مقالاتمقالات پزشکی

یک دوز واکسن و مصونیت همه جانبه: تلاش دانشمندان کانادایی برای تولید واکسنی که در برابر انواع ویروس کرونا مصونیت ایجاد کند

 

با بروز پاندمی مرگبار کووید-19 در سال گذشته، یک سوال مهم ذهن دانشمندان شرکت بزرگ تحقیقاتی VBI Vaccines را به خود مشغول کرد: آیا می توان واکسنی تولید کرد که بر روی بیش از یک نوع ویروس کرونا موثر باشد؟

این شرکت که در شهر کمبریج ماساچوست قراردارد یک شاخه تحقیقاتی فعال نیز در اتاوا دارد که سال گذشته برای پیشبرد تحقیقات خود بر روی واکسن، 56 میلیون دلار از دولت فدرال کمک مالی دریافت کرد.

حالا، پس از اینکه همه پذیرفته بودند با وجود شرکت هایی مانند فایزر و مادرنا، VBI حرفی برای گفتن ندارد، با پیدایش انواع جهش یافته ویروس، رویکرد این شرکت مورد توجه رسانه ها و سرمایه گذاران قرار گرفته است. جف باکستر، مدیر اجرایی VBI در مصاحبه با گلوب اند میل گفت: ظرف تنها 4 هفته شاهد آن بودیم که جهش های ویروس روند واکسیناسیون و اطمینان از بازگشت به زندگی نرمال را تحت تاثیر قرار داد.

به گفته باکستر، هرچند واکسن چند منظوره این شرکت- واکسنی که به طور همزمان در برابر چندین ویروس مصونیت ایجاد کند- تا اواخر سال جاری برای آزمایشات بالینی آماده نخواهد بود، اما این شرکت از ماه مارچ آزمایشات بالینی واکسنی را که مخصوص ویروس کرونای عامل کووید-19 طراحی کرده است آغاز خواهد کرد. این واکسن با وارد کردن ساختاری شبیه ساختار ویروس به بدن، سیستم ایمنی را وادار به واکنش مناسب و تولید آنتی بادی می کند.

در مورد واکسن چند منظوره این شرکت، پروتئین هایی مشابه پروتئین های ویروس های عامل سارس، مرس و کووید-19 همزمان به بدن وارد می شوند. آزمایش این واکسن بر روی حیوانات نشان داده است این واکسن می تواند نسبت به هر سه این ویروس ها مصونیت ایجاد کند.

 

 

اما حالا با ظهور انواع جهش یافته ویروس کرونا یکی پس از دیگری، دانشمندان این مرکز تحقیقاتی به این فکر افتاده اند طیفی از انواع ویروس کرونا را در فرمولاسیون واکسن خود در نظر بگیرند. سایر شرکت های واکسن سازی نیز اکنون به دنبال یافتن راهی برای تولید دوزهای تکمیلی، که بتواند مقاومت انواع جهش یافته ویروس را در برابر واکسن بشکند، تولید کنند.

به گفته برایان وارد، رئیس مرکز مطالعات واکسن دانشگاه مک گیل، در حال حاضر تقریبا همه گروه های واکسن سازی به سمت تولید واکسن های چند منظوره روی آورده اند. 

ماه گذشته، شرکت آداگیو در والتهام ماساچوست، گزارش پیشرفتی را در این مسیر منتشر کرد که می تواند راه گشای سایر شرکت های داروسازی باشد. مقاله ای که در ژورنال معتبر ساینس منتشر شد نشان داد این شرکت موفق به تولید نوعی آنتی بادی شده که با چسبیدن به بخشی از پروتئین مشترک در انواع مختلف ویروس کرونا، از جمله کرونای عامل کووید-19، آن را از کار می اندازد. در صورتی که بتوان واکسنی تولید کرد که بدن را وادار به ساخت این نوع آنتی بادی کند، می توان گفت با یک هدف گیری، کل ویروس های کرونا را نابود کرده ایم.

اما آرینجای بانجری، ویروس شناس مرکز تحقیقات دانشگلاه ساسکاچوان که بر روی منشاء ویروس کرونا در بدن موش ها تحقیق می کند معتقد است به این زودی ها نمی توان به تولید یک واکسن همه جانبه موثر امید بست. به گفته بانجری، انواع ویروس کرونا ظرف چند روز در بدن موش ها تولید شده و تنها ظرف چند هفته شایع می شود؛ سرعتی که حتی سریع ترین پروژه های واکسن سازی نیز به پای آن نمی رسند. به علاوه چه طور می توان برای انواعی از ویروس که هنوز به وجود نیامده اما در آینده نزدیک به وجود می آیند واکسن تولید کرده و اثربخشی آن را مورد آزمایش قرار داد. 

با این وجود، دکتر اریک تاپل از مرکز تحقیقات اسکریپس کالیفرنیا ابراز امیدواری کرد به زودی سرمایه گذاری جدی با حمایت دولت ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، و شرکت های داروسازی بر روی تولید واکسن همه جانبه آغاز شود. دکتر تاپل معتقد است ویروس کرونا هنوز قادر به فریب دادن و از رده خارج کردن سیستم ایمنی بدن نیست و در نتیجه نقطه ایده آلی برای شروع تحقیقات بر روی تولید یک واکسن جامع و همه جانبه برای مصون کردن انسان در برابر انواع مختلف یا جهش یافته این ویروس است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست