صفحه اصلی / مقالات / 5 توصیه برای نجات بیزنس از شکست

5 توصیه برای نجات بیزنس از شکست

bahman-azimi-gif

دیوید فولر، از ستون نویسان وب سایت Troy Media، دارای مدرک MBA  و نویسنده کتاب Profit Yourself Healthy، سال هاست که به عنوان مربی و مشاور بیزنس فعالیت کرده و به صاحبان بیزنس در جهت کسب موفقیت کمک می کند. او در مقاله اخیر خود، ضمن اشاره به تجربه گفتگو با صاحبان بیزنس، چند توصیه ارزشمند را ارائه کرده است و می نویسد:

زنی که پشت خط بود، با گریه از دوران سختی که پشت سر گذاشته بود حرف زد و گفت که چگونه طی تابستان ، میزان فروش بیزنس اش به شدت افت کرد و باعث شد با مشکلات مالی سنگین روبرو شود. او برایم گفت که طلبکاران هر روز برای دریافت پول شان با او تماس می گیرند. این بانوی کارآفرین، اجبارا چند نفر از کارکنانش را اخراج کرد تا از این طریق هزینه ها را کاهش بدهد، اما احساس می کرد که به آخر خط رسیده است.

اعتراف به شکست و درخواست کمک، کار ساده ای نیست و به شجاعت نیاز دارد. متاسفانه در اغلب موارد صاحبان بیزنس نمی توانند خود را به برقراری تماس تلفنی و پیدا کردن کسی که بتواند آنها را در کسب و کارشان راهنمایی کند، راضی کنند. من نیز چنین تجربه ای را پشت سر گذاشته ام.

چند سال قبل، یک شرکت تازه تاسیس را اداره می کردم. نه تنها پای پول و وقت خودم، بلکه پول های سرمایه گذاران نیز در میان بود. برای راه اندازی بیزنس سخت تلاش می کردم، اما مانند بسیاری از کارآفرینان می خواستم چندین کار را همزمان انجام بدهم. اینگونه بود که در مواجهه با چالش ها، دچار استرس شدم. فکر نمی کردم کسی وجود داشته باشد که بتواند اضطراب و نگرانی ام را درک کند. بنابراین نگرانی و احساس شرم را در خودم فرو ریختم.

وقتی بالاخره شرکت را فروخته و پول سرمایه گذاران را به آنها پس دادم، از فرط خستگی و استرس، دو هفته بستری شدم.
یک بیزنس به دلایل مختلف ممکن است شکست بخورد، از جمله عدم سودآوری، مشتری مداری ضعیف، فروش پایین به دلیل بازاریابی ضعیف، مدیریت ناکارآمد، کافی نبودن نقدینگی برای رشد بیزنس و یا بقای آن در دوران رکود و غیره.اما در صورت قرار گرفتن بیزنس در معرض شکست چه باید کرد؟

 

جستجو و درک ریشه مشکل

اولین کاری که باید انجام بدهیم، بررسی عوامل ریشه ای مشکل است. این کار باعث می شود درک بهتری از چالش ها و راه حل های احتمالی داشته باشیم.  

 

درک وضعیت مالی


بسیاری از صاحبان کسب و کار به موجودی حساب بانکی شان به عنوان معیار سنجش بیزنس نگاه می کنند. در حالی که باید <گزارش مالی> یا financial report خود را درک کنند.  شما ممکن است از margin یا نسبت بین درآمد و هزینه اطلاع داشته باشید، اما ندانید که برای بهبود آن چه کاری باید انجام بدهید.

با درک بهتر این نسبت، می توانید با انجام تغییرات کوچک، هزینه را کاهش داده و سودآوری را بیشتر کنید.


مشتریان خود را بشناسیدشناخت مشتری و خواسته هایش برای احیای کسب و کارهای شکست خورده بسیار مهم است. باید بتوانید آنها را به انجام معاملات بیشتر با خود تشویق کنید.


بازاریابی موثرشیوه های بازاریابی در حال تغییر است، اما بسیاری از شرکت ها کماکان از استراتژی های قبلی استفاده می کنند. کلید بازاریابی موثر این است که بتوانید توجه مشتریان ایده آل خود را جلب کنید. داشتن ابزار مناسب نیز مهم است. اگر رفتار مشتری ایده آل را درک کنید، می توانید با موفقیت به او نزدیک شده و ضمن افزایش میزان فروش، حساب بانکی را پر کنید.


کمک بخواهید


همانطور که گفته شد، کمک و راهنمایی خواستن از دیگران آسان نیست. اما باید این کار را انجام بدهید. اداره بیزنس، پرهزینه و استرس زا است. دریافت راهنمایی مناسب از مربی کسب و کار، می تواند سبب صرفه جویی در هزینه ها و کاهش استرس بشود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *