اخباراخبار کانادا

یکی از مشهورترین حامیان حقوق زنان در عربستان به حدود شش سال زندان محکوم شد

 

عربستان سعودی- لجین الهذلول، یکی از مشهورترین حامیان حقوق زنان در عربستان، علیرغم فشارهای جامعه بین المللی برای آزادی اش، به 5 سال و 8 ماه حبس محکوم شده است. 

به نقل از NBC و بر اساس توییت لینا الهذلول (خواهر لجین) مجازات وی به مدت دو سال و ده ماه به حالت تعلیق در آمده بود. با توجه به مدتی که لجین از زمان دستگیری اش در ماه مه 2018 در زندان سپری کرده است، احتمال آزاد شدن او ظرف دو ماه آینده وجود دارد. 

لینا الهذلول همچنین اعلام کرد که خواهرش به مدت 5 سال ممنوع الخروج شده است. 

سخنگوی دولت عربستان سعودی حکم پنج سال و هشت ماه حبس الهذلول که دو سال و 10 ماه از آن به حالت تعلیق در آمده بود را تایید کرد. اما در عین حال از تایید اینکه دوران محکومیت او از ماه مه 2018 محاسبه خواهد شد یا خیر خودداری کرد. 

لجین الهذلول 31 ساله، به دلیل تلاش در جهت اعطای حق رانندگی به زنان و پایان دادن به محدودیت هایی که زنان عربستانی با آنها روبرو می باشند، به شهرت رسید. او چند ماه قبل از لغو شدن ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان، به همراه چند فعال زن دیگر بازداشت شد. 

 

 

گروه های مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر می گویند برخی از زنان بازداشت شده، از جمله الهذلول، در زندان قربانی سوءاستفاده جنسی و شکنجه، از جمله مجازات شلاق شده اند. عربستان سعودی این ادعاها را رد کرده است. 

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز تایید کرد که دادستان الهذلول را در سال 2019 با اتهامات مرتبط به حمایت از حقوق بشر روبرو کرد. اما مدتی بعد اتهامات وی را ارتقاء داده و پرونده او را به دیوان رسیدگی به اتهامات تروریستی ارجاع کرد. 

سایر مخالفان رژیم عربستان، از جمله شیخ سلمان العودا که خواهان اصلاح قوانین کشور بر اساس خواسته های مردم بود، توسط قضات این دیوان محاکمه و محکوم شده اند. 

اعلام مجازات الهذلول در فاصله تعطیلات کریسمس و سال نو نشان می دهد که عربستان قصد محدود کردن توجهات جهانی به پرونده وی را دارد. 

از زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال 2017 ، وی خود را به عنوان اصلاح طلب و مشتاق تغییر و تحول در جامعه به شدت محافظه کار عربستان، معرفی کرده است. اما همچنان به سرکوب گسترده مخالفان، دستگیری روشنفکران، روحانیون، فعالان حقوق زنان و حتی اعضای خاندان سلطنتی ادامه داده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست