صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / بازار مسکن تورنتو: همچنان غیرقابل پیش بینی

بازار مسکن تورنتو: همچنان غیرقابل پیش بینی

banner-niazmandiha2

خریداران و فروشندگان می کوشند در بازار مسکن تورنتو که در ماه آگست نیز همچنان غیرقابل پیش بینی است، هوشیارانه حرکت کنند. چراکه در حالی که برای برخی از واحدهای مسکونی عرضه شده در این بازار چندین پیشنهاد خرید ارائه می شود، بعضی دیگر نظر هیچ خریداری را جلب نمی کنند. این امر به ویژه در مناطقی مانند لیساید/ Leaside و دیویسویل/ Davisville قابل مشاهده است. کمااینکه پتریک روکا مشاور مسکن شرکت معاملات ملک و املاک بوسلی که به ویژه در این مناطق دست اندرکار بوده، در این پیوند می گوید: با توجه به افزایش بهای بی حساب و کتاب مسکن در بهار سال جاری و اقدام دولت استان انتاریو برای مهار آن وضعیت، می دانستم که قرار است اتفاقی بیفتد. اما نمی دانستم، این رخداد به چه سرعتی پیش خواهد آمد… اما اینکه این اتفاق با چنین سرعتی رخ داد، سبب شده که اینک فروشندگان همچنان در فکر بهای مسکن بالای ماه مارچ باشند. در مقابل خریداران هنوز در این تصورند، که کاهش همچنان ادامه خواهد داشت.

اظهارات وی در مورد تغییرات سریع، بزرگنمایی نیست. چراکه خانه ای که امکان داشت در پاییز 2016 به بهای یک میلیون و 500 هزار دلار به فروش برسد، می توانست در فوریه سال جاری به قیمت یک میلیون و 800 هزار دلار فروخته شود. اما با این تغییرات سریع، دوباره بهایش همان یک میلیون و 500 هزار دلار شده است.

جان پاسالیس رئیس شرکت معاملات ملک و املاک ریلئوسوفی نیز خاطرنشان می کند، که در نیمه نخست ماه آگست فروش مسکن در کلانشهر تورنتو در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، به طور متوسط 42 درصد کاهش یافت. این کاهش برای خانه های از دو سو غیرمتصل به واحدهای کناری بیشتر بود، و سر به 46 درصد زد. در حالی که برای واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی 34 درصد بود. همچنین در قیاس با آن برهه، بهای مسکن تنها افزایشی 2 درصدی را تجربه کرد.

آقای روکا هم می گوید، فروشندگان باید با توجه به اعداد و ارقام اخیر دست به اقدام بزنند. کمااینکه می افزاید: البته برای آنها سخت است، که فرصت را از دست داده اند. زیرا این قبیل فروشندگان باید در ماه مارچ ملک خود را می فروختند. اما این کار را نکردند.

البته به گفته وی صاحبان مسکن اینک دارند خبرها را هضم می کنند، و عقیده خویش را تغییر می دهند. این در واقع به معنی پیشرفت است. چراکه این صاحبان مسکن همان فروشندگانی هستند، که در ماه می حتی حاضر نبودند، در این مورد (کاهش بهای مسکن) چیزی بشنوند.  

بنا به اظهارات او اما اوضاع برای آن هایی هم که در پی خرید بسیار ارزان مسکن در کلانشهر تورنتو بوده اند، ثابت باقی نمانده است. کمااینکه برخی از این شکارچیان مسکن هنوز هم نمی خواهند باور کنند، که دیگر نمی توانند خانه ای را تا 400 هزار دلار زیر بهای عرضه شده به بازار بخرند. زیرا ممکن بود، این روش در اوایل تابستان کارایی داشته باشد. اما دیگر از این خبرها نیست. چراکه فروشندگان بهایی را برای ملک و املاک خویش پیشنهاد می کنند، که به میزان دریافتی مورد نظرشان بسیار نزدیک باشد. مشاوران املاک نیز از اینکه برای ایجاد رقابت روی مسکن های عرضه شده بهای بسیار پایینی بگذارند، دست برداشته اند. کمااینکه آقای روکا می افزاید: در حال حاضر بسیاری از قیمت های در نظر گرفته شده برای املاک فروشی، بهای درستی هستند… به همین سبب ما واقعا ناچار شدیم، سر حرف خود بایستیم. چراکه خریداران مانند کوسه هایی شده بودند، که در آب در پی خون (شکار) بودند.

البته وی به هیچ روی منکر آن نیست، که اقدام ماه آپریل دولت استان انتاریو در وضع قانون برای سرد کردن بازار، تاثیری کاملا چشمگیر بر بهای مسکن داشته است. قانونی که بر اساس آن خریداران خارجی مسکن در بخش بزرگی از این استان از جمله تورنتو، باید 15 درصد مالیات بیشتر بپردازند. چراکه پیش از وضع این  قانون، بهای مسکن سالانه بیش از 30 درصد افزایش می یافت. کمااینکه می گوید: فکر می کنم وضع مالیات بیشتر برای خریداران خارجی، در منطقه ما تاثیر زیادی داشت. چراکه مثلا در ماه فوریه که خودم مشاور صاحب خانه ای بودم که قصد فروش ملکش را داشت، هر 11 خریدارش را خارجی ها تشکیل می دادند.

به گفته وی وضع قانون مورد اشاره سبب ترس فروشندگان، و در نتیجه ارائه فراوان مسکن در بازار شد. در مقابل اسکات اینگرم مشاور مسکن شرکت معاملات ملک و املاک رگال قرن بیست و یکم، به این نکته اشاره می کند که همه ساله از ماه جون تا جولای بهای مسکن کاهش می یابد. بنابراین چنین رخدادی در سال جاری نیز، مساله ای غیرمنتظره نیست. همچنین با تجزیه و تحلیل ارقام در دست می توان به این نتیجه رسید، که این کاهش در 22 سال اخیر در کمترین و بیشترین حالت به ترتیب 1 و 11.5 (و به طور متوسط 6.1) درصد بوده است. به گفته وی از آنجا که این میزان امسال 7.3 درصد بود، بنابراین زیاد از میزان متوسط بیشتر نیست.

به باور آقای اینگرم صاحبان مسکن پس از روز کارگر (چهارم سپتامبر) آماده ورود به بازار فروش خواهند بود. اما خریداران عجله ای نخواهند داشت. بنابراین احتمالا فروشندگان مشتاق از یک سو و خریداران ناقلا از دیگر سو، سبب افزایش شمار خانه های عرضه شده به بازار خواهند گردید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *