مقالاتمقالات اجتماعی

 8 توصیه مفید برای تغییر شغل

سیلویا دو بلاسیو- مشاور شغلی مهاجران

امکان دارد مهاجران بخواهند، به دلایل گوناگون شغل خود را تغییر دهند. از جمله اینکه آغاز زندگی در کشوری نوین می تواند، موقعیت های کاری مناسب و خوبی را در اختیار آنان قرار دهد. موقعیت هایی که همواره در پی شان بوده اند، اما امکان دسترسی به آنها برای آنان وجود نداشته است. یا اینکه بازار کار کانادا چنان از افراد هم شغل و هم حرفه آنها اشباع شده باشد، که خودشان به این نتیجه برسند شانسی برای ورود به حوزه کاری خویش ندارد.

از دیگر سو گرچه تغییر شغل می تواند درهای نوینی را به روی فرد باز کند، سبب شود که او بتواند در حوزه مورد علاقه خود به کار بپردازد، موجب یادگیری مهارت های نوین گردد و…، اما در عین حال امکان دارد اقدامی مخاطره آمیز هم باشد. کمااینکه در بیش از یک دهه که به عنوان مشاور شغلی مهاجران کار کرده ام، مشاهده نموده ام که برخی در این راه موفق و بعضی دیگر ناکام بوده اند. بااینهمه هرگز برای دست زدن به چنین اقدامی دیر نیست. اما اگر شما مهاجر گرامی چنین تصمیمی دارید، لطفا به 8 توصیه زیر توجه کنید.

 

  • کند و کاو فردی

 

برای برداشتن چنین گام مهمی نمی توان، تنها به حرف یکی دو نفر اکتفاء کرد. زیرا هیچ کس ولو واجد شرایط ترین افراد نمی توانند تصمیم بگیرند، که اقدام مناسب برای دیگران چیست. بنابراین باید با آگاهان متفاوت گفت و گو کرد، و از آنها نظر خواست. همچنین در نشست های حرفه ای شرکت نمود و از راهنمایی کسانی بهره برد، که با دقت لازم در پی تغییر شغل خود هستند.

 

  • صرف وقت کافی

 

در هنگام چنین تصمیمی فرد ابتدا باید برای داشتن تصویری واقعی از ارزش ها، علایق، مهارت ها و چیزهایی که در محل کار از آنها لذت می برد، وقت کافی صرف کند. زیرا تک تک این عوامل می توانند برایش سرنخ خوبی باشند، تا بفهمد در صورت تغییر شغل باید خود را برای ورود به چه نوع حوزه کاری آماده نماید.

 

  • مشورت با یک راهنمای کاردان یا مشاور مربوطه

 

مشورت با یک راهنمای کاردان یا مشاور شغلی که از چند و چون و زیر و بم مسایل مربوطه آگاهی دارند، می تواند به فرد کمک فکری زیادی بکند. مثلا راهنمای کاردان به او یاری می رساند، تا از گزینه های گوناگون آگاه شود و تصمیم درستی بگیرد.

 

  • کار کردن موقت در شغل مورد علاقه

 

مناسب خواهد بود که فرد پیش از استعفاء از کار کنونی خویش، چه به شکل دریافت دستمزد و یا داوطلبانه، مدتی به صورت موقت در پروژه های کوچک و نیمه وقت شغل مورد نظر خویش به کار مشغول شود. چنین اقدامی برایش روشن می کند، که میل به پرداختن به شغل نوین تا چه اندازه واقع بینانه است.

 

  • آگاهی بیشتر

 

توصیه شماره چهار را می توان، با کشف حقایق بیشتر درباره شغل مورد علاقه تکمیل کرد. این توصیه از طریق گذراندن دوره های کوتاه مربوطه، و شرکت در سمینارها و نشست ها در پیوند با چنین شغلی ممکن می شود.

دو توصیه اخیر به ویژه صرف وقت و پول برای گذراندن دوره های بلند مربوطه، و رفتن زیر بار بدهی به دلیل ثبت نام در این دوره ها پیشگیری می کنند.

 

  • توجه به مهارت های موجود

 

امکان دارد فرد حتی پیش از ورود به یک حوزه کاری نوین، برخی از مهارت های لازم برای احراز شغل مورد نظر خود را داشته باشد. مثلا برای انجام کار کنونی خویش از مهارت هایی برخوردار باشد، که بخشی از آنها برای احراز شغل مورد نظر ضروری و مفید هستند. یا اینکه پیشترها در زمینه این شغل دست به کار داوطلبانه زده باشد.

 

  • خودداری از تفکر کلیشه ای

 

این توصیه مکمل مورد پیشین است. زیرا بسیاری از مشاغل موجود در بازار کار کنونی، ده سال پیش مطلقا وجود خارجی نداشتند. بنابراین در خیلی از اوقات کسانی که در این حوزه های نوین شاغل می باشند، دارای مجموعه ای از مهارت هایی هستند که در کارهای پیشین لازم بودند، و اینک هم به درد می خورند. در نتیجه تنها باید از این امر آگاه بود، و از مهارت های پیشین به شکلی دیگر استفاده کرد.

 

  • در نظر گرفتن چالش های پیش رو

 

فردی که در پی تغییر شغل است، باید بداند که گام نهادن در چنین راهی می تواند اقدامی پرچالش باشد. زیرا باید با رقبایی دست و پنجه نرم کند، که امکان دارد از خودش جوان تر، دارای مهارت ها و تجربیات بیشتر، و… باشند. چراکه مدت ها پیش از او کارشان را در حوزه مورد علاقه وی آغاز کرده اند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0