مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

5 روش برای تشخیص اعتیاد در محل کار

bahman-azimi-gif

تریستان الیوت- دیلی هایو
براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی اداره آمار کانادا بیش از 21 درصد مردم کشور در برهه ای از زندگی خود به نوعی سوء مصرف مواد اعتیادآور مبتلا می شوند. مساله ای که می تواند، در محل کار هم وجود داشته باشد. اما برای کارفرمایان تشخیص اینکه کارکنان شان به صورت تفریحی از این مواد استفاده می کنند و یا به آنها معتادند، مشکل است. کمک به کارکنان و همکارانی که مایل به ترک اعتیاد می باشند اما احساس می کنند به تنهایی از پس چنین کاری برنمی آیند، همزمان برای محل کار مربوطه، جامعه، و مهم تر از همه خود فرد موردنظر و خانواده اش، مفید است.
5 روش زیر به تشخیص اعتیاد در محل کار کمک می کنند.
نشانه های جسمی
افراد سالم از خود مراقبت می نمایند. بنابراین مشاهده اینکه فردی دیگر نمی تواند یا علاقه ای ندارد که وزنش را کنترل نماید، صورتش را نمی شوید، دیگر به آراستگی و پیراستگی ظاهرش اهمیت نمی دهد، بگونه ای مستمر لباس هایی می پوشد که برای محل کار نامناسب اند، نشانه های هشداردهنده هستند.
غیبت غیرموجه، بی توجهی به زمانبندی انجام وظایف، مولد نبودن
کارکنانی که اغلب دیر می آیند و یا بیش از اندازه غیبت غیرموجه دارند، احتمال معتاد بودنشان زیاد است.
این امر در مورد افرادی هم صدق می کند، که میزان معینی از وظایف محوله را در یک برهه زمانی خاص به اتمام می رسانده اند. اما دیگر چنین نیستند.
انزواطلبی، تغییر احساسات مستمر و سریع، و خشم
بدیهیست، که ویژگی های افراد با هم تفاوت دارد. کمااینکه برخی برونگرا، و گروهی دورنگرا هستند. اما اگر کسی نتواند به اندازه لازم با همکاران و یا رئیسش ارتباط برقرار کند، باید در پی چرایی این ناتوانی رفت. در عین حال اگر فردی بگونه ای مستمر و به سرعت دستخوش تغییر احساسات می شود و میزان خشمگینی اش در قبال دیگران افزایش می یاید، در واقع دارد نشانه هایی هشداردهنده ارسال می کند.
تصادف و زخمی شدن مستمر
البته امکان دارد، تصادف برای همه پیش بیاید. اما اگر کسی بیش از اندازه تصادف می کند، باید از خودمان بپرسیم که سبب چیست؟
همچنین افرادی که تحت تاثیر مواد مخدر می باشند، بیش از دیگران آسیب می بینند. بنابراین باید در قبال اینگونه رخدادها با هشیاری عمل کرد، تا از تصادف ها و آسیب های بیشتر فرد مربوطه پیشگیری شود.
دزدی، دروغگویی و رفتارهای غیرقابل توجیه
در هر محل کاری انتظار منطقی این است که افراد رفتاری معقول و صداقت نسبی داشته باشند، و برای ابزار و اشیای محل کار خود ارزش قائل شوند. بنابراین در صورت گم شدن وسایل، اینکه یکی از کارکنان دروغ بگوید، و یا نتوان به آسانی از محل حضورش آگاه شد، باید بقیه حواس شان را جمع کنند. زیرا افراد بر اثر اعتیاد دست به کارهایی می زنند، که در غیر این صورت انجام نمی دهند. در نتیجه باید دانست همکاری که یکی و یا بیشتر از منش های مورد اشاره را بروز می دهد، احتمالا معتاد است و نیاز به کمک دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0