صفحه اصلی / مقالات / 82 درصد ثروت تولیدشده جهان در جیب آن 1 درصد

82 درصد ثروت تولیدشده جهان در جیب آن 1 درصد

Behnam Marfou

 

پن پیلاس- خبرگزاری آسوشیتدپرس

گزارش یافته های آکسفم / Oxfam (گروه مبارزه با فقر موسوم به آکسفم بین المللی. ایران جوان) که در بیست و دوم ژانویه منتشر شد، نشان می دهد رئیس هیئت مدیره یکی از مارک های سرشناس دنیای مد با تنها 4 روز کار، درآمدی معادل کل دوران زندگی یک کارگر بنگلادشی شاغل در حوزه پوشاک دارد.

 

آکسفم همزمان با برگزاری نشست سال جاری مجمع جهانی اقتصاد در مجتمع اسکی داووس (واقع در سوئیس) که از مهم ترین ها در نوع خود به شمار می رود، در پی آن بوده است که نابرابری را در قلب بحث و گفت و گوهای ثروتمندترین و قدرتمندترین های جهان جای دهد. کمااینکه وینی بیانیما مدیر اجرایی آکسفم بین المللی می گوید: رشد سریع میلیاردرها نشان اقتصاد شکوفا نیست. بلکه علامت سیستم اقتصادی رو به کاستی و نقطه ضعف می باشد. زیرا افرادی که پوشاک ما را می دوزند، اجزای تلفن های ما را سوار می کنند، و مواد غذایی را می کارند و فراهم می آورند، مورد استثمار و بهره کشی قرار می گیرند، تا از این احراز اطمینان شود، که ما بگونه ای مستمر کالاهای ارزانقیمت در دسترس داشته باشیم، و شرکت های بزرگ و میلیاردرهای سرمایه گذار سود کلان ببرند.

 

در گزارش مورد اشاره که زیر عنوان <به کار پاداش دهید، نه به ثروت> منتشر شده، همچنین آمده که 82 درصد ثروت تولیدشده جهان در سال گذشته، به جیب آن 1 درصد رفت. در حالی که بقیه فقیرترین جمعیت جهان -3 میلیارد و 700 میلیون تن- شاهد هیچ گونه افزایشی در داشته های خود نبودند.

 

در بخش دیگری از این گزارش افزوده شده که ثروت میلیاردرها از 2010 به این سو همه ساله به طور متوسط افزایش 13 درصدی داشته است، که بیش از 6 برابر حقوق کارکنان متوسط می باشد. تا مارس 2017 نیز شمار میلیاردرها با روند شگفت انگیز هر دو روز یکی، افزایش پیدا کرد.

 

آکسفم همچنین فهرستی از یک سری اقداماتی را که دولت (آمریکا) باید انجام دهد، ارائه نمود. فهرستی که از جمله شامل محدود کردن بازگشت (سود) به سهامداران و مجریان در بالاترین سطوح، احراز اطمینان از اینکه کارکنان دستمزد حداقلی برای امورات زندگی داشته باشند، و پیگیری مصرانه خط مشی هایی جهت محو فاصله های جنسیتی و پشتیبانی از حقوق زنان کارگر، می شود. همچنین مصرانه خواهان سرکوبی مفرهای مالیاتی و سایر اقداماتی از این دست شده، که اخیرا در اسناد موسوم به پاناما یا اسناد بهشتی، انتشار پیدا کرده اند.

 

اینک چند سالی می شود که آکسفم در پی آن بوده است، که در آستانه و هنگام برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد مشکل نابرابری را برجسته کند. این گروه در گزارش امسال خود نیز آورده که بدون عملکرد مناسب، امواج پوپولیستی و ملی گرایی در سراسر جهان تنها بدتر و جدی تر خواهند شد. کمااینکه نیک بریر مدیر پویش/ کمپین داووس آکسفم خاطرنشان می کند: ما در روش گفتار و نحوه روایت مردم شاهد تغییراتی بوده ایم. اما عملی ندیده ایم، که با این تغییرات همخوانی داشته باشد.

 

به گفته وی دولت ها باید دوباره ابتکار عمل را در دست بگیرند، و شرکت های عظیم و میلیاردرها را به چالش بکشند. کمااینکه می افزاید: آنها می توانند، در این باره کارهای زیادی انجام دهند.

 

به باور وی به موازات موافقت با تلاش های آکسفم و سایر گروه های جامعه مدنی برای فشار زیاد جهت ایجاد تغییرات در دولت ها، این مساله هم مهم است که آنها در رخدادهایی مانند نشست مجمع جهانی اقتصاد، این پیام را به پولدارها و قدرتمندها هم برسانند. یعنی نشستی که از سوی بسیاری از افراد، تنها خدمت به نیازهای نورچشمی های جهانی تلقی می شود. کمااینکه می گوید: مردم دارند تشخیص می دهند، که نابرابری ها موتور محرکه شوک ها(ی اقتصادی) هستند.

 

یادآوری می شود یافته های آکسفم بر مبنای کتابچه اطلاعات ثروت جهانی، بانک سوئیس، نهاد اعتبار مالی سوئیس، و رده بندی میلیاردرهای مجله فوربس (که از جمله همه ساله فهرست پولدارترین افراد دنیا را منتشر می کند. ایران جوان) قرار دارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *