مقالاتمقالات اجتماعی

یاری رسانی گربه درمانی به دانش آموزان

ویویان فلگی – نشریه Now
سازمان نیکوکاری موسوم به پنجه درمانی کانادا برای آدم ها سگ و گربه می فرستد، تا ساکنان خانه های سالمندان را سرگرم کنند، به بیماران بستری در بیمارستان ها تسلی بدهند، سبب اطمینان خاطر دانشجویان شوند و… همچنین یکی از مهم ترین کارهای این حیوانات این می باشد که می توانند اعتماد به نفس کودکانی را که یاد گرفتن روخوانی برایشان مشکل است، تا اندازه زیادی افزایش دهند.
به همین سبب این سازمان با استفاده از برنامه موسوم به پنجه ها به صورت هفتگی جهت کمک به توانایی خواندن برای چنین کودکانی یک همدم پشمالو می فرستد، تا پشتیبان احساسی و مخاطبی داشته باشند که از آنها انتقاد نمی کند. یکی از این کودکان حنا دانش آموز دبستانی در منطقه کیل است، که همدم پشمالویش گربه ای به نام مولی می باشد. وقتی حنا کتاب می خواند، مولی را هم نوازش می کند. همچنین بر این باور است که این گربه نیز، در کتابخوانی مشارکت دارد. زیرا آنچه را خودش با صدای بلند می خواند، برای مولی هم قابل درک است. به گفته انجلا جیمز- هریس آموزگار حنا که مسئول اجرای این نوآوری در دبستان مورد اشاره هم می باشد، حنا در مدتی کوتاه پیشرفت زیادی کرده است. کمااینکه تا همین سه ماه پیش علاقه ای به کتابخوانی نداشت. اما مولی برایش انگیزه ایجاد کرد. فراتر اینکه حالا دارد می کوشد، به مولی هم خواندن بیاموزد. خود حنا نیز در این باره می گوید: مولی مرا از خواندن شرمنده نمی کند.
آبری فاین روانشناس کودکان اهل کانادا و استاد بازنشسته دانشگاه کالیفرنیا خاطرنشان می نماید: حیواناتی که در شیوه های درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، برای مبارزه با بی سوادی انگیزه ای افزوده به شمار می روند. زیرا کودکان در سنین پیش دبستانی باور دارند، که حیوانات خانگی می توانند کتاب ها را درک کنند. کودکان در سنین بالاتر نیز که دیگر چنین باوری ندارند، از حضور یک همدم پشمالو
تحت تاثیر قرار می گیرند. زمانی هم که به نظر می رسد این حیوانات بخشی از روند خواندن هستند، همه مردم احساس می کنند مورد تاییدند و کسی به آنها گوش فرامی دهد.
گرچن کارلیسل دانشمند مرکز پژوهش تعاملات انسانی- حیوانی دانشگاه میزوری بر این باور است، که حرکات توأم با قدرشناسی حیوانات خانگی به انسان کمک می کنند. زیرا مثلا زمانی که کودکان برای بزرگسالان کتاب می خوانند، نگران اشتباه کردن هستند. اما وقتی همین کار را برای حیوانی که از آنها انتقاد نمی کند انجام می دهند، دیگر نگرانی وجود ندارد.
به گفته آبری فاین در عین حال حضور حیوانات با از بین بردن اضطراب، سبب بهبود یادگیری می شود. کمااینکه نوازش سگ با ایجاد تغییرات در هورمون های بدن، از جمله موجب احساس امنیت می گردد. بنابراین این روانشناس کودکان از اینکه این گروه سنی می خواهند حیوانات آنها را دوست داشته باشند، شگفت زده نمی شود. مساله ای که به نوبه خود در بچه ها انگیزه کسب مهارت های اجتماعی ایجاد می کند. کمااینکه گاهی اوقات که انسان نمی خواهد حرکتی داشته باشد، گربه اش به سراغش می رود.
براساس اظهارات گرچن کارلیسل هم حیوانات می توانند از طریق عمل به عنوان یک تسهیل کننده، سبب افزایش مهارت های رفتاری کودکان شوند. کمااینکه یکی از پژوهش های خودش نشان داده که کودکان مبتلا به در خودماندگی/ اوتيسم که حیوانات خانگی دارند، اعتماد به نفس شان بیش از سایر همگنان مبتلای خود است. وی در مورد چرایی این امر می افزاید: حیوانات خانگی از جمله برای اینگونه کودکان فرصتی فراهم می آورند، تا در مورد اشتراکات خود با سایر همسن و سال هایشان حرف بزنند.
این اظهارات با واقعیت همخوانی دارند. کمااینکه حنا می تواند به راحتی و با کمال میل، تمام روز در مورد مولی حرف بزند.
در عین حال علاقه ای که کودکان به حیوانات خانگی و به ویژه از نوع مولی که کارشان را خوب یاد گرفته اند پیدا می کنند، سبب ایجاد انگیزه برای دست زدن به کارهای مفید دیگری هم می شود، که در غیر این صورت به سراغ آنها نمی روند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0