مقالاتمقالات اقتصادی

گسترش شکاف بین درآمدخالص کانادایی ها و آمریکایی ها

برگرفته شده از رسانه تروی

گزارشی به قلم بنجامین تال اقتصاددان بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی که در بیست وهشتم اکتبر از سوی این بانک منتشر شد، نشان می دهد که در خلال چهار دهه اخیر متوسط درآمد سالانه خالص (مبلغ باقیمانده از دريافتی پس از کسر مالیات، بیمه، و..) آمریکایی ها در مقایسه با کانادایی ها 40 درصد سریعتر افزایش یافته است. کمااینکه گرچه میزان درآمد خالص کانادایی ها در حال حاضر 13 هزار دلار بیش از سال 1980 می باشد، اما برای آمریکایی ها 25 هزار دلار افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر در خلال دهه های مورد اشاره متوسط افزایش سالانه درآمد خالص کانادایی ها 1.3 درصد بوده، که در مقایسه با 1.9 درصد همتایان آمریکایي شان کندی قابل توجهی داشته است. 

در بخشی از گزارش مورد اشاره آمده: حتی با درنظر نگرفتن نوسانات دلار کانادا، شکاف سرانه درآمد خالص سرانه مردم آمریکا و کانادا با کسر 48 درصد تورمی که از سال 1980 وجود داشته، افزایش یافته است. یک چهارم این افزایش ناشی از گسترش شکاف به دلیل رشد سریعتر مالیات ها و سایر موارد پرداختی به دولت های مرکزی کانادا بوده است. با دقت نظر بر روی درآمد ناخالص (مبلغ دریافتی پیش از کسر مالیات، بیمه، و..) تنها زیر نیمی از افزایش این شکاف به دلیل رشد کمتر درآمد حاصل از اجاره و درآمد ناشی از سود/ سود سهام در کانادا، و همچنین رشد سریع تر نقل و انتقالات دولتی در آمریکا است. اما بقیه به دلیل رشد کندتر درآمد نیروی کار در کانادا می باشد، که همه اینها از ترکیبی از رشد کندتر میزان دستمزد، و ترکیب کمتر مطلوب اشتغال زایی در کانادا ناشی می شود.

بخش دیگری از این گزارش به تفاوت های چهار دهه مورد اشاره در دو کشور پرداخته است. از جمله اینکه در دهه 1980 رکود اقتصادی سبب شد، درآمد آمریکایی ها تنها نزدیک به 0.7 درصد افزایش پیدا کند. بااین همه شکست واقعی در دهه 1990 رخ داد، که بهبود وضعیت بیکاری در کانادا به افزایش چشمگیر شکاف مذکور منجر شد. بااین همه آمریکا با کسر همه ساله 1.5 درصدی تورم، سرانجام در آن دهه از کانادا پیشی گرفت.

دهه 2000 به سبب افزایش درآمد تقریبا یکسان، با ثبات نسبی این شکاف آغاز شد. اما در نیمه دوم آن دهه کانادا جنبش خود را شروع کرد، و شکاف مورد اشاره رو به کاهش گذاشت. البته پیامدهای منفی رکود جهانگیر بر درآمد آمریکایی ها، به این روند کمک بسیار بزرگی کرد. اما تا پیش از سال 2010 بازار کار آمریکا رو به بهبود گذاشت، و عملکرد بهتر کانادا پایان یافت.

 

 

گزارش مذکور نتیجه گرفته: ما از این اطلاعات می آموزیم، که تنها در 15 درصد از اوقات چهار دهه اخیر رشد درآمد کانادایی ها از آمریکایی ها بیشتر بوده است. اما حتی همین میزان هم با کمک چشمگیر رکود شدید در آمریکا ممکن شد. همچنین می توانیم بگوییم بهبود وضعیت آمریکا از سال 2010 به این سو که شکاف بین درآمد مردم دو کشور را تا 8 درصد افزایش داد، تقریبا تمامی دستاوردهای کانادا از نیمه دوم دهه 2000 را زدود. به عبارت دیگر شکافی که در دهه 1980 و بعدا در دهه 1990 ایجاد شد، دست نخورده باقی مانده است. 

تأثیر مالیات و سایر وجوه پرداختی به دولت های دو کشور بر افزایش این شکاف تا چه اندازه می باشد؟

 گزارش مورد اشاره پاسخ این پرسش را اینگونه می دهد: به دلایل بدیهی این مؤلفه در کانادا بسیار بزرگتر است. کمااینکه بیش از 30 درصد درآمد ناخالص مردم این کشور را تشکیل می دهد. حال آنکه این میزان در آمریکا  10 درصد می باشد. … همچنین رشد درآمد ناخالص در ایالات متحده تقریباً به همان میزان درآمد خالص افزایش یافت. اما در همین زمان در کانادا، درآمد خالص کندتر رشد کرد. براساس برآورد ما تأثیر افزایش سریع تر مالیات ها و سایر وجوهات پرداختی به دولت ها (مانند برنامه بازنشستگی کانادا) در کشور ما تا تقریبا یک چهارم افزایش شکاف از سال 1980 به این سو را به خود اختصاص داده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان