مقالاتمقالات اجتماعی

یک هکر مالی از اشتباهات مالی آنلاین ما می‌گوید

ما همه از کامپیوتر و لپ‌تاپ استفاده می کنیم، اما آیا تلاش ما برای حفظ امنیت و جلوگیری از درز کردن اطلاعات شخصی ما در فضای آنلاین و یا دزدیده شدن آنها، کافی است؟ یک هکر حرفه‌ای درستکار و قانونمند، در اینجا راهنمایی‌های خود را برای جلوگیری از سرقت هویت، در اختیار ما می‌گذارد.
چطور یک هکر می‌تواند درستکار باشد؟
هکری که ما با او مصاحبه کردیم، سال‌هاست در این زمینه و در شهر لندن انگلستان فعالیت می‌کند. کار او حفاظت از امنیت نرم‌افزارها، و داده‌های انتقالی در شرکت‌های طراحی نرم‌افزار است. این کار شامل هک کردن و ورود غیر بدون مجوز به وبسایت‌ها، شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های تلفن همراه مشتریان، و بدین ترتیب، پیدا کردن نقاط ضعفی است که در سیستم امنیتی آنها وجود دارد. این هکر، سپس بهترین راه‌حل‌ها را، برای حل این حفره‌های امنیتی ارائه می‌دهد. و اما توصیه‌های امنیتی این هکر به قرار زیر هستند:
احساسات ما می‌توانند برایمان دردسرساز باشند
بیشتر دزدی‌های دنیای دیجیتالی امروز، دربردارنده عنصری هستند که مهندسی اجتماعی نام گرفته است. یک هکر، با استفاده از این روش، با احساسات یک کاربر بازی کرده و او را به انجام کاری قانع می‌کند. وقتی روی یک ایمیل کلیک می‌کنید، به این خاطر که گمان می کنید کسی به کمک نیاز دارد، مانند زمانی است که در یک ساختمان امنیتی را، به روی یک زن باردار بگشایید؛ هر دو کار به نظر درست می‌رسند، اما اشتباه هستند و شما را به دردسر بزرگی دچار خواهند کرد.
به کار بردن یک گذرواژه (پسورد) برای همه چیز
مهم ترین نصیحت این هکر به ما این است: هرگز و هرگز، یک گذرواژه (پسوورد) را، دوبار استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود که در صورت هک شدن یکی از حساب‌ها، به سرعت سایر حساب‌های آنلاین خود را نیز از دست بدهید.
صداقت بیش از اندازه
دو تا از رایج‌ترین پرسش‌هایی که وبسایت‌ها برای تامین امنیت حساب شما و حفظ اطلاعات می‌پرسند، در مورد روز تولد شما و نام کوچک مادر یا پدرتان است. به یاد داشته باشید که این پرسش‌ها و پاسخ آنها همیشه آن دیوار امن میان شما و مهاجمین آنلاین را ایجاد نمی‌کنند. پس از اینکه گاه گاه، به پرسش‌هایی که از اطلاعات شخصی شما جویا می‌‌شوند، پاسخ‌های ساختگی دهید نهراسید.
به اشتراک گذاری غیرلازم
اطلاعات خصوصی و شخصی خود را، در اختیار هیچ وبسایت و یا شبکه‌ای نگذارید مگر آن که دلیل بسیار مهمی برای این کار وجود داشته باشد. برای نمونه، اگر بخواهید وارد یک شبکه‌ وای فای عمومی ‌شوید، گاهی مجبورید به پرسش‌هایی درباره‌ نام، تاریخ تولد و آدرس تان پاسخ دهید. شما هیچ تعهد قانونی برای راستگویی در این زمینه ندارید، پس پاسخ‌های ساختگی بدهید و اطلاعات حقیقی را فاش نکنید.
در مورد رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک نیز ماجرا به همین شکل است. هر چه بیشتر از واقعیت زندگی خود را در این شبکه‌ها به اشتراک بگذارید، خود را بیشتر در معرض دزدی هویت قرار خواهید داد.
حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، باز هستند
در فیسبوک، روی گزینه‌ Settings در گوشه‌ راست بالای صفحه کلیک کنید، سپس روی Privacy Settings کلیک کنید و پس از آن Who can see my stuff را باز کنید و گزینه‌ friends را انتخاب نمایید. به این روش، تنها نزدیک ترین دوستان و خانواده‌ شما قادر به دیدن اطلاعات شخصی شما خواهند بود. در توییتر نیز با مراجعه به پنجره‌ Settings می‌توانید تعیین کنید که تنها افرادی که اجازه‌ شما را دارند، به توییت‌های شما دسترسی داشته باشند.
به اپلیکیشن‌ها باج ندهید
هکرها می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌ها، نرم‌افزارهای جاسوسی دیجیتال را روی تلفن شما نصب کنند. پیش از نصب اپلیکیشن‌های رایگان، مطمئن شوید که آنها اطلاعات شخصی غیرلازم را از شما جمع‌آوری نمی‌کنند. برای نمونه، یک اپلیکیشن بازی، نیازی به دسترسی به اطلاعات شبکه شما، و یا فهرست شماره تلفن‌های شما ندارد.
حواس تان به تراکنش‌های بانکی تان باشد
مهم تر از همه این است: هر چند وقت یک بار، (اگر به طور روزانه باشد بهتر است) نگاهی به گزارش دریافت و پرداخت‌های کارت‌های بانکی و اعتباری خود بیندازید. این کار به شما توانایی می دهد که در جریان پرداخت‌های ناخواسته و غیرقانونی از حساب تان باشید؛ پرداخت‌هایی که می‌توانند نتیجه‌ای از لو رفتن اطلاعات بانکی شما به وسیله هکرها باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان