مقالاتمقالات اجتماعی

یک مربی رقص کانادایی به 30 سال سوء استفاده از کودکان متهم شد

مدرسه‌ رقص Royal Winnipeg Ballet یک کمپانی آموزش رقص در شهر <وینی‌پگ> بود که در طول چندین سال، ا یک آموزشگاه محلی در استان <منیتوبا> در کانادا، به معتبرترین بنیاد فرهنگی کشور، تبدیل شد. این آموزشگاه، سپس از سوی ملکه‌ بریتانیا، نشان سلطنتی دریافت کرد و به نخستین آموزشگاه رقص <باله> در کشورهای مشترک‌المنافع، که این نشان را دریافت کرده‌اند، تبدیل شد. دریافت این نشان، نام این آموزشگاه را در صحنه بین‌المللی نیز مطرح نمود.

اما اکنون، این مدرسه، به دلایل متفاوتی نظرات را به خود جلب کرده است. دادگاهی در استان <انتاریو>، چندی پیش اجازه‌ آغاز تحقیقات را پیرامون یک پرونده‌ شکایت از مربیان این آموزشگاه، صادر کرد. بر اساس این شکایت، یکی از مربیان رقص این مدرسه متهم شده که با تحت فشار قرار دادن هنرجویان – که بیشترشان کودکان و نوجوانان زیر 18 سال بوده‌‌اند– آنها را وادار می‌کرده که برای عکس‌ گرفتن، کاملا لخت و یا نیمه لخت جلوی او ظاهر شوند. در این شکایت‌نامه، ادعا شده که مربی یاد شده، احتمالا پس از عکس‌برداری، عکس‌ها را به صورت آنلاین، به فروش می‌رسانده است.

هنرجویان پیشین این آموزشگاه، پس از سال‌ها زمزمه، سرانجام در حال 2012 تصمیم گرفتند که در مورد این مساله، لب به سخن و شکایت بگشایند و سه سال پس از آن، این مورد، توجه رسانه‌ها را به سوی خود جلب کرد. این اتهامات، دربرگیرنده‌ یک دوره‌ 30 ساله از کار این آموزشگاه است و درباره‌ <بروس مانک> یکی از آموزگاران است که همچنین، به عنوان عکاس آموزشگاه نیز فعالیت می‌کرده است. این هنرجویان گفته‌اند که مربی یاد شده، آنها را فریب می‌داده تا لباس‌هایشان را در بیاورند تا او بتواند در ژست‌های مختلف رقصی و گاهی ژست‌هایی با مضامین جنسی، از آنها عکس بگیرد. این اتهامات جدید علیه مدرسه  Royal Winnipeg Ballet، نمونه‌ای از یک سری اتهامات بسیار است که این بنیادهای فرهنگی ارزشمند کانادا را، به لرزه درآورده است. از میان این اتهامات، می‌توان به ادعاهای زنانی که در سال 2014 داستان هایی از تعرض جنسی بر علیه <ژیان قمیشی> مجری ایرانی‌الاصل تلویزیون و رادیوی CBC مطرح کردند اشاره کرد. نمونه‌ دیگر این اتهامات، شکایت به عنوان تعرض جنسی بر علیه <چارلز دوتوا> مدیر هنری پیشین ارکستر سمفونیک <مونترال> بود.

<ژیان قمیشی> تمام اتهامات را رد کرد و در سال 2016، از تمامی اتهاماتش که دربردارنده‌ چهار فقره تعرض جنسی و یک فقره اقدام به خفگی بود، تبرئه شد. اما ارکستر سمفونیک <مونترال>، مجموعه‌ای از تحقیقات را در مورد ادعاهای مطرح شده، آغاز کرد که همچنان به نتیجه‌ای نرسیده است. <دوتوآ> خود، اتهامات مطرح شده را به کلی مردود دانسته است.

<سارا دوسه> که در دهه 1990 یکی از هنرجویان مدرسه‌ باله‌ <وینی‌پگ> بوده، می‌گوید 16 یا 17 سال داشته که <مانک> برای عکس‌برداری از او به منظور استفاده در رزومه کاری این هنرجو، با او صحبت می‌کند. او می‌گوید که در ابتدا، هنگامی که برای برداشتن عکس‌های اولیه در سالن رقص با <مانک> دیدار کرده، هیچ چیز عجیب و غیرمعمولی روی نداده است. او ادعا می‌کند که پس از عکس‌های اولیه، <مانک> به او پیشنهاد کرده که برای عکس‌های پرتره، با هم به یک اتاق‌های اداری خصوصی بروند. او می‌گوید سپس با اصرار <مانک> او بالاتنه‌ خود را درآورده و <مانک> از او چند عکس با بالاتنه‌ برهنه گرفته است. او می‌گوید: <نمی دانم چطور قضیه به پایان رسید و من از آنجا بیرون آمدم، ولی از آن پیشتر نرفت. پس از آن به خاطر خجالتی که کشیده بودم، در این مورد، با هیچ‌کس صحبت نکردم>.

پس از <دوسِه>، چند هنرجوی دیگر هم پا پیش گذاشته و ماجراهای مشابهی را مطرح کردند و به این ترتیب، در سال 2015، پلیس <وینی‌پگ> یک سری تحقیقات را در این باره، آغاز کرد. در هنگام دادگاه، هیچ کدام از اتهامات بر علیه این مدرسه‌ رقص و شخص <بروس مانک> اثبات نشد و هر دو طرف، تمامی ادعاها را مردود دانستند.

اما خانم <دوسه> شکایت خود را برای دومین بار، در دادگاه‌های محلی مطرح کرد. او می‌گوید: <تنها راهی بود که برایم باقی مانده بود، همین بود. می‌خواستم آنها مسوولیت کاری را که کرده بودند، بر عهده بگیرند>. به این ترتیب، در ابتدای تابستان امسال، شکایت جدیدی علیه مدرسه و <مانک> مطرح شد که در آن، خانم <دوسه> به نمایندگی از سایر هنرجویان، حضور دارد. خانم <دوسه> می‌گوید که اکنون، خود را برای یک روند دور و دراز دادرسی این پرونده آماده کرده و تا پایان ایستادگی خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0