علم و دانش

4 نوشیدنی که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند

سرطان ناشی از آسیب DNA  در بدن است و می تواند به دلیل عوامل ژنتیکی غیرقابل کنترل ایجاد شود. اما راه هایی وجود دارد که می توان با انجام آنها ریسک ابتلا را کاهش داد. شواهد قانع کننده ای در مورد سرطان زا بودن الکل وجود دارد. این مساله برای نوشیدنی های اشباع شده با قند نیز صدق می کند. نوشیدن مایعات بیش از حد داغ نیز برای مری خطرناک است و می تواند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش بدهد. همانطور که گفته شد برخی سرطان ها ژنتیکی هستند. اما می توان با تغییر و اصلاح رفتار و رژیم غذایی، احتمال ابتلا را کاهش داد. تنفس هوای آلوده، تغذیه ناسالم و تماس مستمر با برخی مواد شیمیایی همه فاکتور ریسک محسوب می شوند. نوشیدنی نیز یکی از این عوامل است.

مشروبات الکلی

یکی از دلایل مضر بودن الکل این است که به بافت ها آسیب می رساند. دانشمندان افراط در مصرف الکل را با 4 نوع سرطان مرتبط می دانند. از جمله گردن، گلو، سینه و روده بزرگ.

نوشیدنی های اشباع شده با قند

افراط در مصرف نوشیدنی های اشباع شده با قند خطرناک می باشد، زیرا به سرعت جذب بدن شده و می توانند رشد تومورهای سرطانی را افزایش بدهند. افزایش وزن ناشی از مصرف اینگونه نوشیدنی ها نیز ریسک ابتلا به برخی سرطان ها، از جمله سینه و روده بزرگ را افزایش می دهد.

مایعات داغ

نوشیدنی های داغ ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر افزایش می دهد.

قهوه

قهوه جزو نوشدنی هایی است که افراط در مصرف آن مضر می باشد. هرچند در مورد سرطان زا بودن یا نبودن آن اتفاق نظر وجود ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0