اخباراخبار کانادا

یک نفر از هر چهار سالمند ساکن نیوبرانزویک قرص خواب آور مصرف می کند

 

 

کانادا- نتیجه مطالعات جدید نشان می دهد که یک نفر از هر 4 سالمند ساکن نیوبرانزویک برای خوابیدن به مصرف دارو محتاج است. مصرف مستمر داروی خواب آور می تواند سبب ایجاد وابستگی، از دست دادن حافظه و عوارض دیگر بشود. 

کن گالانت که برای بی خوابی و اضطراب داروی خواب آور مصرف می کرد، در حین رانندگی در یکی از خیابان های شلوغ، دچار سانحه شدید شد که به توقیف دائمی گواهینامه رانندگی انجامید. 

گالانت 71 ساله، ساکن نیوبرانزویک است که بیشترین نرخ مصرف داروی خواب آور نزد سالمندان در کانادا را دارد. 

به گفته دیوید گاردنر، داروساز و استاد رشته روانپزشکی در دانشگاه دالهاوزی هالیفاکس، طبق داده های سال 2019، بیست و چهار درصد از سالمندان ساکن نیوبرانزویک به طور مرتب از داروی خواب آور استفاده می کنند. در کل استان های آتلانتیک دارای بالاترین میزان مصرف قرص خواب آور و ساسکاچوان (با 4 درصد) پایین ترین نرخ مصرف این داروها در کشور را دارند.

 

 

گاردنر هم اکنون برای یافتن راه های کاهش این نرخ تلاش می کند و می خواهد بداند آیا افراد 65 سال به بالا در نیوبرانزویک، در صورت پیشنهاد شدن روش های جایگزین، مایل به استفاده از آنها می باشند یا خیر. یکی از تکنیک های پیشنهادی، تعیین یک برنامه زمانی مشخص و ثابت برای رفتن به بستر و بیدار شدن از خواب است. تاریک کردن اتاق و تنظیم دمای اتاق با درجه مناسب نیز می تواند مفید باشد. 

اما چرا بسیاری از مردم به استفاده از قرص خواب آور روی می آورند؟ 

گاردنر در گفتگو با CBC گفت: علت این تفاوت اساسی بین استان ها در میزان استفاده از قرص خواب آور مشخص نیست. یا اینکه چرا نرخ مصرف در استان های آتلانتیک، بالاتر از سایر مناطق کشور است.  من در این مورد بسیار فکر کرده و پرس و جو کرده ام. کلمه ای که اغلب به گوش می رسد، فرهنگ است. آیا این چیزی است که ما به مرور زمان به آن عادت کرده ایم؟ 

گاردنر افزود: وقتی از پزشکان سوال می شود، اغلب می گویند با تجویز قرص خواب آور برای سالمندان راحت نیستند، اما گاهی چاره ای جز آن ندارند.  بیماران اغلب خواهان این قرص ها می باشند و انتظار دارند که برایشان تجویز شود. بنابراین در اکثر موارد در مورد گزینه های دیگر حتی صحبت هم نمی شود. 

وابستگی به این قرص ها یک مشکل جدی است

گاردنر وابستگی به این قرص ها را مشکلی اساسی می داند و به عوارض جانبی، به ویژه از دست دادن حافظه و عدم تعادل که می تواند منجر به زمین خوردگی و مصدومیت شدید بشود، اشاره می کند. نتایج به دست آمده از مطالعات پژوهشگران اروپایی نشان می دهد که یک سوم از شکستگی های مفصل ران در افراد بالای 85 سال، ناشی از استفاده از بنزودیازپین می باشد. گاردنر همچنین در مورد اثرات منفی مصرف قرص zopiclone که برای بی خوابی تجویز می شود، هشدار داد و گفت: اگر این قرص را ساعت 11 شب مصرف کنید و ساعت 10 صبح روز بعد پشت فرمان اتومبیل بنشینید، به اندازه فردی که دو شات ودکا نوشیده و الکل خونش بین 0.05 تا 0.08 درصد است،  تحت تاثیر دارو یا الکل قرار دارید. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست