده‌های رفتار آنلاین آن ‌ها برای تقویت یک سیستم تحویل هوش مصنوعی برای بهینه‌ سازی تبلیغات هدفمند برای آنان استفاده می ‌کند.

یک ائتلاف بین ‌المللی از آزادی‌ های مدنی و سازمان ‌های حمایت از کودکان در نامه ‌ای سرگشاده به مارک زاکربرگ، رئیس فیسبوک، نوشت: جایگزینی هدف‌ گیری انتخاب ‌شده توسط تبلیغ ‌کنندگان با بهینه ‌سازی انتخاب‌ شده توسط یک سیستم تحویل یادگیری ماشینی، نشان از پیشرفت قابل‌ توجهی برای کودکان ندارد. فیسبوک هنوز از حجم وسیعی از داده ‌هایی که درباره نوجوانان جمع ‌آوری می ‌کند، استفاده می ‌کند تا مشخص کند کدام کودک مستعد واکنش به کدام آگهی خاص است. این عمل به ویژه نگران ‌کننده است، زیرا هدف‌ گیری بهینه ممکن است شامل مواردی مانند تبلیغات کاهش وزن باشد که به نوجوانان در معرض ابتلا به اختلالات غذایی، نشان داده می‌ شود.

دکتر رایس فارتینگ، مدیر سیاست‌ گذاری کودکان در سازمان تهدید دیجیتال ری ‌سِت استرالیا که این تحقیق را هدایت کرده است، گفت: فیسبوک بی آن‌ که برای بهبود شرایط کودکان تغییری در سیستم‌ های خود داده باشد، دوباره منافع خود را در اولویت قرار داده و افسار الگوریتم‌ های خود را رها کرده و این ممکن است در واقع اوضاع را برای کودکان بدتر کرده باشد.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست