مقالاتمقالات اجتماعی

گسترش قانون استفاده اجباری از ماسک در کانادا

 

به گزارش سی بی سی نیوز، بعضی استان ها در کانادا استفاده از ماسک را به ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی و محیط های عمومی سرپوشیده اجباری کرده اند. در حالی که بعضی اپیدمولوژیست ها و دانشمندان خواستار گسترش این قانون در سراسر کشور هستند، عده ای دیگر معتقدند تاثیرگذاری ماسک هنوز اثبات نشده و حتی ممکن است آثار منفی نیز به دنبال داشته باشد. در اینجا نگاه دقیق تری به این مساله خواهیم داشت.

توصیه های بهداشتی عمومی درباره ماسک چیست؟

آژانس سلامت عمومی کانادا به مردم توصیه می کند در اماکن عمومی به ویژه جاهای شلوغ که رعایت 2 متر فاصله گذاری ممکن نیست، از ماسک غیر پزشکی استفاده کنند. این توصیه بر این اساس شکل گرفته که ماسک می تواند پخش شدن ذرات تنفسی را که در هنگام حرف زدن، عطسه و سرفه پراکنده می شوند کاهش دهد. چرا که یکی از راه های انتقال کووید-19 از طریق همین ذرات است. به همین دلیل گروهی از اپیدمولوژیست ها و کارشناسان در کانادا خواستار اجباری شدن استفاده از ماسک در سراسر کشور شده اند. این گروه با عنوان Masks4Canada در نامه سرگشاده ای از مقامات بهداشت و سلامت فدرال خواسته اند قانون استفاده از ماسک در این اماکن را به سطوح پایین تر دولت توصیه کنند:

* همه محیط های سرپوشیده خارج از خانه مانند مدرسه ها، کتابخانه ها، کامیونیتی سنترها، فروشگاه ها و رستوران ها

 

 

* فضاهای شلوغ سرپوشیده و روباز، مانند تجمعات یا پارک ها و مسیرهای پر رفت و آمد

* وسایل حمل و نقل عمومی

در این نامه اشاره شده است که به رغم توصیه های موکد، نظرسنجی ها نشان می دهد کمتر از نیمی از کانادایی ها بیرون از خانه از ماسک استفاده می کنند. در صورتی که برای کاهش موثر انتقال بیماری، باید بیش از 70 درصد مردم به استفاده از ماسک روی بیاورند. در این نامه آمده است سایر توصیه های سلامت مانند استفاده دوچرخه سواران از کلاه ایمنی و بستن کمربند ایمنی در ماشین نیز تنها با اعمال قانون در بین مردم جا افتاد. 

دکتر امی تن از دانشگاه کلگری و عضو این گروه می گوید هدف این است که استفاده از ماسک یک توقع اجتماعی شود به طوری که طرز تفکر ورود افراد بدون ماسک به اتوبوس یا فروشگاه ممنوع در بین مردم جا بیفتد. فروشگاه های زنجیره ای لانگوس از هم اکنون استفاده از ماسک را برای مشتریان خود الزامی کرده است.

شواهد چه قدر از تاثیر استفاده اجباری از ماسک در کاهش انتقال بیماری پشتیبانی می کند؟

مطالعه ای که در آلمان انجام، و در وبسایت گروه Masks4Canada منتشر شد، نشان می دهد قانون استفاده اجباری از ماسک نرخ روزانه سرایت را تا 40 درصد کاهش می دهد.

مطالعات دیگری نیز انجام شده که حاکی از آن است که ماسک میزان انتقال ویروس را از سوی افراد ناقل کاهش می دهد، زیرا جلوی پراکندگی ذرات تنفسی آنها را می گیرد. مدل سازی های کامپیوتری نیز نشان می دهد پوشیدن ماسک در کنترل اپیدمی های جهانی موثر است. 

طرفداران استفاده از ماسک استدلال می کنند کشورهایی که پوشیدن ماسک را اجباری کرده اند مانند کره جنوبی، تایوان، چین و جمهوری چک، شاهد کاهش موارد ابتلا و آمار مرگ و میر بوده اند در صورتی که ممکن است عوامل بسیار دیگری در این امر دخیل بوده باشد. با این وجود، به گفته دکتر تن، هم اکنون و در دوران پاندمی زمان آن نیست که به دنبال شواهد کافی و اثبات اثرگذاری ماسک باشیم، و مسلما استفاده از آن گزینه عاقلانه تری است.

در کدام مناطق کانادا استفاده از ماسک اجباری است؟

الزام به استفاده از ماسک بیشتر معطوف به وسایل حمل و نقل عمومی است که امکان فاصله گذاری وجود ندارد. همچنین از اول آوریل استفاده از ماسک برای مسافران سفرهای هوایی اجباری شده است. در انتاریو نیز برخی شرکت های حمل و نقل اعلام کرده اند به زودی پوشیدن ماسک در اتوبوس و مترو در شهرهای تورنتو، گوئلف، اتاوا و همیلتون اجباری خواهد شد.

حداقل دو منطقه قانون استفاده اجباری از ماسک را به اجرا گذاشته اند. کوت سنت لوک در کبک از اول جولای، و منطقه ولینگتون-دافرین-گوئلف در انتاریو پوشاندن صورت را در فروشگاه ها، و محیط های سرپوشیده از اوایل ژوئن الزامی کرده اند. این قوانین افراد زیر 2 سال و کسانی که دچار مشکلات تنفسی یا نوعی ناتوانی جسمی در گذاشتن و برداشتن ماسک هستند، را مستثنی می کند.

در کوت سنت لوک افرادی که قانون را رعایت نکنند تا 500 دلار جریمه می شوند، اما تورنتو و اتاوا بیشتر بر فرهنگ سازی تمرکز کرده اند.

دکتر ایزاک بوگوچ از بیمارستان عمومی تورنتو معتقد است در صورت اجباری شدن استفاده از ماسک در برخی اماکن، لازم است ماسک به طور رایگان بین افراد توزیع شود. چون ممکن است تهیه آن برای برخی افراد امکان پذیر نبوده باشد.

مولیگان، از اعضای بورد تورنتو، نیز می گوید در صورت بروز موج دوم بیماری لازم است دولت به جای بازگرداندن محدودیت ها و تعطیل کردن کسب و کارها که عواقب اقتصادی سنگینی برای بسیاری از مردم دارد، استفاده از ماسک را اجباری کند. همچنین مردم باید عمل کردن به چنین توصیه هایی را یک مسئولیت اجتماعی در جهت کنترل ویروس بدانند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید