صفحه اصلی / مقالات / گوشت قرمز یا سفید؟ کدام بهتر است؟

گوشت قرمز یا سفید؟ کدام بهتر است؟

آیا به خوردن غذاهای گوشتی بخصوص گوشت قرمز علاقمند هستید؟ گوشت، یکی از بهترین منابع غذایی برای تامین پروتین مورد نیاز بدن می باشد. گوشت قرمز در مقایسه با گوشت سفید دارای مقدار بیشتری میوگلوبین  یعنی سلول هایی هستند که با جریان خون اکسیژن را به عضلات منتقل می کنند. تفاوت عمده بین این دو گوشت، در میزان چربی موجود در آنها می باشد. گوشت سفید که یکی دیگر از منابع تامین پروتئین حیوانی مورد نیاز بدن می باشد، دارای چربی کمتر می باشد. در عوض گوش قرمز چرب تر بوده و در عین حال دارای مقدار بیشتری ویتامین از جمله آهن، روی و ویتامین های خانواده B می باشد، که برای بدن لازم می باشد. گوشت قرمز و سفید هر دو ارزش های تغذیه ای بالایی داشته و برای بدن مفید می باشند، البته به شرطی که حد اعتدال در مصرف آنها، بخصوص گوشت قرمز، رعایت شود.

اگر می خواهید گوشت قرمز را با گزینه بهتری جایگزین کنید، به سراغ گوشت سفید، یعنی مرغ، بوقلمون و ماهی بروید. افرادی که میزان بالایی گوشت قرمز مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که گوشت سفید میل می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، نارسایی قلبی، بیماری های کلیوی و نارسایی مزمن کبد قرار دارند. درصد ابتلا به این بیماری ها نزد افرادی که غذایشان بیشتر از گوشت سفید تشکیل شده، 25 درصد کمتر می باشد.

اگر به طور کامل نمی توانید خوردن گوشت قرمز را کنار بگذارید، حداقل میزان مصرف آن را کاهش بدهید. برای پیروی از رژیم غذایی سالم و متعادل با پزشک خود و یا مشاور تغذیه مشورت نمایید.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *