صفحه اصلی / مقالات / 9 فرازی که افراد هوشمند هرگز آنها را به کار نمی برند

9 فرازی که افراد هوشمند هرگز آنها را به کار نمی برند

Leeza

به قلم: دکتر تراویس بردبری

همه ما گاهی حرف هایی زده ایم، که درک دیگران از آنها بسیار با آنچه که ما فکر می کردیم از گفته هایمان برداشت خواهند کرد، تفاوت داشته است. معمولا اینگونه اظهارات زمانی از دهان ما درمی آیند، که بدون داشتن آگاهی در مورد بارمعنی شان آنها را بیان می کنیم. دانستن این بارمعنی ها مستلزم آگاهی اجتماعی است. زیبایی این آگاهی این می باشد که در صورت داشتن آن می توانیم، با چند تغییر ساده در گفتارمان به روابط خود با دیگران بهبود بخشیم.

در ادامه به 9 فرازی اشاره می شود، که هوشمندها هرگز در گفت و گو با دیگران آنها را به کار نمی برند. برای ما هم ضرورت دارد به هر قیمت که شده، از به زبان آوردن آنها دوری کنیم.

1- خسته به نظر می رسی

افراد خسته به شکلی باورنکردنی نچسب، دارای چشمان بی رمق و موهای آشفته هستند. همچنین برایشان تمرکز کردن مشکل می باشد، و اخمو می شوند. بنابراین اگر به کسی بگوییم خسته به نظر می رسی، در واقع داریم به او یادآوری می کنیم، که در آن زمان همه این ویژگی های ناخوشایند را دارد.

گزینه بهتر چیست؟ آیا اوضاع رو به راه می باشد؟ چراکه بیشتر ما زمانی که به کسی می گوییم خسته به نظر می رسی، در واقع هدف مان کمک کردن به اوست. بنابراین اگر از این جایگزین بهره ببریم، طرف هم می تواند سبب خستگی خود را به ما بگوید. زیرا احساس می کند، به او اهمیت می دهیم.

2- به به چقدر وزن کم کرده ای!

البته هدف ما از گفتن این فراز خیر می باشد. اما امکان دارد مخاطب آن را اینگونه تلقی کند، که پیشترها خیلی چاق بوده است.

گزینه بهتر چیست؟ چقدر عالی به نظر می رسی! با به زبان آوردن این گزینه مناسب به جای مقایسه وزن کنونی و پیشین مخاطب، از ظاهر فعلی اش تعریف کرده ایم. بدون اینکه به هیکل چاق او در زمان پیش از لاغری اشاره نموده باشیم.

3- به هر حال از سرش هم زیادتر بودی!

وقتی در هنگام خاتمه روابط کسی با دیگری چه این دیگری همکار، دوست، معشوق، همسر و… او بوده، از این فراز استفاده کنیم، این مفهوم القاء می شود، که پیشتر سلیقه خوبی نداشته، و توانایی گزینشش ضعیف بوده است.

گزینه بهتر چیست؟ بی تردید او بازنده این قطع رابطه است. با به کارگیری این گزینه بر این مساله تاکید می کنیم، که مخاطب فرد باارزشی می باشد. بنابراین از دست دادنش سبب بازنده شدن کسی می گردد، که رابطه اش با او خاتمه پیدا کرده است.

4- شما همواره… یا شما هرگز

هیچ کس نیست که همواره کاری را انجام دهد، یا هرگز به آن دست نزند. زیرا مردم تک بعدی نیستند. پس ما هم نباید با استفاده از این فراز بگونه ای حرف بزنیم، که گویی طرف مان تک بعدی است.

گزینه بهتر چیست؟ به روشنی برایش توضیح بدهیم، که از نظر ما کار اشتباه وی چیست. مثلا با اشاره مستقیم به چنین موردی بگوییم، به نظر می رسد شما آنقدری این کار را انجام می دهی، که من هم متوجه شده ام.

5- نسبت به سنت خیلی خوب مانده ای!

وقتی ما چنین فرازی را به زبان  می آوریم، در واقع داریم می گوییم شایسته داوری در مورد کیفیت دیگران هستیم. چنین عملکردی خودبرتر پنداری و پررویی تلقی می شود. .

گزینه بهتر چیست؟ چقدر عالی به نظر می رسی! این جمله همواره کارایی دارد. زیرا برای تعریف کردن از دیگران نیازی نیست، خود را در مقام داور قرار بدهیم.

6- همانگونه که پیشتر گفتم!

همه ما هر از گاهی چیزهایی را فراموش می کنیم. اما استفاده از این فراز می تواند این بارمعنی را داشته باشد، که ما از اینکه باید چیزی را تکرار کنیم ناراحتیم، یا فکر می کنیم، به ما توهین شده است. در این صورت مخاطب را که احتمالا مشتاق شنیدن دیدگاه هایمان است، در وضعیت ناراحت کننده ای قرار می دهیم.

گزینه بهتر چیست؟ وقتی به هر دلیل ناچار می شویم حرفی را تکرار کنیم، باید بار دوم آن را روشن تر بیان نماییم، که مخاطب کاملا متوجه منظورمان بشود.

7- اگر شانست بزند…

وقتی به کسی چنین چیزی می گوییم در واقع به طور ضمنی خاطرنشان می کنیم، برای موفقیت به شانس نیاز دارد. چراکه از ویژگی های لازم برخوردار نیست.

گزینه بهتر چیست؟ مطمئنم برای رسیدن به این هدفت، تمام ویژگی های لازم را داری. گفتن این جمله در عین حال سبب ایجاد، و یا افزایش اعتماد به نفس در مخاطب می شود.

8- هر طور میل خودت است/ هر طور خودت صلاح می دانی!

وقتی کسی در موردی از انسان نظر می خواهد، واقعا در پی آگاهی از دیدگاهش است. چراکه نقطه نظرش برای او اهمیت دارد.

گزینه بهتر چیست؟ در این باره نظر مهمی ندارم. اما چند مورد هستند که بد نیست، آنها را مدنظر قرار دهی.

9- دست کم من هرگز…

به زبان آوردن این فراز در واقع فرار از اشتباه خود با ذکر اشتباهی می باشد، که مخاطب مدت ها پیش مرتکب آن شده است.

گزینه بهتر چیست؟ متاسفم! در واقع پذیرش خطا سبب سوق دادن گفت و گو به مسیری عاقلانه، و توأم با آرامش می شود. در چنین صورتی گفت و گو به نتیجه مطلوب، و حل مشکل یا اشتباه منجر می گردد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *