مقالاتمقالات پزشکی

یک روش درمانی جدید و امیدهایی برای درمان سرطان سینه!

سرطان سینه، در بسیاری از موارد، یک بیماری قابل درمان به شمار می‌آید؛ البته تا زمانی که به موقع تشخیص داده شود و با ترکیبی مناسب از جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و یا داروهای هدفدار، با آن برخورد شود. اما نوعی سرطان سینه که با نام Triple-negative یا <تریپل نگاتیو> شناخته می‌شود، از این قاعده پیروی نمی‌کند و همچنان جان می‌گیرد.

دلیل مرگ‌آور بودن این نوع سرطان این است، که در آن، سلول‌های سرطان فاقد سه قلاب اتصال برای سه پروتئین هستند. این سه پروتئین، شامل دو هورمون <استروژن> و <پروژسترون> و همچنین پروتئین <گیرنده فاکتور رشد پوستی شماره دو>است که به نام HER2 شناخته می‌شود. نبود این قلاب‌ها، به این معنی است که داروهای مقابله با سرطان، نمی‌توانند به این سلول‌ها و تومور متصل شوند تا آن را نابود کنند. زنانی که با تشخیص این نوع ویژه، سرطان سینه روبرو می‌شوند، 15 تا 20 درصد بیماران سرطان سینه را تشکیل می‌دهند. این بیماران، شیمی‌درمانی های گوناگون را یکی پس از دیگری آزمایش می‌کنند و گروه‌های دارویی مختلف را استفاده می‌کنند تا اینکه تومور، دوباره شروع به رشد کند. سپس پزشکان مجبورند گروه دیگری از داروها را در شیمی‌درمانی استفاده کنند.

اما در یکی از پروژه‌های ارائه شده در <جامعه‌ سرطان‌شناسان اروپا>، در شهر مونیخ، دانشمندان گزارش کردند که به کارگیری ترکیبی از داروهای شیمی‌درمانی و <ایمنی درمانی> در این بیماران، خطر گسترش بیماری و مرگ را، در مقایسه با زنانی که تنها از شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند، به میزان 20 درصد کاهش داده است. این پژوهش، در میان 900 زن با سرطان سینه‌ <تریپل نگاتیو> در مرحله‌ <متاستاز> انجام شده بود که به صورت رندوم، به آن درمان دوگانه و یا تنها شیمی‌درمانی داده شده بود.

دکتر <سیلویا آدامز> رئیس بخش پژوهش‌های سرطان سینه در مرکز سرطان‌شناسی Perlmutter در دانشگاه نیویورک و یکی از گردآورندگان این پژوهش است. او می‌گوید: <برای ما هنگامه‌ هیجان‌انگیزی است، چرا که ایمنی‌درمانی برای نخستین بار قرار است برای مقابله با سرطان Triple-negative به کار گرفته شود. ما زنانی را دیده‌ایم که بدن شان به این روش درمانی جدید پاسخ داده و پس از چند سال، دیگر اثری از سرطان در اسکن‌هایشان دیده نمی‌شود. این یک پیروزی حقیقی برای ما به شمار می‌رود>.

تاکنون، به کارگیری <ایمنی درمانی> به صورت انفرادی، در درمان هیچ کدام از انواع سرطان سینه موفقیت‌آمیز نبوده است. دکتر <جنیفر لیتون> از مرکز سرطان‌شناسی MD Anderson در این باره می‌گوید: <پرسشی که همیشه مطرح بوده این است که آیا ایمنی‌درمانی، در درمان سرطان سینه، نقشی بازی می‌کند یا خیر.> پژوهشگران بر این باورند که دلیل شکست این روش این است که، سلول‌های تومور سرطان سینه، زیاد به جهش‌های ژنتیکی گرایش ندارند. در سرطان‌هایی که سلول‌های توموری در آنها جهش‌های ژنتیکی بسیاری را انجام می‌دهند، مانند سرطان ریه و سرطان پوست، سیستم ایمنی بدن، گرایش بیشتری به حمله به تومور و نابودی آن دارد، بنابراین <ایمنی‌درمانی> در این موارد، موثر است.

اما در سال 2014، دکتر آدامز متوجه شد که حتی در زنانی که به <تریپل نگاتیو> مبتلا هستند، در مراحل آغازین بیماری، برخی سلول‌های ایمنی تلاش می‌کردند که به سرطان حمله کنند و زنانی که این پاسخ سلول های ایمنی را داشتند، شانس زنده ماندن بیشتری داشتند.

پژوهش‌های بیشتر نشان داد که استفاده‌‌ صحیح از شیمی‌درمانی – در دوزهای پایین‌تر از معمول که تنها سلول‌های ایمنی را تحریک کند –می‌تواند به فعال سازی سیستم ایمنی بدن کمک کند. در ادامه، پژوهشگرانی همانند دکتر آدامز، آزمایش ترکیب کردن روش‌های درمانی شیمی‌درمانی و <ایمنی‌درمانی> را آغاز کردند. پژوهشگران همچنین دریافتند که بدن زنانی که به افزودن داروهای <ایمنی‌درمانی> به درمان جاری خود، پاسخ بهتری می‌دهند، سلول‌های سرطانی پروتئینی به نام PDL1 را با خود حمل می‌کردند.

دکتر لیتون اکنون در حال بررسی راه‌هایی است که دریابد آیا بدن بیمارانی که پیشتر شیمی‌درمانی را آغاز کرده‌اند، به ادامه‌ همین درمان پاسخ بهتری می‌دهد و یا جایگزینی آن، با روش ترکیبی <ایمنی‌درمانی> و شیمی‌درمانی. او می‌گوید: <یافته‌های این پژوهش، شاهدی بر این اصل علمی است که باید به تحقیقات ادامه داد و مایوس نشد>. دکتر آدامز می‌گوید امیدوار است داروهای <ایمنی‌درمانی> جدیدتری ساخته شوند که به طور ویژه، برای فعال سازی سیستم ایمنی بدن علیه سرطان سینه، طراحی شده باشند. او می‌گوید: <من انتظار دارم که این یافته‌ها، به کالبد زمینه‌های پژوهشی سرطان سینه، روح تازه‌ای بدمد  و در نتیجه آن، بشود به بیمارانی که از این سرطان رنج می‌بردند، کمک‌های درمانی بهتری برسد>.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0