اخباراخبار کانادا

 36 سال بعد: پلیس تورنتو متجاوز و قاتل دختر 9 ساله را شناسایی کرد!

 

تورنتو- به نقل از CP24: به گفته پلیس تورنتو، یک فن آوری پیشرفته آنالیز DNA که قبل از این در کانادا استفاده نشده بود، آنها را در حل پرونده 36 ساله تجاوز و قتل یک دختر 9 ساله در شمال تورنتو، یاری کرد. 

در تاریخ 3 اکتبر 1984، کریستین جسوپ از خانه خود در کوئینزویل، اونتاریو (واقع در منطقه یورک، درست در غرب بزرگراه 404)، مفقود شد.  

جیم رامر، رئیس پلیس تورنتو روز پنجشنبه کریستین را دخترکی که عاشق زندگی – خانواده ، مدرسه و ورزش بود، توصیف کرد. 

جسد کریستین جسوپ در شب سال نوی 1984، در ساندرلند – انتاریو، پیدا شد. بر روی پیکر او آثار چندین ضربه چاقو باقی مانده بود. شواهدی وجود داشت که نشان می داد او قبل از مرگ مورد تجاوز قرار گرفته بود. 

فردی به نام گای پل مورین، همسایه جسوپ، دو بار محاکمه و هر دو بار گناهکار شناخته شده و به زندان افتاد. اما در نهایت  از اتهام قتل تبرئه شد. زیرا، نمونه منی جمع آوری شده از لباس زیر جسوپ، که محققان سال ها بعد و به لطف پیشرفت در فناوری پزشکی قانونی توانستند آن را آزمایش کنند، با DNA مورین مطابقت نداشت.

 

 

در بیانیه ای که بعدازظهر پنجشنبه صادر شد، مورین از این واقعیت که سرانجام پلیس پرونده را حل کرده ابراز خرسندی کرد و گفت سپاسگزارم که پلیس تورنتو، سرانجام این معما را حل کرد. وقتی آزمایش DNA در ژانویه 1995 مرا تبرئه کرد، مطمئن بودم که روزی آزمایش DNA قاتل واقعی را رسوا می کند. قتل کریستین یک اتفاق وحشتناک و غم انگیز بود. این تنها اظهارنظر من در این باره خواهد بود. 

آزادی مورین از زندان باعث شد شیوه های تحقیقات پلیس زیر سوال برود. مورد مورین همچنان یکی از مشهورترین نمونه های محکومیت یک فرد بیگناه در کانادا می باشد. 

دولت انتاریو، به دلیل محکومیت و زندانی کردن مورین، 1 میلیون دلار غرامت  به وی پرداخت کرد.

همان نمونه منی که برای کنار گذاشته شدن مورین به عنوان مظنون مورد استفاده قرار گرفت، سال گذشته مجددا با روش آزمایش DNA که توسط مجریان قانون در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد ولی در دسترس آزمایشگاه های کانادا نیست، مورد بررسی قرار گرفت. 

رامر گفت، با اینکه جواب آزمایش با هیچکدام از افراد مرتبط با پرونده مطابقت نداشت، ولی ماموران واحد پرونده های جنایی حل نشده از آمریکایی ها خواستند که DNA را از طریق روش آنالیز به نام genetic genealogy که به شناسایی شجره کامل خانوادگی منجر می شود، آزمایش کنند. 

به گفته افسر پلیس پیتر کد، DNA نمونه منی با دو خانواده مرتبط بود. در هر دو خانواده مردی وجود داشت که در تحقیقات اصلی در سال 1983 مورد بررسی قرار گرفته و با خانواده جسوپ آشنایی داشت. 

آن مرد کالوین هوور بود که در زمان مرگ جسوپ 28 ساله بود.

رامر در مورد هوور، که در سال 2015 در اثر خودکشی درگذشت، گفت: اگر او امروز زنده بود، به جرم قتل کریستین جسوپ دستگیر می شد. 

ماموران پلیس نتیجه تحقیقات خود را به مادر کریستین جسوپ و همچنین مورین اطلاع دادند. 

رامر گفت که بررسی پرونده تحقیقات سال 1984 نشان داد که نام هوور در آن زمان به عنوان یک فرد مورد نظر پلیس مطرح شده بود. او و همسرش با خانواده کریستین همسایه بوده و آشنایی داشتند. او احتمالا با پدر جسوپ کار کرده بود. 

هوور هرگز در تحقیقات اولیه به عنوان مظنون محسوب نشد. 

با اینکه هوور دارای سابقه کیفری بود، اما به گفته رامر و کد، این سوء سابقه هیچ ارتباطی با پرونده جسوپ نداشت. 

مرگ وی در سال 2015 مشکوک تلقی نشد. او هنگام مرگ 58 یا 59 ساله بود.

به گفته کد، شناسایی هوور تنها با آزمایش DNA صورت نگرفت. وی افزود: ماموران تحقیق از طریق بررسی شجره نامه از بالا به سمت پایین، به فرد مورد نظر خود رسیدند. این بررسی ها، به ده ها نام در هر دو خانواده رسید و پلیس مجبور شد زمان زیادی را برای بررسی هر یک از این افراد صرف کند. 

همچنین مرکز علوم پزشکی انتاریو یک نمونه خون از هوور در اختیار داشت که ارتباط بین DNA وی و نمونه منی پیدا شده روی لباس زیر کریستین را ثابت می کرد. 

رامر گفت، با اینکه هوور زنده نیست، اما پلیس مایل است آنچه او بین سال 1984 و 2015 انجام داده است را بداند. بنابراین از افرادی که او را می شناسند خواسته شده که اطلاعات خود را در اختیار پلیس قرار بدهند. 

کن (برادر کریستین جسوپ) گفت: این خبر برای مادرم بسیار مهم بود. او هر روز پیرتر می شود و امیدش را به حل شدن معما و یافتن پاسخ سوالاتش از دست داده بود. این عالی ترین خبری است که می توانستیم به دست بیاوریم. 

در حالی که کن، که در آن زمان 14 ساله بود، شخص هوور را به یاد نمی آورد، اما گردهمایی های خانوادگی با آنها را به یاد دارد. وی گفت که در مورد هوور هیچ چیز مشکوکی را مشاهده نکرده بود. 

کن با فهمیدن خبر مربوط به هوور، گفت که قطعات پازل درست در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. به گفته او، قبل از اینکه جسوپ مفقود شود، مادرش سه تماس برقرار کرد. یکی از آنها با همسر هوور بوده است تا به او اطلاع دهد که جسوپ عصبانی است زیرا اجازه ملاقات پدرش در زندان را ندارد.

کن یادآوری می کند: مظنون باید کسی می بود که می دانست پدر من در زندان است و از همین مساله به بهانه اینکه قصد دارد جسوپ را به دیدن پدرش ببرد، استفاده کرد. 

اگرچه درک اینکه یک دوست خانوادگی عامل این جنایت است، آسان نیست، اما کن خوشحال است که مادرش بالاخره به جواب هایی که در انتظارشان بود، رسید. 

کن و مادرش که در منطقه نیاگارا زندگی می کنند، برای اولین بار در 30 سال گذشته، دو هفته قبل بر مزار جسوپ حاضر شدند. 

کن از اینکه بالاخره به کل از مورین رفع اتهام شد، خوشحال است و می گوید که مورین می تواند از زندگی آرام برخوردار باشد. وی همچنین درباره پلیس گفت: آنها معجزه کردند!

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست