اخباراخبار کانادا

گسترش کنه در سراسر کانادا و افزایش ریسک ابتلا به بیماری لایم

تورنتو- کنه (Tick)، انگلی است که از خون سایر جانوران تغذیه می کند. آنها با فرا رسیدن بهار و گرم شدن هوا از تخم خارج و به نوک علف ها و دیگر گیاهان کوتاه می خزند. کنه ها با تماس حیوانات خانگی یا انسان با این علف ها روی پوست آنها می چسبند و با نفوذ به زیر پوست شروع به مکیدن خون می کنند.

کنه پا سیاه که زمانی در کانادا به ندرت دیده می شد، هم اکنون در اکثر بخش های کشور گسترش یافته است. این گونه کنه عامل انتقال بیماری Lyme می باشد که برای انسان خطرناک است. کنه ها سالانه بین 35 تا 55 کیلومتر حرکت می کنند. این حشرات از سال های 1960 و 70 در آمریکا گسترش یافته و توسط پرندگان مهاجر به سایر مناطق شمالی، بخصوص کانادا آورده شده اند. آب و هوای سرد کانادا در ابتدا برای تولیدمثل و زندگی کنه ها مناسب نبود، اما طی چند دهه اخیر و با گرم تر شدن هوای مناطق جنوبی کانادا، کنه ها خود را با شرایط محیط تطبیق داده اند.

هم اکنون ساکنان مناطقی از مانیتوبا، انتاریو، کبک، نیوبرانزویک، بریتیش کلمبیا و تقریبا کلیه مناطق نووااسکوشیا با خطر شیوع بیماری Lyme روبرو می باشند. مناطق Thunder Bay و ناحیه Peel در انتاریو بیشترین میزان آلودگی به کنه را دارند. میزان آلودگی در گاتینوی کبک و بخش های جنوب غرب استان در Outaouais، شمال شرق منطقه Estrie، بخش هایی از Monteregie و جنوب غرب Mauricie  و Centre-du-Quebec بیشترین موارد ابتلا به Lyme را گزارش کرده اند. مناطق پرخطر مانیتوبا عبارتند از بخش های جنوبی از جمله Winnipeg، Brandon، Portage La Praire، Selkirk و Sprague.

آمار مبتلایان به این بیماری از 144 مورد در سال 2009 به 2 هزار و 25 مورد در سال 2017 افزایش یافت. کارشناسان برای محافظت دربرابر نیش کنه و ابتلا به بیماری Lyme، پوشیدن شلوار بلند و جوراب، خودداری از پیاده روی در علفزارها و همچنین پوشیدن لباس با رنگ روشن برای تشخیص احتمال چسبیدن کنه روی آن را توصیه می کنند. همچنین به صاحبان سگ توصیه شده که بعد از بازگرداندن حیوان از پیاده روی روزانه، بدن آن را با دقت بررسی نمایید تا از عدم وجود کنه اطمینان حاصل شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان