صفحه اصلی / مقالات / 2017 بدترین سال شمار قربانیان مصرف بیش از اندازه موادمخدر

2017 بدترین سال شمار قربانیان مصرف بیش از اندازه موادمخدر

آندریا وو و مایک هگر- گلوبال و میل

با توجه به مرگ 4 هزار کانادایی در سال 2017 بر اثر مصرف بیش از اندازه موادمخدر، بحران مواد افیونی دارد قربانیان رو به افزایشی می گیرد. کمااینکه آخرین اعداد و ارقام منتشره از سوی موسسه بهداشت و درمان کشور نشان می دهند، که سال 2017 بدترین رکورد قربانیان چنین مصرفی را داشت. فراتر اینکه افزایش شمار اینگونه قربانیان در مقایسه با سال 2016، سر به بیش از یک سوم زد. در واقع راه دیگر بیان این معضل، این است: در حال حاضر شمار کانادایی هایی که براثر مصرف بیش از اندازه موادمخدر جان می سپارند، بیش از مجموع آنهایی است که در تصادف های زمینی و آدم کشی ها از بین می روند.

بدتر اینکه شمار مرگ و میرهای ناشی از اینگونه مصرف ها برغم تلاش های دولت های مرکزی و استانی، رو به افزایش دارد. تلاش هایی که از جمله شامل تسریع موافقت با اماکن استفاده از این مواد زیر نظارت مراجع مربوطه، و اجازه به اماکن پیشگیری از مصرف بیش از اندازه آنها، می شود. یعنی اقداماتی که موانع بر سر راه گشایش سریع تر اینگونه اماکن، و همچنین واردات، تجویز با نسخه و دسترسی به گزینه های درمانی را، کاهش می دهند. آغاز یک پویش چندساله آموزش به عموم، و اعزام همه گیرشناس های متعهد به 11 استان و اقلیم کشور جهت بهبود روند جمع آوری اطلاعات در پیوند با مصرف بیش از اندازه مواد مورد اشاره، از دیگر تلاش ها به شمار می روند.

نگاهی به شمار مرگ و میر کانادایی ها در سال 2017 براثر اینگونه مصرف ها در مقایسه با سرطان سینه که آخرین آمار آن به سال 2016، و سایر عوامل عمده که (به جز سارز که آمارش به سال 2013 و اوج شیوع آن پیوند دارد) مربوط به سال 2015 هستند، بیشتر می تواند وخامت وضعیت معتادان را به تصویر بکشد. این آمارها از سوی موسسه بهداشت و درمان کشور، و انجمن سرطان کانادا منتشر شده اند.

سبب مرگ و میر شمار تلفات

بیماری های قلبی 51534

آنفلونزا و سینه پهلو 7630

بیماری قند/دیابت 7172

الزایمر 6587

سرطان پستان 4960

خودکشی 4405

مصرف بیش از اندازه موادمخدر 4000

پارکینسون 2543

تصادف های زمینی 2066

قتل 611

مننژیت 53

سارز در سال مورد اشاره 44

 

سبب چیست؟ چه باید کرد؟

دنی شولز در آوریل 2014 در 25 سالگی در ادمنتون براثر مصرف بیش از اندازه فنتانیل جان سپرد. البته این جوان برای رهایی از شر اعتیاد دست به کار شده بود. اما بازگشت به استفاده از این ماده مخدر سبب مرگش گردید. اینک پترا شولز مادر دنی که برای اطلاع رسانی و هشدار به سایر معتادان فعالیت می کند، اقدامات اخیر دولت مرکزی مانند کاهش موانع دسترسی به متادون و هروئین تجویزشده با نسخه، پشتیبانی از گشایش اماکن مصرف زیر نظارت مراجع مربوطه، و برگزاری پویش ملی چندساله ضداعتیاد را، محکوم می کند. بااینهمه می افزاید: اما عمده ترین مانع تبعیض در استفاده از اینگونه مواد است. بنابراین تا زمانی که ما در مورد برخی از زمینه های اجتماعی (مانند جرم ندانستن داشتن مواد برای استفاده شخصی) تصمیم های سخت اما نه محبوبیت زای سیاسی را نگیریم، مشکل بتوان مردم را به یاری فراخواند. مشکل بتوان برای چیزی کمک گرفت، که اصولا جرم به شمار نمی رود.

البته دولت مرکزی از جمله به کرات گفته که در نظر ندارد، به جز ماری جوانا موارد در پیوند با هیچ ماده دیگری را جرم نداند. کمااینکه ژینت پتیتپا تیلور وزیر بهداشت و درمان این دولت می گوید: بی تردید ما می خواهیم تمامی موانع سر راه کانادایی ها را برطرف کنیم، تا احراز اطمینان نماییم که به درمان دسترسی دارند. همچنین بی تردید می دانیم، که لکه ننگ دانستن (اعتیاد) یکی از دلایل عدم مراجعه مردم برای درمان (اعتیاد) است.

از دیگر سو دولت آمریکا از همتای کانادایی اش خواسته در آستانه نشست کشورهای گروه هفت که در ماه ژوئن برگزار می شود، به ائتلاف برای مبارزه با مواد افیونی و مصنوعی کمک کند. چراکه به گفته جیمز والش دستیار معاون وزیر امور موادمخدر بین المللی و اجرای قوانین مربوطه ایالات متحده، میزان مصرف بیش از اندازه موادمخدر در آمریکا و کانادا سر به فلک زده است. اما در عین حال بحرانی فزاینده در کل جهان می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *