صفحه اصلی / مقالات / 5 توصیه برای ترک اعتیاد به نوشیدنی های گازدار

5 توصیه برای ترک اعتیاد به نوشیدنی های گازدار

Behnam Marfou

علیرغم گزارش هایی که حاکی از کاهش سالیانه مصرف نوشیدنی های گازدار اشباع شده با قند در جهان می باشد، کانادایی ها همچنان مقدار زیادی از این نوشیدنی ها را مصرف می کنند.
طبق تحقیقات انجام شده توسط بنیاد قلب و سکته  (Heart and Stroke Foundation)، کانادایی ها روزانه 444 میلی لیتر از این نوشیدنی ها را خریداری و به طور متوسط 334 میلی لیتر از آن را مصرف می کنند.

آندریا دی آمبروسیو، متخصص تغذیه و سخنگوی انجمن Dietitians of Canada، می گوید: تجربه نشان داده که مردم خود را معتاد به این نوشیدنی ها احساس می کنند و هنگامی که آن را مصرف نمی کنند، به علائم و عوارض شبیه اعتیاد به مواد مخدر دچار می شوند. به این جهت است که باید اعتیاد به قند را بسیار جدی تلقی کرد.

دی آمبروسیو می افزاید: در مواردی عمل نوشیدن به نوعی با احساس فرد یا فعالیت هایش مرتبط است. به عنوان مثال احساس استرس می تواند به عنوان مکانیسم مقابله ای، اشتیاق به نوشیدن آن را ایجاد کند. در موارد دیگر، عادت مصرف نوشابه می تواند به تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه مرتبط باشد. هنگامی که ما نوشیدنی یا غذای شیرینی مصرف می کنیم، ترشح سروتونین (هورمون شادی) افزایش می یابد. این باعث می شود به طور موقت احساس خوبی داشته باشیم، اما مصرف آنها اگر به عنوان مکانیسم مقابله ای انجام شود می تواند یک عادت یا وابستگی ناسالم ایجاد کند.

نتیجه تحقیقات علمی نشان می دهد که مصرف طولانی مدت نوشیدنی های اشباع شده با قند، می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد.

به گزارش محققان دانشگاه هاروارد، افرادی که روزانه یک یا دو قوطی نوشیدنی شیرین می نوشند، 26 برابر بیشتر از افرادی که به ندرت آنها را مصرف می کنند، در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 قرار دارند.

مردانی که به طور متوسط یک قوطی نوشیدنی اشباع شده در روز مصرف می کنند، 20 برابر بیشتر از مردانی که به ندرت آن را می نوشند با خطر مرگ ناشی از حمله قلبی روبرو می باشند.  
زنانی که یک قوطی نوشیدنی در روز مصرف می کنند در مقایسه با زنانی که به ندرت آن را می نوشند، 75 درصد بیشتر با خطر ابتلا به نقرس روبرو هستند.

دی آمبروسیو می گوید که این عادت بدی است که ترک آن می تواند سخت باشد، ولی می توان با استراتژی صحیح به این هدف دست یافت. اگر آماده اید که این عادت را ترک کنید، می توانید به توصیه های دی آمبروسیو عمل نمایید.


حذف کامل یا کاهش؟ کدام استراتژی بهتری است؟

دی آمبروسیو معتقد است که لزوما نیازی به حذف کامل نیست. بلکه می توان مصرف آن را کاهش داد. وی می گوید: حتی اگر بتوانید مقدار مصرف را کمی کاهش بدهید، این کاهش اندک در بلندمدت تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر شما قوطی 355 میلی لیتری نوشابه گازدار می نوشید، سعی کنید آن را با قوطی کوچک تر 222 میلی لیتری جایگزین کنید.

 

کاهش حجم و کاهش دفعات مصرف

دی آمبروسیو می گوید برای کمک به کاهش مصرف، نه تنها بایستی حجم نوشابه ای که در هر نوبت می نوشید را کاهش بدهید، بلکه باید دفعات مصرف را در طول زمان محدودتر نمایید. اگر 3 قوطی در روز مصرف می کنید، باید آن را به یک قوطی در روز کاهش داده و برای مصرف آن نیز زمان مشخص تعیین کنید. همچنین می توانید تعداد قوطی ها را به 2 عدد در هفته (با تعیین روزهای مشخص) کاهش بدهید.

 

خنک کردن نوشیدنی فقط به میزان مصرف روزانه

اگر یک جعبه 6 تایی نوشیدنی می خرید، همه را با هم برای خنک شدن در یخچال نگذارید. گرم بودن نوشابه اشتیاق مصرف آن را کاهش می دهد.

 


عادت دادن تدریجی ذائقه به مصرف غذاها و نوشیدنی های کم شیرین تر


دی آمبروسیو می گوید: من به بیمارانم توصیه می کنم که به تدریج خود را به مصرف غذاها و نوشیدنی های کم شیرین تر عادت بدهند. مثلا ماست های شیرین را در نظر بگیرید. می توانید آن را با مقداری ماست ساده مخلوط کنید و به تدریج مقدار ماست ساده را افزایش بدهید تا به مزه کم شیرین تر عادت کنید. همین کار را می توانید با نوشیدنی ها نیز انجام بدهید.

شناسایی انگیزه کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین

ببینید چرا می خواهید مصرف آنها را کاهش بدهید؟ اگر بدانید انگیزه تان چیست، بهتر می توانید خود را از وابستگی به آن رها کنید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *