اخباراخبار کانادا

3 دلیل بالاتر بودن نرخ مرگ میر ناشی از کرونا در آمریکا نسبت به کانادا

به گزارش سی بی سی نیوز، در دوران پاندمی شرایط همسایه جنوبی نقل محافل کانادایی‌ها با محوریت سیاستمدار ساکن کاخ سفید بوده است. 

نرخ مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در آمریکا با ۲۰۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر تقریباً دو برابر کانادا است. 

سی بی سی نیوز با جمع آوری نظرات کارشناسان و بررسی مطالعات انجام شده و همچنین داده های منتشر شده به بررسی دلایل این امر پرداخته است. هرچند همه کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که دولت ترامپ زمان مناسب برای واکنش به پاندمی را از دست داد اما آنها معتقدند سیاست های ترامپ تنها بخشی از دلایل این اختلاف است.

اپیدمولوژیست ها نرخ مرگ و میر را آمار قابل اتکا تری از نرخ مبتلایان می دانند که صرفا بر نتایج متغیر تست ها استوار است. 

آمار نشان می دهد تفاوت نرخ مرگ و میر در آمریکا و کانادا رفته رفته رو به کاهش است. در واقع هر بار که مرکز کنترل بیماری های اروپا آمار خود را منتشر می کند این فاصله کمتر شده است. در ماه مارچ نرخ سرانه مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در آمریکا، 3.6 برابر بیشتر از کانادا بود؛ نیمه اول ماه آوریل این میزان به 3.1 و در نیمه دوم ماه به 1.7 کاهش یافت. در اوایل ماه می شاهد برابر شدن نرخ سرانه مرگ و میر در آمریکا و کانادا بودیم. 

 

 

نیویورک

علت اصلی فاصله زیاد و ناگهانی بین نرخ مرگ و میر در آمریکا نسبت به کانادا در ماه مارچ، ورود ویروس به نیویورک بود. بد شانسی بزرگ آمریکا این بود که ویروس پیش از همه به یکی از شلوغ ترین شهر هایش وارد شد. به گفتهآمش آدالجا، کارشناس آمادگی برای پاندمی در دانشگاه جان هاپکینز، اینکه اولین شهر یا منطقه ای که درگیر شیوع می شودچقدر برای مقابله با آن آماده باشد تاثیر بسیار زیادی بر نرخ مرگ و میر کشورها دارد. زیرا شهرهای بعدی فرصت آماده کردن خود را برای مقابله خواهند داشت. 

در واقع، بدون نیویورک اختلاف بین مرگ و میر در کانادا و آمریکا تقریباً به نصف می رسد. 

مرگ و میر ناشی از کووید 19 بین کانادا و ۴۷ ایالت  آمریکا، بدون نیویورک، تقریباً برابر است. همچنین، به گفته اپیدمیولوژیست ها، جمعیت یکی از ریسک فاکتورهای بزرگ در دوران شیوع بیماری است. و نیویورک از حیث جمعیت رقیبی در کانادا ندارد. تراکم جمعیت در این شهر تقریباً دو برابر ونکوور، پرجمعیت ترین شهر کانادا، است و تعداد افرادی که هر روز از مترو استفاده می کنند که 6 برابر بیشتر از تورنتو است. جفری هریس، محقق در دانشگاه ام آی تی، معتقد است متروی نیویورک جایی بود که بذر اپیدمی ویروس کرونا پاشیده شد.

بیماری های زمینه ای 

بر کسی پوشیده نیست که بیماری های زمینه ای، کووید ۱۹ را مرگبارتر می کند. اخیرا مطالعه ای که در ایالت جورجیا انجام شد نشان داد تقریباً سه چهارم مبتلایان به کووید 19 که دربیمارستان بستری شده اند، دارای بیماری های زمینه ای، به ویژه فشار خون بالا و چاقی، بوده اند که در آمریکا به مراتب رایج‌تر از کانادا است. این مطالعه همچنین نشان داد که ۸۳ درصد از بیماران بستری در بیمارستان ها آفریقایی-آمریکایی هستند، یعنی آمریکایی‌های سیاه پوست بیشتر و سخت تر به کووید ۱۹ مبتلا می شوند (آمار مشابهی از کانادا در دست نیست).

 از این مطالعات می‌توان نتیجه گرفت سیستم بهداشتی آمریکا پیش از پاندمی نیز دچار مشکلاتی از جمله عدم دسترسی همگانی به ویژه اقلیت ها به مراقبت های بهداشتی و بیمه پزشکی بوده است. ۱۰ درصد از جمعیت آمریکا پیش از پاندمی نیز از بیمه پزشکی بی بهره بوده و این رقم با از بین رفتن بسیاری از مشاغل در این دوران افزایش یافته است. البته دولت امریکا هزینه انجام آزمایش و درمان کووید ۱۹ برای افراد بدون بیمه را نیز پوشش داده است.  اما به گفته کوتیکا کوپالی کارشناس بیماری های مسری در دانشگاه استنفورد، گروه های اقلیت، افراد ساکن روستاها، بی‌خانمان‌ها، افراد دچار عقب ماندگی ذهنی، و معتادان جمعیت های آسیب پذیری هستند که دسترسی مناسبی به سیستم های بهداشتی ندارند. 

تاثیر سیاست 

مطالعات در آمریکا نشان می دهد اجرا یا عدم اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی تحت تاثیر سیاست قرار دارد بر اساس این مطالعات، افرادی که در سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند، امروز ویروس کرونا را خطری جدی نمی بیند و به دنبال آخرین اطلاعات و اجرای توصیه‌های بهداشتی نیستند مطالعات همچنین نشان می دهد مردم تحت تاثیر رسانه ها درک های متفاوتی از بیماری دارند مثلاً بینندگان یک برنامه تلویزیونی در فاکس‌نیوز که مجری آن کووید-19 را تهدیدی برای جامعه می بیند، توصیه های بهداشتی را جدی تر از بینندگان سایر برنامه ها رعایت می کنند. 

داده های گرد آوری شده از گوگل نشان می‌دهد مردم کانادا فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر از مردم آمریکا رعایت می کنند. ساوریو استرانجز، رئیس بخش ایمونولوژی وسترن یونیورسیتی لندن، معتقد است صداقت سیاستمداران با مردم در دوران پاندمی یک ضرورت است. سیاستمداران کانادا در دولت های فدرال و استانی پیوسته پیام‌های منسجمی به رهبری مقامات بهداشت و سلامت کشور، برای مردم خود می فرستند. این در حالیست که در آمریکا، ترامپ مرتباً با فرمانداران ایالت ها درگیر است و گاه آنها را به خاطر تعطیل کردن مشاغل، . گاه به خاطر باز گشایی مواخذه می کند؛ تا جایی که برخی از فرمانداران در آمریکا از نبود خط مشی واحد در مقابله با ویروس ابراز ناامیدی کرده و برنامه‌های خود را برای دوران پاندمی تدوین کرده‌اند. هرچند ترامپ در برخی اقدامات  مانند محدود کردن سفرها و ترویج استفاده از ماسک سریعتر از کانادا عمل کرد، اما رفتارهای ضد و نقیض، و انکار خطر ویروس، موجب از دست رفتن زمان مناسب برای جلوگیری از فاجعه شد. 

کاخ سفید همچنان به رفتارهای ضد و نقیض خود ادامه می دهد، و در حالی که یک روز برنامه بازگشایی محتاطاه را منتشر می‌کند، روز بعد معترضان را تشویق به پافشاری بر روی خواسته های خود مبنی بر بازگشایی فوری اقتصادی می کند. دکتر ادلجا دولت امریکا را مسئول شرایط موجود در کشور می داند زیرا واکنش دولت به این تهدید از ابتدا با سوء مدیریت و سهل‌انگاری همراه بود

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. آمریکا، چین و روسیه را به انتشار اخبار دروغ درباره ویروس کرونا متهم کرد
  https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=205997
  طبری ، کیانوری ، گلسرخی ،پول پوت ، کیم جونگ ، کاسترو ، چه گه وارا ، استالین ، لنین ، مائو خداباور بودند ؟
  موج جدیدی از بررسی منابع دروغ پراکنی و سو استفاده تروریستی از اینترنت و سوشال میدیا در امریکا و غرب اغاز شده .
  به تبع ان به دنبال عوامل هم می ایند
  یک گام دیگر باقی است که همه تک تیراندازان ملاها ، مادورو ، اسد ، قذافی ، کاسترو ، کیم ( در اصل روسیه و چین ) برای سازمانهای امنیت امریکا و اروپا مشخص شوند
  بنده منتظر روزی هستم که لیبرال دموکراسی در غرب این لشگر مارکسیست های روسی را شناسایی کند که با ماسک های سالطنت طلب ، مشروطه خواه ، سکولار دموکرات ، مصدقی ، فعال حقوق بشر ، روزنامه نگار ، فمینیست ، و حتی ترامپیست به امریکا ستیزی و دشمنی با اسرائیل و ناتو و هم پیمانان امریکا وا روپا در جهان دامن میزنند ، منتظر فروپاشی امریکا و غرب نشسته اند ، اما اخبار فروپاشی روسیه و چین و مزدوران انها مادورو ، ملاها ، اسد ، کاسترو ، اورتگا ، کیم ، ترکمنستان ، بلاروس ، …. را سانسور و وارونه نشان می دهند و به نفع انها تبلیغ میکنند . مردم ایران برای اولین بار در ۷۸ سال گذشته این فرصت طلایی را خواهند یافت که با چهره واقعی این اپوزیسیون قلابی مارکسیست روسی اشنا شوند و به نقش خیانت کارانه اینها در شکست دادن همه جنبش های ازادی خواهانه و ملی گرایانه و حقوق بشر طلبانه و خواستار روابط عرفی با امریکا و غرب و پرهیز از دخالت در امور اعراب و اکراد و ارمنه برای حفظ منافع روسیه اشنا شوند .
  همه کسانی که این ورژن بعثی قذافیست روسی را در ایران به نام شیعه و مذهب مارکسیستی امریکا ستیز پس از اشغال سفارت امریکا بر ساختند و انگشت اتهام به انقلاب مردم و گوادلوپ و امریکا نشانه رفتند . سفره سورچرانی روسی و سوری راه انداختند ، دزدیدند و بردند و غارت کردند و سوزاندند و گفتند کار امریکا ! بود .
  طبری ، کیانوری ، گلسرخی ،پول پوت ، کیم جونگ ، کاسترو ، چه گه وارا ، استالین ، لنین ، مائو خداباور بودند ؟

Don`t copy text!