علم و دانش

یافته های جدید دانشمندان آلمانی به تولید سمعک های پیشرفته کمک خواهد کرد

 

پژوهشگران بخش بیولوژی دانشگاه زارلند، در جنوب غربی آلمان، در تحقیقی که به تازگی منتشر شده نشان داده‌ اند كه انسان ها نیز مانند بعضی از حیوانات به صورت غیر ارادی سلول‌ های گوش خود را به سمت صداهای مهم و جالب اطراف حرکت می ‌دهند. نتایج این تحقیق می ‌تواند در توسعه سمعک‌ های جدید بسیار موثر قرار گیرد.

محققان مورد اشاره به سرپرستی پروفسور دانیل اشترآوس در پژوهش تازه خود نشان داده ‌اند که عضلات اطراف گوش به محض برخورد با محرک ‌های جدید به وضوح فعال می‌ شوند.

این متخصص اعصاب و علوم کامپیوتری می‌ گوید: بررسی فعالیت الکتریکی عضلات گوش نشان می‌ دهد که سلول‌ های این عضلات به سمتی کشیده می‌ شوند که فرد در هنگام گوش دادن توجه خود را بدان معطوف می‌ کند.

محققان دانشگاه زارلند در این پژوهش که در مجله eLife به چاپ رسیده، نوشته ‌اند که به منظور نشان دادن حرکات بسیار کوچک گوش، حسگرهایی را در اطراف گوش نصب کردند که قادر بودند هر گونه تغییری را در فعالیت الکتریکی عضلات ضبط کنند. علاوه بر این، آن‌ ها از طریق فیلم‌ های ویدیویی با حساسیت بسیار بالا حرکات جزئی سلول‌ های گوش افراد مورد آزمایش را نیز هنگام پژوهش ضبط می‌ کردند.

سمعک‌ های هدفمند

 

 

با وجود پیشرفت ‌های بسیار زیاد در تکنولوژی ساخت سمعک هنوز هم یکی از مشکلات عمده کسانی که به دلیل کندی کار سلول‌ های گوش خود مجبورند از سمعک استفاده کنند، این است که این وسیله نمی ‌تواند روی صدای اصلی متمرکز شود و صداهای مهم و جالب را از صداهای حاشیه ‌ای تمیز دهد.

به عبارت دیگر همه صداهای محیط اطراف کسی که از سمعک استفاده می‌ کند همزمان به گوش این فرد می ‌رسد. این موضوع باعث خستگی سریع و اغتشاش در تشخیص صدای مورد توجه و اصلی برای فرد می ‌شود.

نتایج تیم تحقیقاتی دانشگاه زارلند نه تنها برای تاریخ تکامل انسان جالب توجه است، بلکه می ‌تواند برای تولید سمعک‌ های بهتر و هدفمند نیز مورد استفاده بسیار قرار گیرد. از این طریق امکان ساخت دستگاه‌ هایی به وجود می ‌آید که روی صدای اصلی تمرکز کنند.

نوع جدید سمعک‌ ها می ‌توانند فعالیت الکتریکی عضلات گوش را در میلی ثانیه ثبت و بدین ترتیب جهت تمرکز گوش را مشخص کنند. سپس یک کامپیوتر داخلی می‌ تواند میکروفن‌ های داخلی نصب شده در گوش را بر این اساس تقویت و صداهای پس زمینه آزاردهنده را مسدود کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید