املاک و مسکنمقالات

5 پیش بینی برای بازار املاک تورنتو در سال 2019

تنها یک ماه از سال 2019 را پشت سر گذاشته ایم. اما به نظر می رسد، در همین مدت بازار املاک تورنتو روندی نوین را آغاز کرده باشد. کما اینکه برهه افزایش بهای دو رقمی، وجود ده ها رقیب در نبرد برای خرید هر ملک ارائه شده به بازار، و رکودهای همه ماهه  قیمت ها، دیگر سپری شده است. بنابراین اینک به جای طرح اینگونه مسایل از جمله افزایش بهای مسکن، باید بر چگونگی بهترین استفاده از خانه های خود و زمین های اطراف آنها تمرکز کنیم.

آنچه در پی می آید، 5 پیش بینی برای بازار ملک و املاک تورنتو در سال 2019 است.

 

  • انتظار نداشتن ایجاد تغییر در قیمت ملک و املاک

برای چندین سال متوالی قیمت ملک و املاک در تورنتو همه ساله بیش از 10 درصد افزایش پیدا می کرد. اما این میزان از ژانویه تا آوریل 2017 یعنی تنها در ظرف 3 ماه، سر به رقم باورنکردنی 19 درصد زد. بنابراین باید کاری صورت می گرفت تا این روند ناسالم متوقف شود، که گرفت. البته ضرورت دارد، که اعتبار و امتیاز انجام چنین اقدامی را به دولت های مرکزی و استانی داد. زیرا اولی با افزایش تدریجی بهره وام مسکن، و دومی با تصویب قوانینی از جمله بالا بردن مالیات خرید مسکن برای خارجی ها، سبب کاهش قیمت ملک و املاک و فروش آن شدند. البته کاهش زیاد ناگهانی هم می تواند، فاجعه آفرین باشد. بنابراین تنها راه بازگشت به وضعیت متعادل است، که در آن افزایش سالانه قیمت ملک و املاک از 2 درصد بیشتر نباشد. انتظار می رود، چنین روندی در آینده نزدیک ادامه پیدا کند. بنابراین نباید منتظر بود، در سال 2019 قیمت ملک و املاک شاهد تغییر زیادی باشد.

 

  • انتظار ایجاد تغییر در اجاره بها

بین سال های 2013 تا 2018 قیمت ملک و املاک تا 63 درصد افزایش پیدا کرد. اما این میزان برای اجاره بها تنها 35 درصد بود، که بیشترین بخش آن به دو سال آخر این برهه پیوند دارد. بنابراین انتظار می رود موجرها تمام تلاش خود را به کار گیرند، تا اجاره بها با قیمت ملک و املاک همخوانی پیدا کند. با توجه به اینکه میزان مسکن های استیجاری خالی همچنان زیر یک درصد است، چیزی نمی تواند مانع خواسته این موجران برای افزایش اجاره بها شود. این واقعیت تلخی می باشد که برای خریداران بار اول اوضاع را حتی از این هم که هست، بدتر می کند.

 

  • کوچه ها تنها برای اتومبیل ها نیستند

در بیست و هشتم ژانویه سال گذشته شهرداری تورنتو خط مشی نوین اتخاذ کرد، که بر اساس آن ساختن مسکن در کوچه ها مجاز شمرده می شود. این خط مشی هم برای موجرها و هم مستاجرها عالی است. زیرا برای موجرها در قبال هزینه ای معقول، موقعیتی برای داشتن درآمد اضافی فراهم می آورد. برای مستاجرها هم هرگونه عرضه بیشتر به بازار، به مفهوم کمک به نگه داشتن اجاره بها در پایین ترین میزان ممکن است.

بنابراین می توان انتظار داشت که شرکت های نوآور در خلال روزهای آخرهفته گزینه های از پیش آماده برای نصب بناهای اضافی در قبال هزینه ای بسیار مقرون به صرفه را، ارائه دهند. در نتیجه صاحبخانه ها نباید از اینکه اینگونه شرکت ها درشان را بزنند و مجموعه ای شامل طراحی، توسعه و تامین اعتبار مالی ارائه دهند، شگفت زده شوند.

 

  • تجدید وام مسکن برای همه

افزایش چشمگیر بهای ملک و املاک در خلال چندین سال اخیر همچنین موقعیتی منحصر به فرد برای سرمایه گذاری همه افرادی را فراهم کرد، که پیش از 2016 مسکن خریده بودند. این صاحبخانه های خوش شانس با چنین خریدی نقدینگی هنگفتی برای خود ایجاد کرده اند، که می توانند با تجدید وام مسکن شان به آن دسترسی یابند.

بنابراین صاحبخانه های هوشمند از این امکان برخوردارند، که پول چنین وامی را با بهره بالاتر سرمایه گذاری نمایند. یا اینکه از آن برای نوسازی اساسی ملک و املاک کنونی خویش بهره ببرند. و یا این پول را برای خرید ملکی دیگر سرمایه گذاری کنند. بنابراین باید انتظار داشت، که صاحبخانه های هرچه بیشتری از این موقعیت استفاده نمایند.

 

  • انتظار برخی ایده های نسبتا بی سابقه جهت افزایش عرضه مسکن

گرچه قیمت ملک و املاک در تورنتو کاهش یافته، اما هنوز هم فکر خرید مسکن برای بیشتر مردم این شهر ترسناک است. این امر از جمله با کمبود عرضه پیوند دارد. بنابراین با توجه به اینکه هیچ راه حل روشنی برای این کمبود وجود ندارد، می توان انتظار داشت ایده هایی برای افزایش عرضه در محدوده شهر ما ارائه شوند، که نسبتا بی سابقه باشند. مثلا اینکه مقررات کنونی ممنوعیت ساخت و ساز در برخی از نقاط تورنتو به کلی بازنویسی شوند. در نتیجه بتوان در پروژه های در دست اقدام، مسکن های بیشتری ساخت. یا اینکه بخش بزرگی از زمین های واقع در نقاطی مانند پارک دانزویو را به احداث ساخت و سازهای گسترده شامل گزینه های مسکن برای صاحبان انواع درآمدها اختصاص داد.

در عین حال نباید فراموش کرد، که زمانی برخی از نقاط جنوبی شهر ما مانند خیابان فرانت زیر آب دریاچه انتاریو بودند. بنابراین در صورت ادامه تقاضا به حد زیاد، افزودن زمین به مساحت شهر به طریقی مشابه می تواند اقدامی دیگر باشد. البته اقدامی که به نظر نمی رسد، تا سال های سال عملی شود.

 

پرسش و پاسخ هفته

یکی از سوالات مهمی که در هفته گذشته در رابطه با چگونگی خرید مسکن توسط افرادی که با ویزای توریستی یا تحصیلی در کانادا اقامت دارند بوده است که می توانم به اختصار در این مورد پاسخگو باشم.

از ماه اپریل 2017 قانون جدیدی در انتاریو تصویب گردید که به موجب آن خریداران خارجی می بایست علاوه بر مالیات نقل و انتقال خرید مسکن، 15% مبلغ کل خرید خانه را به عنوان مالیات نقل و انتقال افراد خارجی پرداخت نمایند. که این مبلغ در صورتی که بتوانید در طول چهار سال پس از خرید ملک اقامت کانادا را دریافت کنید به شما بازگردانده خواهد شد.

پیشنهاد:

در صورت پیش خرید خانه نیازی به پرداخت این مالیات نمی باشد و می توانید به تدریج در اقساط متعدد تا زمان تحویل ملک تا سقف 5% را پرداخت نمایید که به طور معمول فاصله زمانی پرداخت ها بین 3 تا 4 سال خواهد بود. در این صورت می توانید از همین امروز خود را صاحب خانه نمایید و از افزایش رشد قیمت ها در طول این سال ها بهره مند شوید.

در صورت داشتن هرگونه سوال با علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:

416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان